Брилянтен Лудогорец с огромна крачка към плейофа на ШЛ, страшилището Карабах е на колене

Лудогорец изигра много силен първи двубой от третия предварителен кръг на ШЛ срещу Карабах и заслужено спечели срещата в Азербайджан с 2:1. Диниш Алмейда откри резултата в 56-ата минута, а в 65-ата Жуниньо изравни. Кайо Видал обаче вкара втори гол за "орлите" в 87-ата минута, с който осигури успеха на българския шампион.

През първата част азерите, които през миналия сезон се превърнаха в един от хитовете на Лига Европа, тъй като за малко не изхвърлиха от този турнир непобедения Байер (Леверкузен), имаха известно предимство, но без кой знае колко положения.

През втората част "орлите" се преобразиха и изиграха най-силното си полувреме от доста дълго време. Освен двете попадения те удариха една греда, а Текпетей изпусна на празна врата.

Разградчани завършиха сблъсъка с 10 човека след втори жълт картон на голмайстора Видал в заключителните минути, заради което Карабах наложи сериозен натиск до последния съдийски сгнал, но в крайна сметка Лудогорец удържа своята преднина.

Иначе в 11-те на българския шампион имаше известни промени спрямо предишните двубои в Европа. На вратата започна Бонман за сметка на Падт. Видал и Сон, записал две асистенции, стартираха вместо Рик Джонатан и Фон Витри.

В титулярния състав на домакините бе бившият футболист на Черно море Андраде.

Срещата започна с натиск на домакините. Във втората минута те създадоха разбъркване в наказателното поле на "орлите". Янкович шутира фронтално от десетина метра, а Алмейда блокира удара.

В 10-ата минута Вешович стреля опасно, но покрай вратата. Лудогорец отговори с изстрел на Текпетей в ответната атака, който попадна в ръцете на Бунтич.

Осем минути по-късно Мустатазаде прати топката в мрежата на Лудогорец след удар с глава, но попадението правилно не бе зачетено поради засада.

Разградчани се справиха с домакинския натиск и към средата на полувремето изнесоха играта в по-предни позиции. В 34-ата минута футболистите на Дерменджиев получиха добра възможност да открият резултата след неразбирателство между защитата и вратаря Бунтич. Дуа се възползва от грешката, отне топката в наказателното поле на противника, но под лек ъгъл отправи доста неточен удар в аут.

"Орлите" започнаха вихрено второто полувреме. Секунди след неговото начало комбинираха добре в предни позиции. Атаката завърши с подаване по земя отдясно за непокрития Текпетей, който имаше отлична позиция да отбележи, но стреля над вратата от 14-15 метра.

Крабах отговори с много опасен удар на Жуниньо, но Бонман отрази. В 49-ата минута домакините отново поставиха защитата на българския тим под натиск. Тогава те отправиха шут от близка дистанция, който след два рикошета излезе в корнер над напречната греда.

В 55-ата минута Лудогорец като по-чудо не откри резултата. Видал стреля с глава след центриране на Сон, Бунтич чукна леко топката, което бе достатъчно тя да не навести мрежата му,, а да срещне напречната греда. Последва добавка на Текпетей от три-четири метра, но ганайското крило направи по-трудното и не уцели празната врата.

Минута по-късно нищо не бе в състояние на спаси азерите. Лудогорец получи право да изпълни фал отдясно. Сон центрира отлично, а непокритият Алмейда прониза вратата след неспасяем удар с глава.

След час игра Текпетей преодоля трима футболисти на противника, а техен футболист му влезе доста твърдо в краката. Това наложи намеса на медицинския щаб, а крилото напусна игра на носилка. На негово място влезе Рик Джонатан.

Преднината на разградчани не се задържа дълго, тъй като допуснаха изравняване в 65-ата минута. Бензиа засече с глава центриране отдясно, Бонман отрази, но Жуниньо с добавка от метър прати топката в мрежата на разградчани. Съдиите дълго време гледаха ВАР заради засада и в крайна сметка решиха да признаят попадението при спорни обстоятелства, тъй като нито една камера не даде възможност на арбитрите в стаичката да видят добре положението.

Българският шампион опита да си върне преднината чрез топовен шут на Видал в 76-ата минута, който профуча над напречната греда. Малко след тази ситуация, в 77-ата минута, Бонман увисна при центриране от корнер, а намиращият се зад него Медина стреля с глава, но в аут.

В 86-ата минута Дуа и Рик Джонатан организираха изключително класна контраатака. Първият намери с дълъг пас втория. Той от своя страна го изведе в наказателното поле. Швейцарският национал шутира под ъгъл, но Бунтич изби.

Минута по-късно нова опасна атака на "орлите" завърши този път с втори гол за тях. Сон асистира за втори път, но за Видал, който с глава матира Бунтич.

В заключителните секунди на мача Лудогорец остана с човек помалко след втори жълт и респективно червен картон на голмайстора Видал, който бе заявен за смяна и щеше да напусне терена секунди по-късно.

Изгонването на крилото даде импулс на домакините, но в 92-ата минута Бонман на два пъти се намеси блестящо. Първо стражът на "орлите" поправи своя грешка с феноменална намеса при добавка от два метра, която стана факт, защото секунди по-рано изпусна топката след изстрел отдалеч. Минута по-късно отрази и опасен удар с глава.

Така, след изключително силна втора част Лудогорец взе минимална, но изключително важна преднина преди реванша в Разград, който е след седмица.

КАРАБАХ - ЛУДОГОРЕЦ 1:2

0:1 Диниш Алмейда 56
1:1 Жуниньо 65
1:2 Кайо Видал 87

КАРАБАХ: 97. Бунтич, 29. Вешович, 13. Мустатазаде, 81. Медина, 27. Байрамов, 6. Ромао, 8. Янкович, 7. Бензиа, 15. Андраде, 10. Зубир, 18. Жуниньо

ЛУДОГОРЕЦ: 39. Бонман, 17. Сон, 4. Алмейда, 24. Вердон, 3. Недялков, 30. Нареси, 23. Дуарте, 6. Пьотровски, 37. Текпетей, 11. Видал, 9. Дуа