Арсенал с исторически успех над Тотнъм, "артилеристите" на две точки от Ман Сити преди големия сблъсък

Арсенал спечели с минималното 1:0 като гост първото издание за този сезон на дербито на северен Лондон срещу Тотнъм от четвъртия кръг на Премиър лийг. Единственото попадение в двубоя дойде в 64-ата минута и бе дело на Габриел Магаляеш. Възпитаниците на Анге Постекоглу отново демонстрираха познатото и от предходните си двубои отлично владение и задържане на топката, но в крайна сметка бяха отлично ограничени от “артилеристите”. За Арсенал това бе изключително ценен успех, който ги доближи отново само на две точки от водача в класирането Манчестър Сити. Техният Мениджър Микел Артета пък отпразнува си новия си договор, който подписа през седмицата, с трети пореден успех като гост на големия противник в северен Лондон.

Тотнъм до голяма степен бе по-активния двубой в началните минути. Още в 5-ата минута отлична комбинация между Соланке и Сон доведе до вкарване на кълбото в наказателното поле, а там Кулушевски стреля опасно, но Давид Рая отново напомни за добрата си форма от началото на сезона. Испанецът трябваше да се намесва акробатично само две минути по-късно след ново центриране и отклоняване на топката по посока на вратата. Гостите отговориха с добро влизане на Букайо Сака в пеналта, но там подаването му достигна трудно до Габриел Мартинели, който имаше проблеми с овладяването.

В 15-ата минута Бен Уайт сгреши много сериозно, пасът му бе пресечен от Хюн-Мин Сон, но впоследствие Доминик Соланке се забави да стреля директно и в крайна сметка Уилям Салиба се намеси и изби. Отново момчетата на Микел Артета отговориха с отлично центриране отляво, което попадна на главата на Кай Хаверц. Германецът отправи отличен изстрел, но този път намесата на Гулиелмо Викарио предотврати гол. Известни противоречия предизвика и удара в ръката на Кристиан Ромеро след първата реакция на италианеца. Минутка по-късно пък Габриел Мартинели се озова в отлична позиция да демонстрира впечатляващата си скорост, надбяга бранителите в бяло, но завършващият му удар попадна право в ръцете на стража на “шпорите”.

В следващите минути двата отбора вдигнаха още повече темпото и си размениха още по две опасности пред двете врати, но отново добрите намеси на Викарио и Рая предотвратиха откриването на резултата. Домакините продължаваха да изглеждат като тима, който има контрол върху срещата, но от своя страна “артилеристите” изглеждаха изключително опасни и бързи в предни позиции. Ситуацията на терена се изостри малко повече след средата на първата част, когато съдията раздаде няколко картона. Най-сериозно напрежение предизвика нарушението на Юриен Тимбер към Педро Поро. Защитникът на Тотнъм се строполи и опита да изкара червен картон на нидерландеца, но съдията Джарет Джилет не се подлъга. В крайна сметка първата част завърши с общо седем жълти картона - пет за домакините от Тотнъм и два за Арсенал, което постави нов рекорд официални предупреждения за едно полувреме в Премиър лийг.

Преди изтичането на минута игрово време от втората част Викарио отново трябваше да се намесва, за да пресича добро ниско центриране отляво към Букайо Сака. Срещата продължи по познатия от първите 45 минути начин, като двата отбора си разменяха опасности. Подаване от фланга на Джеймс Мадисън пък бе засечено от Мики ван де Веен. Малко след изминаването на час игра центриране на Поро бе лошо изчистено и попадна в Бренан Джонсън, но изстрелът на крилото бе блокиран. Още ответната атака пък Хаверц намери Сака, но отново защитник успя да се намеси и да предотврати опасността за вратата на домакините. Именно от последвалия корнер Габриел Магаляеш бе изпуснат от Кристиан Ромеро и с глава простреля Викарио за 0:1.

В следващите минути домакините от Тотнъм опитаха да увеличат натиска си, но бранителите на Арсенал продължаваха да действат на много високо ниво и почти да не допускат някакви сериозни опасности в и около наказателното поле си поле. Футболистите на домакините основно центрираха топката, но тя най-често биваше изчистена или отиваше в зони, в които нямаше играч на “шпорите”. Лошата новина за Микел Артета дойде в 86-ата минута, когато Букайо Сака получи травма и бе заменен. Малко преди това пък на терена се появи Рахийм Стърлинг, който направи своя дебют с екипа на “топчиите”. Именно пред него се появи не лоша възможност да стреля в последната минута на редовното време, но крилото се забави.

В последните минути и добавеното време футболистите на Тотнъм отново отправиха няколко опасни удара извън наказателното поле, които обаче, макар и сравнително опасни, в крайна сметка бяха далеч да попаднат в мрежата на Давид Рая. През следващата седмица момчетата на Микел Артета ще имат изключително тежката задача да гостуват на големия си противник за титлата в последните два сезона Манчестър Сити. За Тотнъм, които това бе втора поредна загуба, ще могат да домакинстват в още едно лондонско дерби, но този път срещу Брентфорд.