Очаквайте: Григор Димитров застава пред медиите преди супершоуто срещу Новак Джокович в София

Мечтата за Евро 2025 приключи! Полша ни отказа с бърз обрат

Младежкият национален отбор на България загуби с 1:3 от гарнитурата на Полша до 21 години в европейска квалификация. Нашите изиграха силно първо полувреме на стадион "Александър Шаламанов", когато поведоха, но след почивката допуснаха бърз обрат под софийския дъжд. Емил Ценов даде аванс на българския състав в 29-ата минута. Малко след началото на второто полувреме Филип Шимчак изравни с глава. В 56-ата минута поляците постигнаха обрат чрез Томаш Пиенко. Якуб Калужински пък покачи на 3:1 с точно изпълнена дузпа в 77-ата минута. Поражението остави младите "лъвове" без шансове за класиране поне на бараж за Евро 2025.

25 България U21 1:3 Полша U21

Българският селекционер Александър Димитров заложи на Дамян Христов от дубъла на Лудогорец под рамката. В защита започнаха Мартин Атанасов от ЦСКА 1948 II, Велко Йеленкович от Славия, Християн Петров от ЦСКА - София и Димитър Папазов от втория тим на Болоня. В средата на терена Димитров пусна Кристиян Стоянов от Славия, Емил Ценов от ЦСКА 1948 и Станислав Шопов от ЦСКА - София. Атаката на България поведе Мартин Сораков, който е преотстъпен от Славия на Монтана, а по крилата стартираха Никола Илиев от Ботев (Пловдив) и Марин Петков от Левски.

Първата възможност за гол се откри пред българския отбор в десетата минута. Никола Илиев проби в наказателното поле на поляците и подаде с пета към дебнещия Мартин Сораков. Последва изстрел на юношата на Славия към далечния ъгъл, но топката се спря в гредата - малшанс за младите "лъвове" в тази ситуация.

В 26-ата минута полският тим създаде първата сериозна опасност пред нашата голлиния. Левият халф на Газиантеп Кацпер Козловски беше изпуснат от защитниците, след което последва удар отблизо и отлична намеса на Дамян Христов, който успя да спаси.

След 180 секунди България поведе в резултата! Разбъркване след корнер позволи на Велко Йеленкович да намери на границата на вратарското поле Емил Ценов, който моментално намери мрежата - първо попадение за халфа на ЦСКА 1948 през 2024 година и 1:0 за хората на Александър Димитров.

В 34-ата минута полските играчи поискаха дузпа за падане в наказателното поле на атакуващия халф Томаш Пиенко, но съдията не видя нарушение. Миг по-късно Антони Козубал шутира силно към вратата на България, но Дамян Христов отново реагира на висота и изби топката.

Второто полувреме започна кошмарно за младите "лъвове". В 52-ата минута центриране отляво намери нападателя Филип Шимчак, който стреля с глава отблизо и порази мрежата зад Дамян Христов - Полша изравни резултата. Само четири минути по-късно гостуващият състав удари отново. Отново акция на младежката формация на Дружина полска по левия фланг завърши с подаване, този път ниско, а Томаш Пиенко реализира за 2:1. Така в рамките на 240 секунди гостите постигнаха светкавичен обрат.

Българските футболисти пропуснаха да изравнят в 74-ата минута, когато на три пъти в рамките на няколко секунди те не успяха да намерят мрежата - последователно с гола се разминаха Илиев, Шопов и Петков.

И за да се затвърди, че една зло не идва никога само, в 77-ата минута нидерландският рефер Джоуи Кои показа бялата точка пред българската врата. Решението на съдията беше леко спорно, след като Дамян Христов първо игра с топката, а след това последва интервенцията му с резервата Мариуш Форналчик. Зад топката застана Якуб Калужински, който не сбърка срещу вратаря - 3:1 за Полша. Така последният съдийски сигнал донесе три точки на поляците, които се нареждат категорично зад лидера в групата Германия.

България U21 1:3 Полша U21

1:0 Емил Ценов (29)
1:1 Филип Шимчак (52)
1:2 Томаш Пиенко (56)
1:3 Якуб Калужински (77 - дузпа)

Стартовите състави:

България U21: 1. Дамян Христов, 15. Мартин Атанасов, 5. Велко Йеленкович, 4. Християн Петров, 16. Димитър Папазов, 20. Кристиян Стоянов, 6. Емил Ценов, 8. Станислав Шопов, 10. Никола Илиев, 17. Мартин Сораков, 11. Марин Петков.

Резерви: 23. Пламен Андреев, 2. Росен Божинов, 3. Емануел Мирчев, 7. Роберто Райчев, 9. Йоан Борносузов, 13. Мартин Георгиев, 18. Атанас Чернев, 19. Николай Златев, 21. Антоан Стоянов.

Полша U21: 1. Тобиаш, 19. Маршчук, 5. Педа, 2. Мосор, 4. Матейчик, 17. Пирка, 21. Пиенко, 16. Козубал, 8. Калужински, 10. Козловски, 9. Шимчак.