Норис с втори пореден полпозишън, Верстапен тръгва едва седми на "Монца"

Ландо Норис спечели своя втори пореден полпозишън във Формула 1 и ще стартира първи в утрешната Гран При на Италия, в която неговият съперник в битката за титлата Макс Верстапен ще потегли едва седми.

Норис си гарантира победа в квалификацията на „Монца“ с обиколка за 1:19.327, която беше постигната в неговото второ излизане в третата фаза на квалификацията. С нея той победи с 0.109 секунди Оскар Пиастри, който оформи пълната доминация на Макларън в „Храма на скоростта“ днес.

Трети на старта утре ще застане Джордж Ръсел, който завърши на 0.113 зад Норис, побеждавайки с 0.021 Шарл Леклер в спора за третото място. Третата редица също ще бъде за Мерцедес и Ферари, но в обърнат ред, тъй като Карлос Сайнц ще потегли пети, а бъдещият пилот на „Черните кончета“ Люис Хамилтън ще стартира шести.

Верстапен и неговият съотборник Серхио Перес ще заемат местата на четвъртата редица, а в дъното на топ 10 ще бъдат Алекс Албон и Нико Хюлкенберг. Верстапен не успя да се пребори за нещо повече от седмото място, въпреки че в решителната си обиколка той кара зад Перес, за да получи въздушна струя.

Първи извън топ 10 на стартовата решетка утре ще бъде Фернандо Алонсо, който в края на Q2 беше със само 0.010 по-бавен от Хюлкенберг в спора за последното място в решителната фаза на битката за полпозишъна. Заедно с испанеца участието си в квалификацията след втория ѝ сегмент приключиха още Дениъл Рикардо, Кевин Магнусен, Пиер Гасли и Естебан Окон.

В самия край на Q1 Юки Цунода беше изпреварен от съотборника си Рикардо с 0.044 и ще започне домашното състезание на Рейсинг Булс от 16-то мястото на стартовата решетка. Ланс Строл и новобранецът Франко Колапинто ще си поделят деветата редица, а въпреки позитивните тренировки вчера съотборниците в Заубер Валтери Ботас и Гуаню Джоу останаха на последните две места в квалификацията.

Колапинто допусна грешка и мина през зоната за сигурност на изхода от „Лесмо 2“ в своя решителен тур, което не само провали обиколката на аржентинеца, но и рапръсна много чакъл по трасето. Това наложи стартът на втората фаза да бъде забавен с няколко минути, за да могат маршалите да почистят трасето.

Секунди след Колапинто и Магнусен стъпи върху чакъла на „Аскари“, което принуди датчанина да спре за малко в „Параболика“, което пък изкара жълтите флагове за няколко секунди. Пилотът на Хаас обаче бързо се върна на пистата и стигна до бокса, което му позволи да продължи участието си във втората фаза.

Надпреварата за Гран При на Италия, 16-ти кръг за сезон 2024 във Формула 1, е предвидена за 16:00 часа българско време утре и ще може да бъде следена на живо на Sportal.bg.