Пиастри и Макларън са "европейски шампиони" във Формула 1 за 2024 година

Ако във Формула 1 се даваха континентални титли, то Оскар Пиастри и Макларън щяха да са европейските шампиони за 2024 година.

Този сезон включваше общо девет старта на територията на Стария континент, а в тях най-добре се представи Пиастри, който спечели общо 146 точки във въпросните девет кръга. В този период австралиецът стигна до първата си победа във Формула 1 в Унгария и регистрира още четири качвания на подиума в Монако, Австрия, Белгия и Италия, всички те на второ място.

Пиастри е спечелил първата си победа със счупено ребро

С тези си резултати пилотът на Макларън победи с 4 пункта Макс Верстапен в своеобразното Европейско първенство във Формула 1 през 2024 година, въпреки че нидерландецът регистрира две победи във въпросните девет старта. На трето място остава съотборникът на Пиастри Ландо Норис, който събра 140 точки в рамките на деветте европейски състезания за сезон 2024.

При отборите пък Макларън е категорично на първото място с актив от 286 точки и преднина от цели 66 пред Ферари. Третата позиция се заема от Мерцедес с 200, докато Ред Бул е едва на четвъртото място със 182. Любопитно е, че тимът на Хаас заема петата позиция в това подреждане със своите 21 точки спечелени в състезания в Емилия-Романя, Монако, Испания, Австрия, Великобритания, Унгария, Белгия, Нидерландия и Италия.

До края на сезона във Формула 1 остават общо осем състезателни уикенда, които ще се проведат на територията на три континента. Най-много стартове ще има в Азия с 4 (Азербайджан, Сингапур, Катар и Абу Даби), Северна Америка ще приеме 3 (САЩ, Мексико Сити и Лас Вегас), а Южна Америка един (Сао Пауло).