Два български екипажа стигнаха до края на деня в рали „Барум”

Два от трите български екипажа стигнаха до финала на първия пълен ден на рали „Барум”, шести кръг от Европейския рали шампионат.

Заради повреда в диференциала в шестата отсечка от състезанието днес отпаднаха Александър Томов/ Димитър Спасов (Рено Клио Rally3). Преди да спрат заради повредата двамата заемаха 4-ото място в своя клас ERC3, само на 16,6 секунди от турския пилот Керем Казас (Форд Фиеста Rally3). Българите бяха принудени да се оттеглят от надпреварата в първата отсечка след обедната сервизна зона в Злин.

Трикратната европейска шампионка при дамите Екатерина Стратиева и навигаторът й Георги Аврамов (Опел Корса Rally4) заемат 4-ото място в клас ERC4 след осмата отсечка в рали „Барум”, като последният етап за деня беше отменен заради силния дъжд и падналите на трасето дървета.

Успешен старт за българите в рали „Барум”

Другият български екипаж Любен Каменов и Валентин Будинов (Пежо 2908 R2) заемат петото място в своя клас RC4 II, като двамата отстъпиха от 4-ото място в осмата отсечка. Пред тях мина чехът Якуб Шимер (Пежо 208 R2), като авансът му е 10,4 секунди.

На върха на класирането в края на съботния ден е чешкият пилот Доминик Стритески (Шкода Фабия RS Rally2), който има 21,2 секунди аванс пред Симон Вагнер (Шкода Фабия RS Rally2), който е шампион на Австрия в последните три години.

Третото място е за друг чех – Адам Брезик (Шкода Фабия RS Rally2), който е на 24,8 секунди от Вагнер и има само 0,2 секунда аванс пред Ерик Кайс (Шкода Фабия RS Rally2), след като го свали от третата позиция в последната отсечка за деня. Големият фаворит за победата Ян Копецки (Шкода Фабия RS Rally2) е 10-и и няма шанс за девета поредна победна, след като днес първо спука гума и спря да я смени, а в осмия етап излетя от пътя, тъй като стъпи в мокра трева на банкета и загуби контрол над колата, като сега е на над 2,30 минути от лидера.