Рилски спортист удари финландския шампион, излиза срещу Бенфика в полуфиналите за ШЛ

Рилски спортист победи със 71-64 финландския шампион Нокия на старта на квалификациите за баскетболната Шампионска лига. На полуфинал в Анталия българският тим ще се изправи срещу Бенфика. Срещата е на 19 септември от 14:00 часа.

ПЪРВА ЧАСТ

Отборът на Нокия откри резултата с точна стрелба от тройката, а веднага след това Планинич върна две точки в коша на съперника. Отново последва кош на символичните гости за 5-2 след 2 минути игра. Рилски отново се доближи само на точка от съперника си 4-5. Тройка на Лакуинси Ридоу даде аванс от точка на самоковци 7-5. Българският шампион успяваше да поддържа крехка преднина пред опонента си, като след близо 4 минути игра водеше с 9-8. Баскетболистите на Нокия върнаха лидерството си при 10-9, след което разликата набъбна до 12-9. Тя обаче беше стопена на 11-12 от българския тим, а гонитбата в резултата продължи. Малко повече от минута преди края на първата част Рилецо поведе с 21-14, след като в игра се появиха опитните Алекс Симеонов, Чавдар Костов и новото попълнение на тима Джордан Сешън. В крайна сметка след 10 минути игра българският шампион водеше с 21-17.

ВТОРА ЧАСТ

Минута след началото на втората четвърт разликата стана само 2 точки в полза на българския тим (22-20), а след два успешни опита на Чавдар Костов от линията за наказателни удари се покачи отново на 4 точки (24-20). След това отново Нокия намали пасива си до 2 точки (22-24), при оставащи малко повече от 7 минути до края. Рилецо обаче бързо върна 2 точки в коша на съперника чрез Алан Арнет (26-22). 6 минути преди почивката баскетболистите на Нокия поведоха с 27-26. Отново Арнет върна лидерството на самоковци (28-27), а Планинич направи разликата 3 точки (30-27). 3 минути преди паузата Рилски вдигна оборотите, възползва се от грешките на противника и увеличи аванса си на 8 точки (35-27). По-малко от 2 минути до края Рилски направи и най-голямата разлика до този момент от 10 точки (40-30). Тя скочи до 12 точки (42-30), при оставаща минута. А на почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 42-32.

ТРЕТА ЧАСТ

Рилски продължава с добрите си изяви и след минута и половина игра резултатът е 46-34 в полза ма домакините. Разликата скочи до 15 точки (49-34), при оставащи 7:38 минути до края на частта. След това тя се покачи на 17 точки (51-34). Финландците се опитват да се върнат в мача, но не успяват да спрат силните изяви на българския шампион, като 2:15 мин. преди края на частта резултатът продължава да е в полза на българите (55-41). Минута преди заключителната част разликата падна до 9 точки в полза на самоковци (55-46), но бързо след това отново стана двуцифрена (57-46). Двата отбора влязоха в заключителните 10 минути при резултат 57-48.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Българският тим вдигна разликата на 11 точки още в първата минута на заключителната четвърт, но тройка на финландския тим намали изоставането му на 8 точки (51-59), а при 8 минути до края разликата падна на 6 точки (53-59). Отборът на Нокия вдигна сериозно оборотите и 7:16 преди края на срещата изоставането му беше само 4 точки (55-59). Нокия продължи да диша във врата на българския шампион, оставайки само на 2 точки зад него (57-59), при оставащи 6 минути до края. Гонитбата в резултата продължи с пълна сила. По-малко от 3 минути преди края на срещата Рилецо беше с 6 точки пред съперника си (68-62). Финландците отново намалиха изоставането си на 4 точки (64-68). В крайна сметка баскетболистите на Любомир Киров успяха да задържат преднината си за 71-64 в края.

Най-резултатен за успеха на Рилски спортист беше Лакуинси Ридоу с 15точки, Юре Планинич завърши с дабъл-дабъл - 11 точки и 12 борби, Христо Бъчков наниза 10 точки, а по 9 добавиха Чавдар Костов и Алекс Симеонов.

Старши треньорът на българския тим Любомир Киров заложи в стартовата петица на Алан Арнет, Христо Бъчков, Александър Янев, Юре Планинич и Лакуинси Ридоу.