Ръсел с втори полпозишън във Формула 1 след абсолютно равенство с Верстапен

Джордж Ръсел спечели втория полпозишън в кариерата си във Формула 1 и ще започне надпреварата за Гран При на Канада от първата позиция на стартовата решетка.

Ръсел триумфира в битката за полпозишъна на „Жил Вилньов“ с време от 1:12.000, каквото постигна и Макс Верстапен. Световният шампион обаче записа този резултат във второто си излизане в Q3, докато Ръсел го стори в първия си опит и така получи предимство.

Така за втори път в историята на Формула 1 разликата между първите двама на стартовата решетка е практически нулева. Предишният път, когато това се случи, бе в Гран При на Европа на „Херес“ през 1997 година, когато Жак Вилньов, Михаел Шумахер и Хайнц-Харалд Френцен дават равно време и стартират от първите три места.

В Монреал рекордът от „Херес“ не беше изравнен, след като Ландо Норис остана на 0.021 секунди зад Ръсел и Верстапен и ще потегли трети. До него на втората редица ще се нареди съотборникът му в Макларън Оскар Пиастри, а на третата ще застанат Дениъл Рикардо и Фернандо Алонсо.

Люис Хамилтън беше много бърз в първите две части на квалификацията и в началото на Q3, но в решителните минути разочарова и ще потегли едва седми, разделяйки четвъртия ред с Юки Цунода. Най-бавни в заключителните 12 минути на квалификацията бяха местният любимец Ланс Строл и Алекс Албон, които ще стартират от петата редица.

Смятаните за големи фаворити този уикенд пилоти на Ферари Шарл Леклер и Карлос Сайнц дори не успяха да прескочат втората фаза на квалификацията, след като в нейния край двамата бяха със съответно 0.032 и 0.069 по-бавни от десетия Строл и ще потеглят 11-ти и 12-ти. Сайнц можеше да се измъкне от Q2, но допусна грешка на изхода от финалния шикан в края на решителния си тур и това не му позволи да влезе в топ 10.

Заедно с Леклер и Сайнц елиминирани в края на втория сегмент бяха Логан Сарджънт, Кевин Магнусен и Пиер Гасли. Отпадането на тримата не беше изненадващо и те ще заемат позициите от 13-та до 15-та на стартовата решетка.

В първата фаза на квалификацията бе характеризирана от чудовищната еволюция на пистата, която бе толкова голяма, че в хода на сесията времената се подобриха с повече от две секунди. Тази еволюция означаваше, че, който направи своята решителна обиколка по-късно, ще разполага с най-добрите условия и ще може да бъде най-бърз.

Голямата жертва на този сценарии стана Серхио Перес, който за втори пореден уикенд приключва участието си в квалификацията в края на първия сегмент. Мексиканецът бе с 0.037 по-бавен от Гасли в спора за последното място в топ 15 и ще трябва да стартира 16-ти в състезанието на „Жил Вилньов“.

Заедно с пилота на Ред Бул аут след първите 18 минути на сесията за място бяха Валтери Ботас, Естебан Окон, Нико Хюлкенберг и Гуаню Джоу. Те ще заемат последните четири позиции на стартовата решетка за Гран При на Канада.

Състезанието в Монреал ще стартира в неделя от 21:00 часа българско време и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg.