Две дузпи доближиха Реал на точка от върха

Отборът на Реал Мадрид победи тима на Реал Сосиедад с 2:0 в гостуването си от 5-ия кръг на испанската Ла Лига. И двата гола бяха отбелязани след точно изпълнени дузпи от Винисиус Жуниор (58') и Килиан Мбапе (75').

Успехът доближи шампионите на точка от вечния враг Барселона, който заема първото място, но каталунците все още не са изиграли мача си от кръга срещу Жирона.

Отборът от Сан Себастиан започnа с някои промени спрямо нулевото равенство при гостуването на Хетафе. В отбрана вместо на Йон Пачеко и Амари Траоре старши треньорът Иманол Алгуасил този път реши да се довери на Наиф Агер и Хави Лопес. В халфовата линия пък стартираха Лука Сучич и Шералдо Бекер, а извън титулярите бяха оставени Брайс Мендес и Бенят Туриентес. Единствено на върха на атаката и под рамките на вратата нямаше промени. Ръкавиците отново сложи Алекс Ремиро, а основната офанзивна функция бе поверена на Умар Садик.

Карло Анчелоти имаше известни проблеми, тъй като в лазарета преди първия съдийски сигнал се намираха изключително ценни играчи като Алаба, Белингам, Камавинга, Себайос и Чуамени. Лошата новина за италианския специалист бе, че към тях навярно ще се присъедини и Браим Диас, който бе заменен принудително в хода на двубоя. Все пак мадридчани можеше да разчита на достатъчно добри играчи. Сред тях бяха жадният за успехи след завръщането си Тибо Куртоа, неостаряващият Лука Модрич, който демонстрира класата си по време на паузата за националите отбори, а на върха бе новото звездно попълнение Килиан Мбапе.

Баските стартираха силно и изненадаха съперника, като веднага обградиха наказателното поле на "белия балет", който в този мач бе с оранжеви екипи. На Куртоа му се наложи да се намесва няколко пъти, като излизаше да пресреща опасни навлизания, а голямата трудност бе за бранителите и халфовата линия на шампионите, които не се справяха успешно с изнасянето.

Малко след като измина четвърт час от първия съдийски сигнал "кралете" създадоха първата си по-опасна ситуация, в която Мбапе изпробва късмета си, а стражът на домакините Алекс Ремиро показа добри рефлекси. Няколко минути по-късно вече в средата на полувремето френската футболна звезда отново направи солова акция, която не завърши дори с шут, а Ремиро улови коженото кълбо преди да е станало късно.

В 24-ата минута неприятностите споходиха Карло Анчелоти и след тежко единоборство с противников играч Браим Диас се контузи. Това принуди италианският специалист да направи принудителна смяна при повече от един астрономически час остатък от игровото време, като загуби още един важен играч за неизвестен период от време.

На мястото на Диас влезе Родриго, а при подновяването на играта кошмарът за гостите можеше да стане пълен, тъй като Лука Сучич от тима на Реал Сисиедад отправи бомбен удар, който по чудо не влезе във вратата, охранявана от Тибо Куртоа.

Отговорът на мадридчани беше светкавичен и Рюдигер скоро засече много опасно центриране, а Алекс Ремиро за втори път направи блестящо спасяване.

Атаките към двете врати в следващите минути зачестиха и Шералдо Бекер стреля в напречната греда. След това гостите овладяха топката и веднага организираха високо скоростно контранастъпление, което завърши с удар на Килиан Мбапе, който за пореден път разочарова.

Домакините също се активизираха и пренесоха играта за секунди пред наказателното поле на шампионите. В този момент само чудото спаси мадридчани от гол в тяхната врата, а феновете на стадиона се хванаха за главите си, тъй като футболистите в синьо-бели спортни екипи пропуснаха цели три възможности да се разпишат. Геройските изяви на Тибо Куртоа обаче можеше да се окажат фатални, тъй като след последното си изчистване вратарят се строполи на голлинията, а медицински екип дойде да го прегледа. В този момент бе пратен да загрява и резервният вратар Андрий Лунин, но в крайна сметка до нова принудителна смяна не се стигна.

В началото на второто полувреме баските отново бяха спрени от гредата, като главното действащо лице бе познато. Лука Сучич бе намесен в епицентъра на събитията, като той преодоля Тибо Куртоа елегантно и вместо топката да се оплете в мрежата, тя срещна страничния стълб.

Пропускът имаше решаващо значение, тъй като около след час игрово време защитниците на домакините направиха фатална грешка, като техен футболист игра с ръка в собственото си наказателно поле. Това принуди главният съдия Хуан Мартинес да посочи бялата точка, а зад топката застана Винисиус Жуниор. Очаквано той бе безкомпромисен и Алекс Ремиро най-накрая бе преодолян.

"Белият балет" нокаутира съперника с втора дузпа двайсетина минути по-късно. Авторът на първото полувреме Винисиус Жуниор се свлече в наказателното поле, но ситуацията тук бе доста по-спорна и се наложи положението да бъде преразгледано чрез системата VAR. На повторението бе отчетено, че е имало нарушение и реферът отсъди втора дузпа. Този път с изпълнението се нагърби новото звездно попълнение Килиан Мбапе, който вкара 3-тия си гол в Ла Лига и общо 4-ия с екипа на 36-кратните испански шампиони.

До края на срещата и двата отбора организираха няколко добри атаки, но така и не се стигна до чисти голови ситуации пред някоя от двете врати и в крайна сметка Реал Мадрид спечели.

РЕАЛ СОСИЕДАД 0:2 РЕАЛ МАДРИД
0 - 1 Винисиус Жуниор (58', дузпа)

0- 2 Килиан Мбапе (77', дузпа)

ЛА ЛИГА, V КРЪГ

Реал Сосиедад: 1. Алекс Ремиро, 26. Йон Арамбуру, 5. Субелдия, 21. Наиф Агер, 12. Хави Лопес, 4. Мартин Субименди, 24. Лука Сучич, 11. Шералдо Бекер, 14. Такефусо Кубо, 17. Серхио Гомес, 19. Умар Садик

Реал Мадрид: 1. Тибо Куртоа, 2. Даниел Карвахал, 3. Едер Милитао, 22. Антонио Рюдигер, 23. Ферлан Менди, 8. Федерико Валверде, 10. Лука Модрич, 21. Браим Диас, 15. Арда Гюлер, 7. Винисиус Жуниор, 9. Килиан Мбапе

Начало: 22:00 часа
Стадион: "Реале Арена"
Съдия: Хуан Мартинес