България завърши Лигата на нациите с драматична победа

Националният отбор на България завърши с драматичен успех при участието си във Волейболната лига на нациите.

Тимът, воден от Лоренцо Мичели, победи Доминиканската република 3:2 (24:26, 25:23, 25:22, 24:26, 15:13) в последния си мач от Група 5, от третата седмица, която се провежда в Хонконг (Китай).

България се изкачи с две места в световната ранглиста

Така България завърши позитивно в световната надпревара.

Националките записаха втори успех във VNL, но с 10 загуби и 5 спечелени точки завършиха на последното 16-о място в крайното класиране.

Доминиканската република записа загуба №9, като с 3 успеха и 9 точки се намира на 11-а позиция в крайното подреждане.

Волейболистките на Доминиканската република поведоха с 4:2 в началото на двубоя. Добра игра на българките даде преднина за нашите с 8:6. Атака на Мерелин Николова и България дръпна с 10:8. Александра Съйкова атакува в центъра за 12:11. Мария Йорданова атакува по правата за 18:18. Блокаут на Мерелин Николова и България поведе с 19:18. Маркос Квик взе прекъсване за Доминиканската република. Ас на Мария Йорданова и 21:21. Александра Съйкова атакува в центъра за 22:22. Мира Паскова атакува по диагонала от зона 4 за 23:23. Мерлин Николова атакува с премерен удар за 24:24. Блокада донесе успеха на Доминиканската република в първата част с 26:24.

Ас на Мария Йорданова даде преднина на България от 2:0 в началото на втората част. Мерелин Николова атакува технично по правата от зона 2 за 3:2. Технична атака на Мира Паскова от зона 4 - 5:3. Атака на Мария Йорданова и 11:9 за България. Пайп на Мария Йорданова направи резултата 12:11. Мерелин Николова атакува безкомпромисно по правата от зона 2 за 19:18. Блокада на Мария Кривошийска доведе резултата до равенство при 22:22. Маркос Квик взе прекъсване за Доминиканската република. Ас на Маргарита Гунчева - 23:22. Грешка на доминиканките изведе националките до геймбол при 24:22. Маркос Квик взе второто си прекъсване във втората част. Доминиканките атакува в аут и България спечели втората част с 25:23.

Мария Кривошийска атакува в центъра и България поведе с 4:1 в началото на третата част. Волейболистките на Доминиканската република изравниха резултата при 7:7. Исабел Пеня атакува по блокадата за 9:7. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мария Йорданова атакува по блокадата за 8:9. Исабел Пеня атакува в аут и равенство при 9:9. Блокада на Мира Паскова и България поведе с 10:9. Първият съдия Карина Ноеми Рене отсъди бъркана топка на съперничките ни и 11:9. Две поредни успешни атаки на капитана на България Мира Паскова - 13:10. Блокаут на Мира Паскова - 14:10. Алондра Тапия атакува по пръстите на Мира Паскова - 11:14. Нова технична атака на Мира Паскова от зона 4 - 15:11. Атака от втора линия за Мерелин Николова и 17:13. Алондра Тапия атакува в аут и 20:15 за националките. Маркос Квик взе прекъсване за Доминиканската република. Мира Паскова атакува по правата от зона 4 за 21:16. При 21:19, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Алондра Тапия би сервис в аут - 23:22. Грешка по полето на Доминиканската република и националките стигнаха до геймбол при 24:22. Блокада на Мария Кривошийска изведе България до успех в третата част с 25:22.

Четвъртата част започна равностойно до 6:6. Мария Йорданова атакува успешно и България поведе с 8:7. Страхотна комбинация в центъра Маргарита Гунчева - Мария Кривошийска - 12:13. Блокада на Мария Кривошийска и равенство при 13:13. Маргарита Гунчева се пребори за спорна топка на мрежата и България поведе с 14:13. Контраатака на Мира Паскова и 15:13. Маркос Квик взе прекъсване за Доминиканската република. Технична атака на Мария Йорданова 17:16. Ас на Маргарита Гунчева - 19:17. При 20:21, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Блокаут на Ива Дудова и равенство при 21:21. Блокада на Мария Кривошийска спря атака на Алондра Тапия - 23:22. Маркос Квик взе второто си прекъсване за Доминиканската република в 4-ия гейм. Мощна атака на Ива Дудова от втора линия и националките стигнаха до мачбол при 24:23. Блокаут на Алондра Тапия изведе Доминиканската република до геймбол при 25:24. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Петя Баракова и Мерелин Николова се завърнаха в игра. Блокада спря атака на Мерелин Николова и Доминиканската република спечели четвъртата част с 26:24.

Волейболистките на Доминиканската република започна много силно в тайбрека и взеха преднина от 3 точки при 8:5. При 6:9, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мария Йорданова отигра успешно в атака - 7:9. Блокаут на Мария Йорданова - 8:9. Мира Паскова се справи с тройна блокада и равенство при 9:6. Маркос Квик взе прекъсване за Доминиканската република. Мира Паскова се справи отново в атака - 10:9. Мира Паскова получи зелен картон, след като си призна, че е докоснала топката - 10:10. ива Дудова атакува от втора линия за 11:10. Нова мощна атака на Ива Дудова направи резултата 12:11. Нова атака на Ива Дудова - 13:12. Исабел Пеня атакува в аут и втори мачбол за България при 14:12. Алондра Тапия спаси първия мачбол - 13:14. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Ива Дудова атакува успешно и България спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

Капитанът Мирослава Паскова бе най-резултатна за България с 21 точки ( 2 блока). Мария Йорданова добави 20 точки за успеха (4 аса).

Мерелин Николова завърши двубоя с 16 точки (1 ас).

Мария Кривошийска се отличи с 14 точки (1 ас, 4 блока).

Включилата се отлично като резерва Ива Дудова записа 8 точки (1 блок).

20-годишната Алондра Тапия заби невероятните 37 точки (1ас, 1 блок, 59,32% ефективност в атака) за Доминиканската република.