Никола Цолов влезе в топ 10 на квалификацията на "Силвърстоун"

В самия край на квалификацията на пистата „Силвърстоун“ българският пилот във Формула 3 Никола Цолов се измъкна от дъното на класирането и се нареди на осмото място в сложната сесия на британското трасе.

След първите излизания на пистата Цолов бе на 20-то място и изглеждаше сякаш той няма да може да подобри резултата си във втората половина на квалификацията, тъй като над „Силвърстоун“ започна да вали. Валежът обаче се оказа доста кратък и в заключителните минути голяма част от пилотите записаха най-добрите си обиколки.

Никола успя да направи тур за 1:45.394, който му бе достатъчно да си осигури осмото място на старта за неделното състезание. Утре той ще потегли пети в спринта, в който първите 12 от квалификация биват обърнати.

А полпозишъна с време от 1:44.992 спечели лидерът в генералното класиране във Формула 3 Люк Браунинг, който победи с 0.045 секунди Макс Естерсън. Тройката с изоставане от 0.092 оформи Сами Мегетуниф, чийто съотборник Леонардо Форнароли завърши четвърти, но на цели 0.273 зад Браунинг.

Пети в неделя ще потегли първият от съотборниците на Цолов в АРТ – Лорънс ван Хьопен, а пред българина ще се наредят още Чарли Вурц и вторият му съекипник Кристиан Менсъл. Топ 10 на решетка в неделя ще оформят Калъм Войзин и Матиас Сагасета.

Утрешното спринтово състезание на „Силвърстоун“, което ще бъде с продължителност от 18 обиколки, ще започне в 11:20 часа българско време.

Снимки: Imago