Григор стартира със свръхзвукова победа в Монреал

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби само един гейм на старта на участието си на турнира от сериите “Мастърс” в Монреал. В среща от втория кръг световният №10 разпиля австралиеца Ринки Хиджиката с 6:1, 6:0 за по-малко от час. По този начин българинът продължава към третия кръг, където ще се изправи срещу Алексей Попирин или Бен Шелтън.

Това беше първи мач за Димитров след отказването му в двубоя срещу Даниил Медведев на "Уимбълдън", като имаше опасения относно здравословното му състояние. С представянето си на корта тази вечер обаче хасковлията не даде сигнали за някакви кадрови проблеми и през цялото време играеше агресивно, което даваше очевиден резултат.

ПЪРВИ СЕТ:

Още в първия си сервис-гейм в мача Григор имаше затруднения, като след негова непредизвикана грешка Хиджиката стигна до аванс от 15:30. Българинът обаче се измъкна от проблемната ситуация с хубава атака на мрежата и първия си ас в мача, като впоследствие австралиецът сбърка форхенд и така откриващият гейм отиде в ръцете на хасковлията за 1:0. `

След като загуби първата точка в своето подаване, Хиджиката се възползва от грешка на Димитров и добър сервис по диагонала, за да стигне до водачество при 30:15. В крайна сметка световният №51 изравни резултата, след като Димитров изигра лошо форхенд от основната линия - 1:1.

Този път Григор беше доста по-уверен в следващото си подаване и без особени проблеми си спечели преднина от 30:0, а благодарение на хубав форхенд по късия диагонал стигна и до три геймбола. С нов ас поставеният под №7 в схемата дръпна с 2:1 гейма.

Димитров започна с мълниеносен бекхенд уинър по правата в следващото подаване на Хиджиката, но австралиецът не се притесни и отвърна, за да си спечели аванс от 30:15 на свой сервис. Българският тенисист изравни, а след това с помощта на филето си заслужи и първа точка за пробив в мача при 30:40. Григор влезе в атакуващ режим и с хубаво изпълнена къса топка на мрежата не остави шансове на своя опонент - 3:1.

Без никакви колебания Димитров продължаваше да сервира по страхотен начин след краткотрайните проблеми в първия гейм и на бърза ръка дръпна с 30:0 в опит да затвърди пробива си. Българинът вече започна и да експериментира, като с къса топка и след това отличен минаващ удар си гарантира нови три геймбола. Макар и да изпусна първия, световният №10 отново вкара мощен сервис, за да поведе с 4:1.

Григор пропусна добра възможност да вкара нова доза напрежение у своя съперник, след като допусна непредизвикана грешка от добра позиция, но след това Хиджиката пък изкара един от ударите си с малко аут по дължина и така отново се стигна до 30:30. Българинът сътвори и страхотно изпълнение, след като размина австралиеца на мрежата, за да стигне до точка за пробив, но с добър сервис Хиджиката се спаси - 40:40. С блестящ уинър на линията Димитров си спечели нов шанс за пробив, а неговият противник му подари брейка с двойна грешка - 5:1.

При опита си да затвори първата част Димитров допусна леки колебания и позволи на Хиджиката да стигне до 15:30, но българинът показа характер и си спечели сетбол след ас за 40:30. Бившият световен №3 пропусна първия си шанс, но при втория опит прошка нямаше и първият сет отиде в ръцете му - 6:1.

ВТОРИ СЕТ:

Григор не прецени добре един от слайсовете си и позволи на Хиджиката да поведе с 30:15 в първия сервис-гейм на австралиеца за втория сет. Поставеният под №7 в схемата обаче диктуваше темпото и след страхотен уинър изравни при 30:30, а непредизвикана грешка на Хиджиката му донесе и първа брейк точка за втория сет. В едно от по-дългите разигравания в срещата Димитров изкара един от форхендите си в аут и така австралиецът поне за момента се спаси. Димитров пак стигна до брейкбол, но 51-вият в ранглистата отговори с успешна атака на мрежата за нов дюс. В крайна сметка Димитров успя да осъществи пробива, за да поведе с 1:0 във втората част.

Димитров продължи отличното си представяне на сервис и без никакви проблеми поведе с 2:0 гейма, а впоследствие вече можеше да се бори и за пореден брейк, след като дръпна с 15:30 на сервис на Хиджиката. Световният №10 беше безупречен и закова втория си пробив в сета, за да поведе с 3:0.

Доминацията на Григор продължи и той вече можеше да мисли и за "геврек", след като отново нанесе пробив срещу подаването на Хиджиката и вече имаше правото да затваря двубоя на свой сервис при 5:0. Димитров завърши срещата на висота и с гейм на нула осъществи "геврек" за 6:1, 6:0.