Агресивният Баная принуди Мартин да сгреши и спечели спринта в Австрия

Франческо Баная направи един нетипични за себе си много агресивни начални метри в спринтовото състезание за Гран При на Австрия, в които той и Хорхе Мартин неколкократно размениха позициите.

Баная взе старта на Мартин и поведе в първия завой, след което Мартинатора контрира в спирането за третата крива. В края на първата обиколка Баная пробва отново да поведе, но отвори твърде много предпоследния завой, което позволи на Мартин да си върне лидерската позиция.

Дуелът между двамата продължи и в началото на втори тур, като двамата бяха един до друг в спирането за шикана. Тогава обаче Мартин допусна грешка и скъси пистата, връщайки се на трасето зад Баная.

Въпреки че той реално не спечели нищо от тази си екскурзия извън пистата Мартинатора беше наказан да мине през дългата обиколка, тъй като не загуби нужната една секунда след грешката си. Тази санкция практически реши спора за победата, която беше спечелена от Баная.

След наказанието си Мартин се върна на пистата на третото място зад Баная и Марк Маркес. Падане на Маркес в 11-та обиколка обаче подари втората позиция на Мартин, който се възползва максимално от тази неточност на шесткратния световен шампион.

Тройката в спринта на „Ред Бул Ринг“ оформи Алейш Еспаргаро, а двойният победите от „Силвърстоун“ преди две седмици Енеа Бастианини завърши четвърти. Джак Милър изравни най-доброто си постижение от началото на сезона, финиширайки пети, а точки от спринта в Австрия взеха още Франко Морбидели, Брад Биндър, Марко Бедзеки и участващият с „уайлд кард“ тестови пилот на КТМ Пол Еспаргаро.

След днешния спринтов старт Баная и Мартин се изравняват на върха в генералното класиране на MotoGP с по 250 точки, като предимството е за световния шампион, който има повече победи в неделните състезания. Тройката в подреждането с пасив от 52 точки оформя четвъртият от днес Бастианини.

Баная и Мартин се изравниха на върха в MotoGP

Неделното състезание за Гран При на Австрия, 11-ти кръг за сезон 2024 в MotoGP, е предвидено за 15:00 часа българско време утре и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg.