България се бори, но Словения я пречупи в Лигата на нациите

Волейболистите от националния отбор на България завършиха със загуба втората седмица от основната фаза на Лигата на нациите. Момчетата на селекционера Джанлоренцо Бленджини се бореха, но остъпиха на бронзовия медалист от ЕвроВолей 2023 Словения с 0:3 (23:25, 14:25, 21:25) в последния си мач от турнира в Група 3, игран този следобед пред над 1800 зрители в залата във Фукуока (Япония).

Така България остава на 14-о място във временното общо класиране на Лигата с 2 победи, 6 загуби и 5 точки в актива си. По време на турнира в Група 5 от последната седмица на основната фаза в Любляна (Словения) българите ще играят последователно с дебютанта Турция, световния шампион Италия, Куба и Аржентина.

Словения пък е начело със 7 победи, 1 загуба и 18 точки, но преди изиграването на останалите срещи днес. В последния турнир, на който са домакини, словенците ще спорят със същите съперници като България - Аржентина, Куба, Турция и Италия.

Началото на първия гейм на срещата беше напълно равностойно до 7:7, след което България поведе с 9:7 след силен блок-аут на Аспарух Аспарухов и грешка в атака на капитана на Словения Тине Урнаут. Разликата леко нарасна до 13:10 след успешна атака през центъра на българския капитан Алекс Грозданов. Словения успя да изравни при 13:13 след атака на Урнаут и две грешки в нападение на Георги Татаров и Денис Карягин и дори дръпна с 14:13 след контра от втора линия на Клемен Чебул. Това накара селекционерът на България Джанлоренцо Бленджини да вземе прекъсване. Словенците увеличиха преднината си до 16:14 след ас на Урнаут. Българските момчета изравниха при 17:17 след две силни атаки на Карягин, след което последва страхотен блок на Аспарухов - 18:17 и тайм-аут за треньорът на Словения Джордже Крецу. Играта продължи точка за точка до 19:19, след което последва контра блок-аут на Тине Урнаут и 20:19 за словенците. Резултатът стана 22:20 след отличен блок на Урнаут. Атака на Георги Татаров и контра блок-аут на Денис Карягин и 22:22. Все пак, Словения стигна до геймбол при 24:22 след контра блок-аут от втора линия на Тончек Щерн и единична блокада на Ян Кожамерник, след което спечели и гейма с 25:23 след технично отиграване на Тине Урнаут.

И втората част стартира равностойно до 6:6, след което Словения дръпна с 8:6 след ново технично отиграване на Тине Урнаут и контра през центъра на Ян Кожамерник. За пореден път играта продължи точка за точка до 13:11, след което България изравни за 13:13 след нови силни изяви на Денис Карягин и Георги Татаров. Словенците отново успяха да поведат при 16:14 след сгрешен сервис на Татаров и силен ас на Кожамерник, което принуди Джанлоренцо Бленджини да вземе прекъсване за България. Въпреки това, последва страхотен единичен блок на Тончек Щерн и атака в аут на Татаров - 18:14 и втори тайм-аут за Бленджини. Единични блокади и на Ален Пайенк и на Клемен Чебул и 20:14. Разликата стана 22:14 след успешна атака и нов блок на Чебул. В крайна сметка Словения спокойно затвори гейма в своя полза при 25:14 след нови две грешки на българите и контра на Тончек Щерн.

Третата част започна с преднина за Словения - 2:0 след грешка в атака на Аспарух Аспарухов и силен ас на Ян Кожамерник. България успя да изравни при 5:5 след успешна атака на Георги Татаров и силна контра от втора линия на Денис Карягин. Словенците отново дръпнаха с 8:6 след грешка на Татаров и контра блок-аут на Клемен Чебул. "Лъвовете" стигнаха до ново равенство при 9:9 след грешка на Чебул и силен ас на разпределителя Симеон Николов. Словения за пореден път излезе напред в резултата при 13:11 след атака на Тине Урнаут и аут на Денис Карягин, което накара Джанлоренцо Бленджини да вземе прекъсване за България. България изравни отново за 17:17 след нови два поредни аса на Симеон Николов. Последва сгрешен сервис на Николов и отлична единична блокада на Ален Пайенк и 19:17 за Словения. Разликата стана 21:17 след два поредни бомбени сервиса и аса на Тончек Щерн. Словения запази преднината си и спечели гейма с 25:21 след грешка от сервис на Георги Татаров, а с това и мача с 3:0.

Единственият с двуцифров актив за България бе Денис Карягин с 14 точки (61% ефективност в атака). Аспарух Аспарухов и Георги Татаров завършиха с по скромните 6 точки.

За тима на Словения Тончек Щерн (1 блок, 2 аса и 43% ефективност в атака) и Клемен Чебул (2 блока и 61% ефективност в атака) реализираха по 13 точки, а Тине Урнаут добави още 12 точки (1 блок, 1 ас, 53% ефективност в атака и 12% перфектно посрещане) за победата.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 0:3 (23:25, 14:25, 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Симеон Николов 4, Денис Карягин 14, Георги Татаров 6, Аспарух Аспарухов 6, Илия Петков 5, Алекс Грозданов 5 - Мартин Божилов-либеро (Георги Петров, Владимир Гърков, Светослав Станков, Димитър Димитров, Николай Къртев)

Старши треньор: ДЖАНЛОРЕНЦО БЛЕНДЖИНИ

СЛОВЕНИЯ: Грегор Ропрет 1, Тончек Щерн 13, Тине Урнаут 12, Клемен Чебул 13, Ален Пайенк 4, Ян Кожамерник 8 - Яни Ковачич-либеро (Ник Муянович)

Старши треньор: ДЖОРДЖЕ КРЕЦУ.

Снимки: volleyballworld.com