Спартак (Варна) надви десетима от Хебър и се завърна с победа в елита

Спартак (Варна) победи като гост Хебър с 2:0 в двубой от първия кръг на efbet Лига. Това бе първи успех като гост за “соколите” в родния елит от над 15 години насам. Иначе двата тима показаха интересен мач в Пазарджик с атаки и към двете врати. Ахмед Ахмедов (45+2’) и Антонио Вутов (90+3’) бяха точни за гостите, а в началото на двубоя Николай Николаев бе изгонен директен червен картон (18’). Хебър все пак имаше шанс да достигне до нещо, но Олексий Збун пропусна дузпа в началото на втората част (47’). Иначе Спартак удари и две греди в хода на двубоя.

Първата възможност в мача се откри в 4-ата минута. Тогава Ивей Ромееш проби добре отдясно и пусна пас по земя към центъра на наказателното поле. Петър Дебърлиев успя да избие, но топката дойде в краката на Кристиан Илич, който стреля от около 15 метра. Шутът на новото попълнение на Спартак обаче бе спасен.

В 18-ата минута Хебър остана с човек по-малко. Николай Николаев влезе остро в краката на Ивей Ромееш и го фаулира. Първоначално Християна Гутева отсъди нарушение, но след това ВАР я привика на мониторите и тя промени решението си, показвайки директен червен картон на бранителя на домакините.

В следващите минути Спартак владееше инициативата и търсеше повече попадението. Десетина минути преди края на първата част Франьо Пърце засече с глава центриране от корнер, но топката излезе в аут.

В продължението на първото полувреме Филип Лесняк отправи изключително опасен удар от далечна дистанция, но за негово нещастие кълбото премина на сантиметри от напречната греда. Секунди по-късно резултатът бе открит. Пърце опита диагонално подаване далеко напред към Ромееш. Ел Фатахи успя да пресече паса, но не овладя добре топката и я предостави на Ахмед Ахмедов, който останал сам срещу вратаря не сбърка и реализира - 0:1.

Второто полувреме започна с отсъждане за дузпа в полза на Хебър. Франьо Пърце игра с ръка в собственото си наказателно поле, което бе достатъчно за главния съдия да покаже бялата точка. С изпълнението се нагърби Олексий Збун, който обаче прати топката високо над вратата и не успя да изравни.

В 61-ата минута дойде и първият точен удар за домакините. Кабов стреля по земя от пряк свободен удар, но Величков улови без проблем. 3 минути по-късно добро разиграване от футболистите на Спартак завърши с хубав извеждащ пас от страна на Вутов към Ахмедов, който вкара второ попадение. В крайна сметка обаче от бе отменено заради засада и така резултатът остана непроменен.

В 74-ата минута Вутов стреля от далечна дистанция по прекрасен начин, но топката се отклони в напречната греда. Малко по-късно отново опитният полузащитник беше в центъра на събитията, когато пусна добър пас, успореден на голлинията към Ахмедов. Голмайсторът на “соколите” засече от близка дистанция, но не намери очертанията на вратата.

В 84-ата минута варненци пропуснаха перфектна възможност да решат мача. Ахмедов изведе Ивей Ромееш сам срещу Дебърлиев. Панамецът стреля, но вратарят спаси. След това кълбото отново попадна в краката на бързоногото крило, който обаче на празна врата на успя да реализира и изкара в аут.

Последва натиск на домакините, който доведе до опасен удар с глава и спасяване на Величков. След това обаче гостите отново поеха нещата в свои ръце. В продължението на двубоя Цветков центрира към наказателното поле, там Грънчов игра с глава от близка дистанция, но нацели напречната греда.

В 94-ата минута Ахмед Ахмедов проби отляво, центрира към центъра на наказателното поле, а там Вутов без проблем засече и вкара втори гол. Това бе и последната ситуация в срещата и в крайна сметка Спартак се поздрави с успеха.

ХЕБЪР 0:2 СПАРТАК

0:1 Ахмед Ахмедов (45+2)
0:2 Антонио Вутов (90+3)

Стартови състави:

Хебър: 1. Петър Дебърлиев, 7. Олексий Збун, 18. Радослав Терзиев, 55. Мартин Михайлов, 44. Николай Николаев, 15. Нджомганг Фонкеу, 21. Божидар Пенчев, 70. Набил Макни, 98. Георги Търтов, 10. Атанас Кабов, 29. Шейх Диаманка;

Спартак: 76. Мартин Величков, 4. Франьо Пърце, 5. Йоан Бауренски, 6. Александър Цветков, 8. Филип Лесняк, 11. Виктор Митев, 14. Ивей Ромееш, 16. Кристиан Илич, 29. Ахмед Ахмедов, 44. Ангел Грънчов, 88. Радослав Димитров.