Рованпера триумфира в Латвия, повреда отне от Сескс мечтания подиум у дома

Кале Рованпера триумфира по доминантен начин в осмия кръг за сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC) – рали „Латвия“, в което той буквално води от старта до финала на състезанието. В края авансът на двукратния световен шампион пред неговия съотборник Себастиен Ожие беше 39.2 секунди, а след драма в последната отсечка трети на подиума се качи Ойт Танак от Хюндай, който изостана с 1:04.5 от победителя.

Преди финалния етап на състезанието естонецът заемаше четвъртото място и имаше пасив от 4.6 спрямо местния любимец Мартинс Сескс. За съжаление на хилядите в зоната на финала техният сънародник получи повреда в своя автомобил още в началото на пауърстейджа, в който той загуби 1:45.5 от Танак, който даде най-доброто време.

Тази загуба смъкна Сескс от третото на седмото място, тъй като освен от Танак той беше изпреварен още от Адриен Фурмо, Елфин Еванс и Такамото Кацута. Зад Сескс в топ 10 в рали „Латвия“ влязоха още Тиери Нювил, Есапека Лапи и Грегоар Мюнстер.

В неделното класиране Танак завърши с на първото място с аванс от 0.2 пред Ожие. Точки взеха още Рованпера, Еванс, Нювил, Фурмо и Кацута. Танак взе максималните 12 пункта в неделя, след като той беше над всички и в пауърстейджа. В него в топ 5 влязоха още Ожие, Нювил, Кацута и Еванс.

Само 8 точки разделят лидерите в WRC след рали "Латвия"

Така след осмия кръг за сезона преднината на Нювил в генералното класиране в Световния рали шампионат спадна на само осем точки пред Нювил. Трети на 13 пункта зад лидера е Еванс, който ще се надява да нанесе сериозен удар по пилотите на Хюндай след две седмици във Финландия, където той спечели преди година.

Снимки: Red Bull Content Pool