Левандовски осигури успешно начало на Ханзи Флик и Барселона

Роберт Левандовски отбеляза два гола за победата на Барселона с 2:1 при гостуването на Валенсия. След драматичен край на първото полувреме двата отбора се оттеглиха при равенство. Уго Дуро откри резултата в 44-ата минута, а Левандовски изравни дълбоко в добавеното време на първата част. Полякът се разписа още веднъж в началото на втората част от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Рафиня.

Двубоят бе дебют за Ханзи Флик като треньор на Барселона. Германецът имаше да се справя с много кадрови проблеми и не можеше да разчита на Илкай Гюндоган, Френки Де Йонг, Гави и новото попълнение Дани Олмо. Той заложи на двама юноши на клуба в халфовата линия. 17-годишният Марк Барнал направи дебют, а за 20-годишния Марк Касадо това бе шести мач за тима.

Каталунците стартираха добре и в първите десет минути имаха предимство. Ламин Ямал пък няколко пъти показа техниката си и затрудни защитата на съперника. След това начало обаче дойде силен период за Валенсия. Началото бе остро центриране, което Рафа Мир не успя да засече. Малко по-късно след отличен пробив на Андре Алмейда Кубраси се намеси, но за малко да си отбележи автогол. За негово щастие топката мина покрай вратата. При последвалия ъглов удар Уго Дуро бе оставен непокрит и стреля с глава, но ударът бе неточен.

След кратко затишие и пауза за вода Валенсия завърши по-силно първото полувреме. Уго Дуро не успя да уцели вратата от няколко метра, но за негово щастие страничният съдия вдигна флаг за засада. Малко по-късно Дуро засече с глава центриране на Диего Лопес и прати топката в мрежата. Същият рефер отново вдигна флага, но разглеждането с ВАР показа, че засада няма и "Местая" избухна.

Барса опита веднага да отговори и беше близо. Пробив на Левандовски завърши с подаване към Касадо, чийто удар от прекрасна позиция бе блокиран. Последва груба грешка на Тер Стеген, който подари топката на играч на съперника. Топката стигна до Дуро, който я насочи към мрежата покрай вратаря, но Кубарси изби пред голлинията. Домакините горчиво съжаляваха за тази ситуация, тъй като добавеното време на първата част предложи още една ситуация и тя доведе до изравняване. Центриране на Балде намери Ямал, а той пусна успоредно на голлинията към Левандовски, който се разписа.

Тимът на Флик започна много силно второто полувреме. Секунди след подновяването на играта Ямал пропусна идеална възможност да се разпише, след като Рафиня великолепно му свали топката в наказателното поле. Малко след това бразилецът бе съборен в наказателното поле от Москера и съдията отсъди дузпа, а Левандовски не сбърка от бялата точка.

Това развитие активизира домакините и те бързо стигнаха до две опасни ситуации пред вратата на Тер Стеген, но не и до точен удар. Кубарси пък трябваше да благодари на съдията, който не му показа втори жълт картон в една ситуация, а имаше пълно основание да го направи, след като бранителят спря Дуро с нарушение. В 64-ата минута на терена се появи Педри, който не бе играл от юли, когато получи контузия по време на Евро 2024.

Последваха още смени, играта се накъса, а темпото спадна, което устройваше каталунците. В този период Валенсия не успя да създаде нищо сериозно в предни позиции, а гостите сравнително спокойно бранеха преднината си. В края Барса можеше да стигне и до трето попадение, но Касадо не успя да насочи добре топката.

ВАЛЕНСИЯ - БАРСЕЛОНА 1:2
1:0 - Дуро (44)
1:1 - Левандовски (45+6)
1:2 - Левандовски (49-д)