ПСЖ се развихри в първия си мач без Мбапе

Отборът на Пари Сен Жермен показа, че е готов за новото начало без голямата си звезда Килиан Мбапе и победи с 4:1 като гост тима на Льо Авър в първия си двубой за новия сезон от френската Лига 1. За шампионите се разписаха Канг-Ин Лий (3'), Усман Дембеле (85’), Брадли Баркола (86') и Рандал Коло Муани (90'), а почетният гол за съперника вкара Гаутие Лорис (48').

В отсъствието на Мбапе Луис Енрике пусна състав, който имаше облик на боеспособен отбор с играчи от най-сериозна световна класа. На вратата бе Джанлуиджи Донарума, който направи много силно европейско първенство и спаси родината си Италия от тежки поражения в ключови моменти. Пред него пък с капитанската лента бе бронзовият медалист от Мондиал 2022 - Ашраф Хакими, както и твърди титуляри от последните сезони като Витиня, Канг-Ин Лий, Гонсалво Рамош и Марко Асенсио.

Двубоят за парижани започна отлично и те се видяха с гол аванс след по-малко от 180 секунди игра. Мълниеносно нападение на гостите завари Лий абсолютно непокрит в наказателното поле и азиатецът необезпокояван овладя, стреля и матира стражан на Льо Авър - Артур Десма.

В средата на полувремето шампионите бяха сполетяни от неприятен момент и Луис Енрике се принуди да направи смяна по спешност, заменяйки Гонсало Рамош, който се контузи. На негово място влезе Рандал Коло Муани.

Пет минути по-късно положението можеше да стане още по-неприятно за гостите, тъй като Льо Авър вкара изравнителен гол, но той бе отменен заради засада. Все пак футболистите, водени от Дидие Дигар реализираха редовно попадение. Това се случи малко след началото на второто полувреме, когато шампионите не се ориентираха след един карамбол в тяхното наказателно поле и упоритостта на техните съперници бе възнаградена, като Гаутие Лорис прати топката във вратата.

Тук останаха отново съмнения за засада, но голът бе зачетен.

Парижани се втурнаха в стихийно нападаение, за да си върнат водачеството скоростно, но веднага се пропукаха при първия корнер, чието право получиха да изпълнят. Опери открадна топката, направи страхотен рейд чак до вратата, охранявана от Донарума и вкара. Пълен обрат обаче не бе осъществен, тъй като и този гол на Льо Авър бе отменен.

Последваха пропуски на Лий и Асенсио от гостите, но стражът на домакините Десма демонстрира блестящи рефлекси.

Така гостите запазиха головия си рецитал за заключителните минути на мача. Шест минути преди края Невеш се измъкна от опеката си от лявата страна на наказателното поле и центрира опасно на границата на малката пеналтерия, където непокрит бе останал Дембеле, а за него се оказа детска игра да се извиси над всички, да чукне коженото кълбо с глава и да върне преднината на своите.

Веднага след подновяването на играта играчите на Луис Енрике решиха всичко. Баркола получи пас в наказателното поле, където залъга двама бранители и от сложен ъгъл прати топката за трети път в съперниковата врата.

В изтичащите секунди на добавеното време нещата станаха катастрофални за отбора на Льо Авър, който иначе се бранеше храбро. Този път бе отсъдена дузпа за нелепо нарушение в рамките на пеналтерията и Рандал Коло Муани нямаше как да сбърка от бялата точка, за да направи победата още по-убедителна.

Въпреки че нямаше какво друго да се случи, съдията назначи добавено време от цели шест минути.

В следващия кръг Пари Сен Жермен приема един от непредсказуемите отбори от последната кампания - Монпелие, докато Льо Авър ще мери сили със славния Сен Етиен, който се завърна във френския елит след известно отсъствие.