Мирча Луческу се завърна начело на Румъния с впечатляваща победа

Румъния срази Косово с 3:0 насред Прищина в първия си мач от тазгодишното издание на Лигата на нациите. Северните ни съседи са в група 2 на Лига "С", а днешният двубой беше повторен дебют начало на тима за Мирча Луческу. Изтъкнатият специалист се завърна на поста след 38 години.

Денис Ман откри резултата в края на първото полувреме, а другите голове отбелязаха Разван Марин и Денис Драгуш. Защитникът на ЦСКА - София Лумбард Делова остана на пейката за Косово.

Домакините бяха по-активни в немалки периоди от мача, но натискът им беше хаотичен, а по-опитният състав на Румъния хитро използва възможностите си и показа, че е основният фаворит в групата.

Луческу заложи на системата 4-1-4-1, която бе налагана и от предишния наставник Едуард Йорданеску. Както и на Евро 2024, румънците действаха много компактно в защита и контраатакуваха на висока скорост. Снажните Раду Драгушин и Андрей Бурка обраха всички високи топки и първоначалният ентусиазъм на косоварите беше притъпен.

В 40-ата минута Денис Ман се разходи между няколко защитници на Косово и с удар в далечния ъгъл преодоля Ариянет Мурич. Малко преди почивката румънците можеха да удвоят аванса си, но Валентин Михайла пропусна от чиста позиция.

В началото на втората част гостите получиха дузпа и Разван Марин я реализира. Последвалите смени в състава на Косово не дадоха желания ефект и Румъния контролираше срещата.

Точка на спора сложи Денис Драгуш в 82-ата минута след пас на Михайла, а малко по-късно десният бек на Косово Мергим Войвода беше изгонен.

Следващият мач на Румъния е домакинство на Литва, а косоварите ще гостуват на Кипър.

Снимки: gsp.ro