Спартак Плевен стъпи накриво в първия си европейски мач

Отборът на Спартак Плевен отстъпи със 104-89 (21:22, 23:18, 29:28, 31:21) на латвийския Валмиера първия си мач от група "А" на Европейската северна лига, изиграл се днес в зала "Балканстрой" в Плевен. Това беше първи мач на европейска сцена за българския отбор. на надпреварата.

Старши треньорът на плевенчани Любомир Минчев залага на Георги Цеков, Виктор Гергов, Трей Холуел, Кристиан Кийлинг и Дерек Кълвър в стартовата петица.

ПЪРВА ЧАСТ

След 1 минута игра Спартак Плевен поведе с 4-0 на съперника си, като всички точки бяха отбелязани от Дерек Кълвър. Латвийците успяха да вкарат 1 точка от наказателната линия. За 3 минути домакините увеличиха аванса си на 7 точки (8-1), след тройка на Кристиан Кийлинг и един точно изпълнен фаул от Виктор Гергов. Гостите намалиха пасива си на 3 точки (5-8), при оставащи малко повече от 6 минути до края. Два бързи коша на Кълвър направиха резултата 12-7 в полза на плевенчани. Латвийците отново вдигнаха оборотите, за да изравнят резултата (14-14) след по-малко от 6 минути игра. 2 минути преди края на частта гостите поведоха с 2 точки (16-14). Амад Ранд изравни резултата (16-16). А след 10 минути игра Спартак Плевен водеше с 22-21.

ВТОРА ЧАСТ

Втората част отново се разви доста интересно, като двата отбора не спряха да се преследват в резултата. Гостите водеха с 44-40 при оставащи 30 секунди до почивката, а до нея резултатът се запази същия.

ТРЕТА ЧАСТ

След подновяването на играта, за по-малко от минута гостите направиха преднината си 7 точки (49-42). Кийлинг намали изоставането на Спартак на 5 точки (44-49), но веднага след това латвийският тим пак я вдигна на 9 точки. Дерек Кълвър беше фаулиран и реализирайте двата фаула пак стопи пасива на плевенчани до 5 точки . Последва нова гонитба в резултата и в крайна сметка след 3 минути игра гостите поведоха с 56-49. Минута след това плевенчани стопиха разликата на 5 точки (51-56). По-малко от 4 минути до края на частта разликата стана само 2 точки в полза на гостите (62-60) след зрелищна забивка на Амад Ранд. 3:08 минути преди края Милен Захариев беше фаулиран и реализира двата наказателни удара, за да изравни резултата (62-62), но веднага след това латвийците отново поведоха с 2 точки (64-62). Брет Рийд изравни резултата (64-64) при малко повече от минута до края на частта. Бързо след това гостите отново излязоха с 2 точки пред плевенчани (66-64). Двата отбора влязоха в заключителната четвърт при резултат 73-68 в полза на Валмиера.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Спартак намали пасива си на 3 точки (73-76) след малко повече от минута игра. Латвийците върнаха 2 точки в коша на съперника, а Амад Ранд отново стопи разликата до 3 точки (75-78). Последва кош на гостите, който направи разликата 5 точки. След 3 минути игра резултатът стана 80-77 в полза на гостите. Двата отбора продължиха с надлъгването в последните минути. 4:23 минути преди края плевенчани стопиха изоставането си до 1 точки (84-85). Гостите обаче много бързо вдигнаха оборотите и направиха разлика от 9 точка в края на срещата (97-86). Силите на спартаклии пък не стигнаха за обрат.

Най-резултатен за българския отбор беше Дерек Кълвър с 19 точки, 16 вкара Кристиан Кийлинг, по 12 нанизаха Милен Захариев и Амад Ранд, а по 9 добавиха Виктор Гергов и Трей Холуел.

Българският тим е в компанията на съставите на финалиста в лигата от миналия сезон Волунтари (Румъния), Опава (Чехия), Нюкасъл Ийгълс (Великобритания), Донар Грьонинген (Нидерландия), Джики Варшава (Полша), Тарту (Естония), Валмиера (Латвия) и Спишски Ритиери (Словакия).