Байерн потрепери доста, но все пак започна успешно ерата “Компани” след голово шоу с Волфсбург

Байерн (Мюнхен) победи с 3:2 като гост Волфсбург в първи мач за двата отбора на старта на Бундеслигата и по този начин новият наставник на гранда от Мюнхен Венсан Компани започна с победа в първия си официален мач от първенството. Джамал Мусиала откри за баварците в 20-ата минута, но Ловро Маер изравни за домакините в 47-ата минута от дузпа, а девет минути по-късно хърватинът вкара второто си попадение в двубоя за пълния обрат в мача. Байерн обаче изравни в 65-ата минута чрез автогол на Якуб Камински, а Серж Гнабри отново върна тима си напред в 82-рата минута с гол, оказал се и победен.

През първото полувреме баварците седяха много стабилно и направиха доста пропуски, но не така стояха нещата през втората част, когато Волфсбург създаде доста положения, а представянето в защита на Ким Мин-Жае и Дайо Упамекано отново бе далеч от блестящо. Този мач бе специален за Томас Мюлер, който вече е играчът с най-много мачове за Байерн в Бундеслигата (474) и изравни общия брой мачове за клуба и на легендарния Сеп Майер (709), като съвсем скоро със сигурност ще подобри и това постижение. Случайно или не, именно с появата на ветерана започна и обратът за баварците.

Волфсбург и след днес продължава да е един от най-удобните съперници за гранда от Мюнхен, който няма загуба срещу този съперник в последните си вече 19 мача и е допуснал само едно поражение в последните 31 срещи. Байерн е в серия от пет поредни победи срещу “вълците”, като през миналия сезон спечели с 2:0 на “Алианц Арена” и с 2:1 като гост.

И двамата наставници имаха своите проблеми за откриващия мач. Треньорът на Волфсбург Ралф Хазенхютъл не можеше да разчита на контузените Максенс Лакроа, Лукас Нмеча, Кевин Паредес, Йоаким Меле, Рожерио, Астер Вранкс и Мохамед Амура. На върха на атаката на “вълците” бе Тиаго Томаш, а зад него в предни позиции играха Патрик Вимер и Ловро Маер. В средата на терена оперираха Максимилиан Арнолд и Матиас Сванберг.

Венсан Компани пък нямаше да може да използва контузеното ново попълнение Хироки Ито, Йосип Станишич, Даниел Перец, както и невъзстановения Льорой Сане. Така днес Нойер започна на вратата, а пред него в защита бяха Саша Боей, Ким Мин-Жае, Дайо Упамекано и Алфонсо Дейвис. В средата на терена си партнираха Йошуа Кимих и Александър Павлович, като привлеченият от Фулъм Жоао Палиня бе оставен на пейката. На върха на атаката логично бе Хари Кейн, подпомаган в задни позиции от новото попълнение Майкъл Олисе, Джамал Мусиала и Серж Гнабри.

Първото по-опасно положение в мача дойде в 8-ата минута за Байерн, когато след центриране на Саша Боей, защитник на Волфсбург изби с глава, но топката попадна в Серж Гнабри, който стреля опасно, но стражът на домакините Камил Грабара успя да избие в корнер. Само две минути по-късно баварците отново имаха отлична ситуация, когато Майкъл Олисе изведе Хари Кейн, който веднага отправи изстрел, но вратарят на "вълците" съумя да избие. В 13-ата минута последва трета поредна ситуация за Байерн, дошла отново след центриране Олисе. При нея Йошуа Кимих засече и стреля отблизо с глава, но пак Грабара се намеси с вещина. В крайна сметка натискът на Байерн даде резултат в 20-ата минута. След изпълнение на тъч Саша Боей проби отдясно и подаде чудесен успореден пас към Джамал Мусиала, който с лекота засече в мрежата - 0:1 за баварците.

В 31-вата минута Байерн имаше сериозни претенции за дузпа заради игра с ръка на Якуб Камински, но реферът Даниел Зийберт не ги уважи и дори показа жълт картон на Хари Кейн заради бурните му протести. Шест минути по-късно дойде поредната ситуация за баварците, след като Олисе центрира от пряк свободен удар към Гнабри, който стреля от въздуха, но право в ръцете на Грабара. В 42-рата минута дойде още една ситуация пред крилото, който получи пас от Хари Кейн, но стреля доста неточно от добра позиция.

Второто полувреме започна ударно, като още с първата си атака Волфсбург получи дузпа. Тиаго Томаш се откъсна от защитата на Байерн и бе блъснат в наказателното поле на баварците, а реферът не се поколеба и веднага посочи бялата точка. Ловро Маер изпълни безпогрешно дузпата и изравни - 1:1. Баварците реагираха мигновено с опасен шут на Гнабри две минути по-късно, който отново бе спасен от Грабара. Веднага след това пък Волфсбург можеше да осъществи пълен обрат, като голмайсторът Маер нацели страничния стълб на Мануел Нойер, а Тиаго Томаш бе неточен при добавката. В 56-ата минута обаче този обрат стана факт. Ким Мин-Жае допусна груба грешка и подари топката на Патрик Вимер, който пък комбинира с Ловро Маер, а хърватинът вкара втория си гол в мача, макар че Упамекано опита да избие от голлинията.

Байерн реагира веднага с опасен изстрел на Мусиала, спасен за кой ли път от феноменалния дотук Грабара. Натискът на Байерн продължи и в 64-тата минута нов опасен удар на Гнабри бе избит от защитник на домакините. Минута по-късно в играе се появи Томас Мюлер, за който това бе рекорден негов мач в за баварците в Бундеслигата под номер 474. Освен това ветеранът изравни и постижението на легендата Сеп Майер по брой мачове общо за тима - 709. Появяването му веднага даде резултат, като след последвалия корнер Хари Кейн игра с глава, а неразбирателство в защитата на Волфсбург доведе до автогол на Якуб Камински - 2:2. Култов момент дойде веднага, като още докато се радваха, Томас Мюлер извади от гащетата си и показа на съотборниците си лист хартия с указания на Компани.

Междувременно последва нова грешка в защитата на Байерн - този път на Дайо Упамекано, като от това последва опасна контра за "вълците", при която изстрелът на Кевин Бееренс мина на сантиметри от вратата на Нойер. В 80-ата минута пък Камински се реваншира за автогола си, след като успя да избие опасен удар на Кейн. Именно обаче англичанинът бе в основата на пълния обрат за тима си. Две минути по-късно той подаде към активния Гнабри, който стреля с диагонален удар и с помощта на гредата топката влетя в мрежата - 2:3 за Байерн. Волфсбург пък бе много близо да изравни в 85-ата минута, но Матиас Сванберг пропусна от добра позиция. До края на срещата Байерн все пак успя да задържи аванса си и се поздрави с първи успех.

ВОЛФСБУРГ (3-4-2-1): Грабара; Фишер, Борнау, Цезигер; Баку, Арнолд, Сванберг, Камински; Маер, Вимер; Томаш

БАЙЕРН (4-2-3-1): Нойер; Боей, Ким, Упамекано, Дейвис; Кимих, Павлович; Олисе, Мусиала, Гнабри; Кейн