Дебютантът Мората и „златната резерва“ Окафор спасиха Милан от историческа загуба

Милан беше на няколко минути от сензационна домакинска загуба, но въпреки това стигна до равенство 2:2 с Торино в откриващия двубой на двата тима в Серия "А" за сезон 2024/25. „Биковете“ поведоха с две попадения благодарение на автогол на Малик Тиау (30') и разписалия се Дуван Сапата (68'). Въпреки това късни голове на резервите Алваро Мората (89'), за когото това беше дебют за миланския гранд, и Ноа Окафор (90+5') спасиха „росонерите“ от поражение.

По този начин Милан остава без домакинска загуба в шампионатен мач срещу Торино от далечната 1985 година насам (20 победи и 9 равенства). От друга страна, тимът не успя да удължи серията си от четири поредни победи в първите си мачове за сезона.

Новият наставник на домакините Пауло Фонсека дебютира с любопитен стартов състав, като няколко негови решения приковаха вниманието. Впечатлилият го Алексис Салемакерс стартира на непривичната за себе си позиция на ляв бек за сметка на звездата Тео Ернандес. Кристиан Пулишич пък беше преместен в ролята на „десетка“ зад централния нападател, който беше направилият силна предсезонна подготовка Лука Йович, а не очакваният титуляр Мората. Така нито едно ново попълнение на тима не започна от първата минута. Гостите пък бяха подредени в 3-5-2 с Антонио Санабрия и Кристиан Сапата като нападатели.

Първите голови положения в мача дойдоха след корнер в 7-ата минута, когато удар с глава на Малик Тиау беше изчистен пред голлинията, а при добавката на Рафаел Леао от чудесна позиция топката мина над вратата. В 15-ата минута Сапата стреля от голяма дистанция, но не намери целта. Шест минути по-късно Леао също пробва далечен шут, който обаче беше спасен от противниковия вратар. В 25-ата минута португалецът направи трети опит да се разпише, но и този път не сполучи.

В 31-вата минута гостите поведоха при много любопитни обстоятелства. Тогава Сапата центрира към Раул Беланова, който нанесе удар с глава, при който топката се отклони в далечната греда и се запъти към мрежата. Тя все пак отиде при Тиау, който обаче се засуети и не успя да я изчисти от голлинията. Изненадващо главният съдия първоначално не получи сигнал за попадение, но след няколко секунди той спря играта и посочи центъра, а попадението беше приписано като автогол на защитника на домакините.

В 38-ата минута гостите можеха да удвоят преднината си след корнер, когато Сапата с глава отклони топката, но Майк Менян успя да я избие с крак. Три минути по-късно пък „росонерите“ получиха златна възможност да изравнят, тъй като Леао излезе сам срещу Ваня Милинкович-Савич, но вратарят отрази неговия шут. В 44-тата минута Иван Илич отправи опасен изстрел, но Менян успя да го спаси. Самуел Чуквуезе отговори с удар, който профуча покрай вратата. В последните секунди преди почивката Йович нанесе неточен изстрел с глава.

Втората част започна с грешка на Валентино Лазаро, след която Кристиан Пулишич отне топката и заобиколи Милинкович-Савич, но стреля от твърде малък ъгъл и топката се оплете във външната страна на мрежата. Секунди по-късно американецът направи нов пропуск. В 60-ата минута дойде моментът, в който Мората дебютира за "росонерите", заменяйки Йович. Само три минути по-късно нападателят си изработи дузпа след нарушение на Саул Коко срещу него. Въпреки това след преглед с ВАР Фабио Мареска промени решението си и отмени дузпата, виждайки, че защитникът е играл с топката.

За сметка на това още в 68-ата минута Торино удвои своя аванс. Тогава Лазаро качи топката на главата на Сапата, който беше точен за 2:0 в полза на гостите. Последваха серия пропуски на домакините, дело на Пулишич, резервата Юнус Муса и Фикайо Томори. В 81-вата минута Мората прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада.

Късметът най-после се усмихна на Мората чак в 89-ата минута, когато при удар на резервата Тижани Райндерс той реши да протегне крак и така отклони топката във вратата на гостите. След гола испанският национал се скара с Адриен Тамезе, който отказа да върне топката за подновяване на играта, като съдията показа по един жълт картон и на двамата.

Последва 8-минутно добавено време, в което домакините се втурнаха в търсене поне на изравнителен гол и в крайна сметка стигнаха до такъв. Това се случи в 95-ата минута, когато Муса центрира, а Окафор с удар от движение зарадва тифозите на Милан. Така швейцарецът затвърди славата си на "жокер" от пейката за "росонерите". В оставащите секунди тимът дори се опита да отбележи победен гол, но след блокиран удар на резервата Тео Ернандес и пропуск на Муса "Дявола" трябваше да се задоволи с равенството.

МИЛАН - ТОРИНО 2:2

0:1 Тиау (30' - автогол)

0:2 Сапата (68')

1:2 Мората (89')

2:2 Окафор (90+5')

Милан: Менян, Калабрия, Томори, Тиау, Салемакерс, Бенасер, Лофтъс-Чийк, Чуквуезе, Пулишич, Леао, Йович

Торино: Милинкович-Савич, Войвода, Коко, Мазина, Беланова, Ричи, Линети, Илич, Лазаро, Санабрия, Сапата