Холанд продължава да води Ман Сити към победите и да торпилира Премиър лийг с хеттрик след хеттрик

Манчестър Сити продължава със стопроцентов актив след първите три кръга в Премиър лийг, след като днес шампионите победиха с 3:1 Уест Хам като гост. "Гражданите" са единственият тим, който има девет точки от началото на сезона, тъй като по-рано Брайтън и Арсенал развалиха стопроцентовия си актив с реми помежду си. Единствено Ливърпул има шанс да се изравни със Сити, ако утре мърсисайдци спечелят гостуването си на Манчестър Юнайтед. Головата машина Ерлинг Холанд продължава да показва, че се намира във великолепна форма и във втори пореден кръг отбеляза хеттрик. Норвежецът има вече седем гола през този сезон и общо 70 попадения в 69 мача във Висшата лига. Тимът на Пеп Гурдиола не успя да завърши с чиста мрежа заради автогол на Рубен Диаш в 19-ата минута. С него Уест Хам изравни резултата, но "чуковете" не заслужаваха нещо повече от този мач, в който бяха напълно надиграни.

"Гражданите" записваха дубли над "чуковете" в предишните два сезона. Уест Хам всъщност няма успех над този съперник в последните 17 мача във Висшата лига.

Сити няма загуба вече 22 мача в първенството през 2024 година, което е най-дългата им в серия в рамките на една календарна година.

Привлеченият от Манчестър Юнайтед Аарън Уан-Бисака излезе за първия си мач като титуляр за Уест Хам в Премиър лийг. Едсон Алварес също стартира, докато Никлас Фюлкруг остана на пейката за началото.

Джосеп Гуардиола направи само една промяна. Джак Грийлиш започна като титуляр за първи път от началото на сезона. Родри пък за първи път през кампанията попадна в групата на шампионите, но остана на скамейката. Там бе и завърналият се Илкай Гюндоган. Савиньо остана извън групата заради контузия.

Домакините започнаха добре и още в началото стигнаха до добра възможност. Уан-Бисака проби отляво и центрира, след което топката се отклони в Рико Люис и почти стигна до Антонио, който бе напът отблизо да я прати във вратата, но само добрата намеса на Гвардиол му попречи. Постепенно Сити наложи очаквания натиск и в седмата минута Холанд направи голям пропуск, тъй като отблизо не намери вратата, след като засече с глава чудесно центриране на Бернардо Силва.

При втората си възможност - в 11-ата минута, норвежецът обаче не срещи. Лукас Пакета сбърка пред наказателното поле, Бернардо Силва отне топката и веднага изведе Холанд, който изпревари Килман и стреля в ъгъла, отбелязвайки петия си гол от началото на сезона.

В следващите минути "гражданите" изпуснаха няколко чудесни възможности да удвоят преднината си. Първо Ареола спаси удар на Грийлиш, а след това изстрел на Де Бройне бе блокиран в последния момент. В 18-ата минута нов шут на капитана този път срещна гредата.

Уест Хам изравни в първия момент след началните минути, когато успя да преодолее пресата на съперника и да пренесе действията в половината на шампионите. Боуен бе изведен, справи се с Гвардиол, след което потърси с центриране Антонио, но Рубен Диаш отклони топката в собствената си врата. Това се случи в 19-ата минута.

Манчестър Сити обаче бързо си върна контрола и в 30-ата минута гостите възстановиха аванса си. Грийлиш много добре влезе отляво, след което Матео Ковачич с късо подаване намери Рико Люис на границата на наказателното поле. Младежът веднага продължи Холанд, който с едно докосване се освободи от Емерсон, след което стреля мощно под гредата за 1:2.

Осем минути по-късно поредният шанс за гостите се откри пред Рико Люис, който обаче стреля над вратата. В добавеното време на първото полувреме Кудус получи отляво и стреля през краката на Люис, но ударът му премина встрани от далечната греда.

За началото на второто полувреме Лукаш Фабиански замени Ареола на вратата на Уест Хам, тъй като през първата част французинът се удари в гредата при една от намесите и получи контузия.

Уест Хам започна много по-добре второто полувреме. В 52-рата минута "чуковете" организираха страхотна контраатака, която обаче за техен малшанс завърши с удар на Кудус в напречната греда.

Домакините заиграваха все по-уверено, но "гражданите" постепенно укротиха импулса им и с типичното владеене на топката и държаха нещата под контрол.

В 79-ата минута домакините стигнаха до обещаваща възможност. Кудус открадна топката от Силва, след което намери в наказателното поле Соучек, който обаче стреля неточно.

Четири минути след това Ерлинг Холанд оформи своя втори пореден хеттрик, след като без изведен от Матеус Нунеш зад отбраната на Уест Хам. Норвежецът напредна и много технично прехвърли Фабиански за 1:3.

В добавеното време Холанд дори можеше да вкара четвърти гол, след като бе изведен от Гюндоган, но ъгълът стана малък и той не успя да преодолее Фабиански до близката греда. След това новото попълнение на Уест Хам Крисенсио Съмървил можеше да се разпише, но Едерсон се намеси блестящо, след което топката срещна гредата. Това бе всичко.