Австрия 0:1 Турция /Почивка/

Безкомпромисен Верстапен тръгва първи в спринта в Австрия

Макс Верстапен си осигури първата позиция на стартовата решетка за утрешния спринт на пистата „Ред Бул Ринг“, след като спечели спринтовата квалификация в Австрия.

В решителната фаза на битката за полпозишъна всички пилоти изчакаха до последно, за да излязат на пистата, тъй като беше ясно, че меките гуми ще издържат само една бърза обиколка. Това повиши напрежението за всички, тъй като беше ясно, че никой няма да има втори шанс да запише силен резултат.

Дори и това обаче не притесни Верстапен, който с време от 1:04.686 победи с 0.093 секунди Ландо Норис, който ще стартира втори. Тройката в спринтовата квалификацията оформи вторият пилот на Макларън Оскар Пиастри, който ще трябва да раздели втората редица с Джордж Ръсел.

На третата ще се наредят Карлос Сайнц и Люис Хамилтън, а зад тях на четвъртата ще са Серхио Перес и Пиер Гасли. Естебан Окон ще оглави петия ред, на който ще застане и Шарл Леклер, който остана без време в SQ3. Причината монегаскът да бъде без резултат бе фактът, че той имаше проблем с излизането си от бокса и не успя да започне навреме бърза обиколка, което му отрежда десетото място на старта за спринта в Австрия.

Кевин Магнусен беше първият елиминиран пилот в края на SQ2, когато датският пилот на Хаас бе с 0.049 по-бавен от Гасли в спора за последното място в топ 10. Заедно с Магнусен участието си в квалификацията за спринта в края на втората фаза приключиха още съотборниците в Астън Мартин Ланс Строл и Фернандо Алонсо, Юки Цунода и Логан Сарджънт.

Аут в края на първата фаза на квалификацията бяха Дениъл Рикардо, Нико Хюлкенберг, Валтери Ботас, Алекс Албон и Гуаню Джоу, които ще заемат последните пет позиции на стартовата решетка за утрешния спринт.

Той ще започне в 13:00 часа българско време и ще бъде с продължителност от 24 обиколки, а само първите осем в него ще вземат точки за генералното класиране във Формула 1.

Снимки: Imago