Ойт Танак спечели първия суперспециален етап в Полша, Грязин 3-ти в WRC2

Победителят от шейкдауна по-рано днес Ойт Танак даде най-доброто време в суперспециалния етап, с който стартира седмия кръг за сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC) – рали „Полша“.

Естонският пилот на Хюндай даде време от 1:42.5, с което победи с точно секунда своя съотборник Тиери Нювил. Трети на 1.3 зад лидера се класира Елфин Еванс от Тойота, който поведе с 0.3 пред своя съотборник Такамото Кацута.

Третият пилот на Хюндай Андреас Микелсен допълни челната петица с пасив от 1.8, а на само 0.1 зад норвежеца остана и Адриен Фурмо от М-Спорт. Кале Рованпера, който се включи по спешност в състезанието в Полша зае седмото място на 2.1 зад лидера, побеждавайки с 0.6 Грегоар Мюнстер от М-Спорт. Мартинс Сескс бе най-бавен от Rally1 пилоти, след като изостана с 3.7 от Танак, но това е напълно очаквано предвид факта, че латвиецът кара нехибридната версия на Пума-та на М-Спорт.

В WRC2 Оливър Солберг поведе с 1.4 секунди пред Роберто Дапра, а състезаващият се с български лиценз Николай Грязин зае третото място, след като изостана с 1.6 от Солберг.

Същинската част на рали „Полша“, седми кръг за сезон 2024 в WRC, започва утре с първите шест реални отсечки, които ще бъдат с обща дължина от 111.0 километра. Денят ще завърши с второто минаване на суперспециалния етап в Миколайки, който ще бъде каран и в събота по обяд.

Снимки: Imago