Манчестър Сити взе реванш от Юнайтед след дузпи и прекъсна лошата си серия за "Къмюнити Шийлд"

Манчестър Сити прекъсна серията от три поредни загуби в двубоите за “Къмюнити Шийлд” и спечели трофея, след като победи със 7:6 след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време) градския си съперник Манчестър Юнайтед на “Уембли”. Така шампионът в Премиър лийг взе известен реванш от “червените дяволи” за загубата във финала за ФА Къп през май. Двубоят бе доста равностоен в редовното време, като двата отбора удариха по една греда, а гол на Бруно Фернандеш бе отменен заради засада. Все пак "червените дяволи" имаха по-добрите възможности и до голяма степен заслужено взеха аванс след гол на Алехандро Гарначо в 82-рата минута. Бернардо Силва обаче изравни минута преди края, а след това пропусна първата дузпа за "гражданите". Юнайтед обаче изпусна предимството си и тук и след пропуски на Джейдън Санчо и Джони Еванс и в крайна сметка загуби.

Това бе първо участие на “червените дяволи” в “Къмюнити Шийлд” от 2016-а насам. За последно Сити бе печелил този трофей през 2019 година.

Джосеп Гуардиола по традиция заложи на доста експериментален състав в тези двубои. Нико О’Райли дебютира за първия отбор. Джеймс МакАтий път за първи път стартира като титуляр. Опитната фигура в тази халфоваа линия бе Матео Ковачич. Ерлинг Холанд водеше атаката, като норвежецът беше подпомаган по фланговете от Оскар Боб и Жереми Доку. Кевин Де Бройне, Бернардо Силва и новото попълнение Савиньо останаха на пейката за началото. Английските национали и Родри ще се завърнат през следващата седмица, така че не бяха на разположение. Джак Грийлиш пропусна двубоя заради контузия.

Хари Магуайър имаше проблеми през седмицата, но все пак започна в центъра на отбраната на Манчестър Юнайтед заедно с Джони Еванс. Лисандро Мартинес действаше като ляв бек. Бруно Фернандеш започна в роляата на “фалшива деветка”, а Диало и Рашфорд действаха по крилата. Новото попълнение Джошуа Зиркзее бе на пейката.

Първият 1/4 час бе равностоен, но и доста скучен. Постепенно Сити започна да владее повече топката и действията се развиваха по-често в половината на Юнайтед. В 18 минута Доку много добре преодоля Далот отляво, след което центрира в наказателното поле, но подаването му не намери О’Райли, за когото бе адресирано. Това обаче бе първият по-интересен момент в този двубой.

В 22-рата минута дойде и първият удар към една от двете врати. Оскар Боб влезе отдясно и стреля силно, но изстрелът премина над вратата. Две минути след това Сити можеше да поведе в резултата, което щеше да бъде заслужено, но “гражданите” нямаха късмет. Лисандо Мартинес сгреши с подаването си към Еванс, Боб пресече, след което намери МакАтий, който стреля много технично, но топката срещна гредата.

В 31-вата минута “червените дяволи” организираха първата си опасна атака. Диало проби отляво, направи двойно с Каземиро, след което се озова на отлична позиция, но реши да търси подаване вместо да стреля, а Маунт не успя да засече и така Юнайтед пропусна страхотен шанс да поведе.

Носителят на ФА Къп заигра още по-добре и в 36-ата минута имаше нова чудесна възможност, след като след многоходова атака Рашфорд получи в наказателното поле, но ударът на нападателя към далечния ъгъл премина встрани.

В 44-тата минута Доку стреля по земя от границата на наказателното поле, но и тук кълбото профуча покрай гредата.

В крайна сметка след едно доста равностойно и неособено интересно полувреме двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство, без да успеят да отправят нито един точен изстрел.

В 54-тата минута Бруно Фернандеш получи извеждащо подаване, финтира много добре Аканжи, след което стреля перфектно от границата на наказателното поле, вкарвайки доста красив гол, който обаче правилно бе отменен заради засада на португалеца.

Четири минути след Ерик тен Хаг направи цели четири промени, като Гарначо, Мактоминей, Пелистри и Колиър се появиха на местата на Диало, Маунт, Мейну и Магуайър.

В 63-тата минута в игра за Сити се появиха Савиньо и Матеус Нунеш, които замениха Доку и О’Райли.

В 68-ата минута Фернандеш получи много добро подаване и стреля веднага, но право в ръцете на Едерсон. Това бе и първият точен удар в мача.

В 78-ата минута Юнайтед отново се размина с гола. Гарначо поднесе топката на Рашфорд, който бе сам срещу Едерсон. Англичанинът стреля от няколко метра, Едерсон нямаше какво да направи, но топката срещна страничната греда.

Две минути след това Мактоминей се размина с топката на няколко метра пред голлинията и така “червените дяволи” пропуснаха поредна добра възможност. Веднага след това в игра за Сити се появи Бернардо Силва.

В 82-рата минута Алехандро Гарначо все пак даде заслужена преднина на Юнайтед, след като получи от Фернаднеш, реши да завърши сам, влезе навътре в наказателното поле и стреля много прецизно по земя.

Юнайтед обаче не успя да задържи аванса си в 89-ата минута Бернардо Силва изравни, след като засече с глава центриране на Оскар Боб, който преди това се справи с лекота с Мартинес.

Така носителят на трофея трябваше да бъде определен след изпълнение на дузпи. Първи изпълни Бруно Фернандеш, който прати Едерсон в обратния ъгъл и даде преднина на “червените дяволи”. Бернардо Силва обаче пропусна първия наказателен удар за Сити, след като стреля слабо и Онана спаси. Диого Далот имаше късмет със своя удар, след като Едерсон докосна топката, но въпреки всичко тя влезе във вратата му за 2:0 при дузпите. Кевин де Бройне намали с хладнокръвно изпълнение. Гарначо също бе безупречен - 3:1. Холанд бе уверен от бялата точка и отново намали. Джейдън Санчо бе следващия изпълнител за Юнайтед. Едерсон изби удара му, след което топката срещна гредата. Савиньо изравни - 3:3. Кеземиро стреля силно за 4:3. Едерсон за пореден път бе много хладнокръвен за 4:4. Скот Мактоминей отново даде преднина на Манчестър Юнайтед. Нунеш неспасяемо стреля под гредата - 5:5. Лисандро Мартинес изпълни технично, но Диаш отговори със същото - 6:6. Джони Еванс стреля над вратата, а Мануел Аканжи бе точен, с което донесе победата на Сити.