Рованпера спечели ралито, в което не трябваше да участва, Танак над всички в неделя

В началото на тази седмица Кале Рованпера си почиваше у дома във Финландия и изобщо не планираше да пътува до Полша, за да участва в седмия старт за сезона в Световния рали шампионат (WRC). Катастрофата на Себастиен Ожие по време на опознаването на отсечките за рали „Полша“ обаче принуди Тойота да повика Рованпера, който направи още едно шампионско каране и спечели състезанието около Миколайки.

Реално битката за победата се реши още в първата неделна отсечка, когато Андреас Микелсен спука гума, която нанесе доста сериозни поражения по неговия Хюндай и го извади от борбата за първото място. Това остави Рованпера начело с комфортен аванс от 17.4 секунди пред Елфин Еванс, който до края на деня изостана с още 10.9 и завърши на 28.3 зад съотборника си на второто място. Подиума с общ пасив от 42.7 секунди оформи Адриен Фурмо от М-Спорт.

В отделното неделно класиране над всички бе Ойт Танак, който започна деня с две поредни етапни победи и общо време от 32:19.1 победи с 4.5 Рованпера. Трети на 10.2 зад естонеца завърши Фурмо, а точки от неделния ден взеха още Еванс, Тиери Нювил, Такамото Кацута и сензацията на рали „Полша“ Мартинс Сескс.

В пауърстейджа над всички с време от 5:27.6 беше Нювил, който победи с 1.6 Танак. Точки от финалната отсечка на рали „Полша“ взеха още Рованпера, Фурмо и Кацута.

Така след седмия кръг за сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC) Нювил води с актив от 136 точки и аванс от 15 спрямо Еванс. След петъчното си отпадане, но силното каране в неделя, Танак загуби само три точки от съотборника си Нювил и остава на третото място с пасив от 21 пункта.

Нювил загуби три точки от аванса си в WRC

В WRC2 победата с аванс от 22.0 секунди грабна Сами Паяри, втори завърши Оливър Солберг, а тройката с пасив от 1:23.3 спрямо победителя оформи Роберт Вирвес. Състезаващият се с български лиценз Николай Грязин завърши на шестото място, на 1:32.1 зад Паяри.

Сезон 2024 в Световния рали шампионат продължава след три седмици (18-21 юли) с дебютното издание на рали „Латвия“ като кръг от WRC.

Снимки: Red Bull Content Pool