ЦСКА 1948 "спъна" страховития домакин Черно море за старт на сезона в efbet Лига

Черно море и ЦСКА 1948 предложиха много битка и малко футбол в откриващия мач на сезон 2024/2025 в efbet Лига. Срещата във Варна завърши 0:0, като малко повече за това трябва да съжаляват домакините, тъй като имаха едно-две добри положения за гол.

Гостите от София пък играха последните пет минути с човек по-малко след червен картон за Раян Бидунга. Въпреки това футболистите на Ваелнтин Илиев се справиха добре в отбрана и си тръгнаха непобедени от негостоприемния стадион "Тича", на който "моряците" не допуснаха нито една загуба и само едно равенство през миналото първенство.

Домакините, които бяха приятната изненада на предишния шампионат, печелейки сребърните медали, стартираха с две нови попълнения - бившия национален страж на България Пламен Илиев и бразилеца Дуду.

По традиция "червените" залагат на доста млади футболисти и днес съставът им не направи изключение. В него попаднаха Теодор Иванов, Симеон Василев и 16-годишният халф Марто Бойчев. Единственото ново попълнение сред 11-те бе северномакедонският таран Марио Илиевски.

Преди началото на срещата двата отбора и феновете се изправиха, за да чуят химна на България, а след това последва и минута мълчание в памет на легендарния вратар на Ботев (Враца) и ЦСКА Илия Вълов, който почина преди 6 дни.

В третата минута Кирилов се отскубна от домакинската отбрана и отправи силен шут по диагонал, а Илиев изби. Последва добавка в аут, но в крайна сметка реферите отсъдиха засада и евентуално попадение нямаше да бъде зачетено.

В 8-ата минута и варненци погледнаха по-смело към противниковата врата. Панайотов намери Сула в наказателното поле на "червените", но алжирецът не уцели добре топката, пропилявайки положението.

Четвърт час след началото на двубоя Панайотов притисна Талис, отне му топката и излезе очи в очи срещу Маринов, но шутира покрай вратата. Чак след края на положението реферът Георги Гинчев реши да отсъди нарушение на капитана на Черно море срещу своя опонент.

В 24-ата минута Илиевски бе изритан пред наказателното поле на варненци, но реферът не отсъди нарушение. Последва удар от дистанция на Кирилов, който излезе в аут.

Половин час след началото на мача дойде и първият точен удар. Отправи го Дуду, а Маринов го улови. Най-чистото положение до този момент пък стана факт в 41-ата минута. Тогава домакините организираха контраатака през центъра чрез Дуду. Новото бразилско попълнение на варненци осъществи 50-метров дрибъл и подаде за Сула. Последва мощен удар, който с мъка бе избит от Маринов в корнер. След неговото изпълнение стана разбъркване, но в крайна сметка Фуртадо изчисти.

Секунди по-късно Маринов спаси още един изстрел от дистанция.

Втората част продължи като първата - домакините държаха малко повече топката, но без да застрашават кой знае колко противниковия вратар, а гостите залагаха на дълги подавания и контраатаки.

При една от тях в 57-ата минута Карагарен нажежи страстите, когато преодоля трима футболисти на Черно море. Последният, който бе Дробаров, го чукна през краката без каквато и да е перспектива да играе с топката, а крилото на "червените" падна в наказателното поле, но Гинчев отказа да отсъди дузпа, каквито бяха претенциите на гостите. ВАР арбитърът Валентин Железов също не реагира на спорното положение.

В 67-ата минута Сула на два пъти демонстрира своята техника. Първо той направи ефектен пробив отдясно, който завърши с центриране, предизвикало суматоха в наказателното поле на гостите. Секунди по-късно се освободи с няколко финта от играчите в "червено" и шутира от 20 метра с левия крак, но над вратата.

Две минути след това варненци пропуснаха отлична възможност за гол. Панайотов се откъсна отдясно и центрира успоредно по земя. Теодор Иванов се размина с топката, която попадна в краката на Златев, но младокът шутира от близка дистанция в тялото на излезлия да скъси дистанцията Маринов. Последва рикошет, след който коженото кълбо се отправи към празната врата на ЦСКА 1948, но Фуртадо някак изчисти в корнер на сантиметри преди то да навести мрежата.

Резервата Милушев отправи шут в 81-ата минута, но с него не затрудни Маринов и стражът на "червените" без проблем улови. Само 120 секунди по-късно варненци шутираха на два пъти доста по-опасно. Първо завърналият се след тежка контузия Уеслен направи двойно подаване в наказателното поле на противника и отправи удар от близка дистанция, но Маринов изби. Топката попадна в Сула, но изстрелът му бе блокиран, а след това Панайотов овладя и пробва своя късмет от границата на пеналта, но прати удара покрай лявата греда.

В 90-ата минута ЦСКА 1948 остана с 10 човека след втори жълт и респективно червен картон на Бидунга. Защитникът задържа Уеслен и правилно бе изгонен от игра. Съдията обаче можеше да даде авантаж, за да продължи много опасната контраатака на "моряците", но не го направи, което предизвика бурно негодувание на Илиан Илиев и щаба му.

До края на сблъсъка Черно море пробва да осъществи някакъв натиск с човек повече, но така и не стигна до ново чисто положение и двата отбора взеха по точка на старта на сезона.

ЧЕРНО МОРЕ - ЦСКА 1948 0:0

ЧЕРНО МОРЕ: 33. Илиев, 3. Атанасов, 28. Дробаров, 15. Мартин, 6. Попов, 71. Панайотов, 27. Димов, 16. Калкан, 11. Дуду, 10. Сула, 39. Златев

ЦСКА 1948: 1. Маринов, 19. Фуртадо, 91. Бидунга, 14. Иванов, 15. Василев, 39. Умарбаев, 7. Талис, 10. Кирилов, 9. Карагарен, 40. Илиевски, 58. Бойчев