Много пропуски, но важен успех за Ботев срещу Жрински

Ботев (Пловдив) се наложи над босненския Жрински с 2:1 в сблъсък от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Самуел Акере (35) откри за домакините със страхотен удар в обратния ъгъл, но Кузе (77) възстанови равенството. Само две минути по-късно Алекса Мараш (79) накара всички фенове да изригнат с дебютно попадение, което донесе успеха за пловдивчани. Ботев може да съжалява, че не постигна по-изразителен успех преди реванша след седмица. Тимът на наставника Душан Керкез направи няколко непростими пропуска. Жълто-черните гостуват в Босна и Херцеговина на 15-и август.

В 10-ата минутта Ботев разигра отлично с Минко, Ето'о и Акере. Джеймс Ето'о подаде към Самуел Акере, който пък се объра добре към вратата и потърси далечния ъгъл. Стражът на гостите направи блестящ плонж, с който предотврати сигурен гол във вратата на Жрински.

41 Ботев (Пловдив) 2:1 Жрински (Мостар)

Две минути по-късно Ивелин Попов подаде към Константинос Балоянис от корнер. Гръцкият краен защитник центрира с левия крак, за Мартин Секулич засече акробатично, но ударът му излезе в аут.

Гостите отговориха с отлична възможност в 15-ата минута след неточност на Джеймс Ето'о в халфовата линия. Полузащитникът подари лесно топката на Жрински, а Кузе беше намерен с пас сам срещу Джонас Тамм. С добър финт нападателят се освободи от Тамм и излезе сам срещу стража Бернат. Последва удар, който вратарят на Ботев отрази с вещина.

В 23-ата минута удар на Нвачукву извън наказателното поле премина на сантиметри от десния страничен стълб на вратата. Логичното се случи в 35-ата минута, в която Ботев поведе в резултата. Самуел Акере пое топката от крака на Ники Минков, след което премина през двама с дрибъл и стреля силно към обратния ъгъл на вратата. С помощта на рикошет в крака на защитник кълбото се насочи неспасяемо към сглобката и след чукване в страничната греда се оплете в мрежата.

Второто полувреме започна с удар на Ивелин Попов малко преди границата на наказателното поле. Той обаче прелетя над вратата на Жрински. В 48-ата минута Секулич направи непростим пропуск, останал сам срещу вратаря на гостите и то на скорост. Ударът на нападателя беше отразен от Марич.

В 64-ата минута удар на Милнар попадна право в ръцете на Бернат. В 70-ата минута от нищото босненците можеха да изравнят резултата. Кузе пробва центриране от левия фланг, но топката описа коварна парабола и кацна точно върху горната греда. Жрински вдигна оборотите и Бернат трябваше да спасява Ботев от сигурен гол след мощен удар на Мулахусеинович. Стражът на "канарчетата" показа, че внимава, но също така показа и котешки рефлекс.

В 75-ата минута Антонио Перера се пребори умело за загубена топка. Последва подаване на Ивелин Попов към набралия скорост Нвачукву, но нигериецът не успя да нанесе добър удар и стреля в аут.

Най-лошото за Ботев се случи в 77-ата минута, в която Марио Кузе получи топката на левия фланг на атаката. Срещу него застана Николай Минков, но нападателят влезе навътре и отправи много плътен удар към далечния ъгъл. Бернат опита да се разтегне, но не успя и видя как топката влиза във вратата му.

Реакцията на Ботев беше мигновена. За това спомогна и неточност на защитата на Жрински, която подари топката в краката на появилия се от резервната скамейка Алекса Мараш. Нападателят отбеляза хубав дебютен гол с удар точно под гредата.

В 88-ата минута Мараш се отчете с огромен пропуск. Ботев организира бърза контра, а Корошец изведе своя колега с пас в коридор. Мараш излезе сам срещу Марич стреля от движение, но ударът му беше отразен.

Кузе показа, че е най-опасният футболист в атаката на Жрински. В последната минута на редовното време нов негов удар беше избит в корнер от стража Бернат.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) – ЖРИНСКИ 2:1
1:0 Самуел Акере (35)
1:1 Марио Кузе (77)
2:1 Алекса Мараш (79)

Стартови състави:

Ботев (Пловдив): 1. Ханс Бернат, 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис, 15. Джеймс Ето‘о, 20. Антонио Перера, 7. Самуел Акера, 10. Ивелин Попов, 40. Кристиан Нвачукву, 9. Мартин Секулич

Жрински: 35. Марич, 6. Чорлука, 4. Баришич, 44. Сунжич, 50. Мемия, 8. Милнар, 14. Посавец, 20. Иванчич, 17. Малекинусич, 11. Мулахусеинович, 25. Кузе