България с втора победа във VNL! Фантастични Илия Петков и Аспарух Аспарухов

Националният отбор на България постигна втора победа във Волейболната лига на нациите!

Тимът, воден от Лоренцо Бленджини, надигра драматично Иран с 3:2 (20:25, 25:22, 25:22, 20:25, 15:10) във третия си мач от Група 3, във втората седмица на VNL, която се провежда във Фукуока (Япония).

Така България вече има 5 точки в актива си, като запазва 14-о място във временното класиране.

Съставът на Иран е на 15-а позиция без успех и с 2 точки в актива си.

Фантастичен двубой за България изиграха Илия Петков и Аспарух Аспарухов.

Централният блокировач Илия Петков стана най-резултатен в двубоя с 20 точки (3 аса, 5 блока).

Аспарух Аспарухов добави 12 точки (1 блок), но в тайбрека заби 4 точки, 2 от които дойдоха директно от начален удар за 13:10 и 14:10.

Капитанът Алекс Грозданов се отличи с 14 точки (6 блока).

Георги Татаров записа 13 точки (1 блок).

В неделя е последният ни мач на японска земя срещу Словения.

Амин Есмаилнеджад бе най-резултатен за Иран с 16 точки (2 блока).

Мохамад Вализадех добави още 11 точки (3 аса, 4 блока).

Мейсам Салехи (2 блока) и Мортеза Шарифи (2 аса, 1 блок) записаха по 10 точки.

Двубоят България - Иран започна равностойно. равенството се запази до 4:4. Две поредни "персийски" атаки и Иран поведе със 7:5. Аспарух Аспарухов атакува в аут - 5:9. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Илия Петков атакува в центъра за 6:9. Ас на Илия Петков и 9:11. Двоен блок спря атака на Димитър Димитров - 9:14. Блокаут на Димитър Димитров - 10:14. Аспарух Аспарухов атакува в аут и Иран дръпна с 19:14. Джанлоренцо Бленджини взе второто си прекъсване в първата част за България. Технична атака на Георги Татаров с две ръце направи резултата 16:20. Димитър Димитров се справи с двойна блокада за 17:22. Единична блокада на Алекс Грозданов - 18:22. Георги Татаров отигра в атака за 20:24. Георги Татаров би сервис в мрежата и Иран спечели първата част с 25:20.

Денис Карягин, който се появи в игра в края на първата част, започна като диагонал на разпределителя в състава на България в началото на втората част. "Персите" поведоха със 7:4. Мощна атака по правата от зона 3 за Денис Карягин и 5:7. Блокада на Илия Петков - 6:7. Националите успяха да излязат напред в резултата при 12:11 след отлична серия на начален удар на Аспарух Аспарухов. Атака на Илия Петков и 14:11 за България. Нова атака на Илия Петков и 23:19 за България. Денис Карягин атакува по блокадата и националите стигнаха до геймбол при 24:20. "Персите" върнаха 2 точки до 22:24. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Георги Татаров атакува успешно и България спечели втората част с 25:22.

България поведе с 2:1 в началото на третата част след две успешни атаки на Илия Петков. Пайп на Аспарух Аспарухов и 3:6. Блокада на Георги Татаров спря атака на Амин Есмаелнеджад - 5:6. Единична блокада на Алекс Грозданов и България поведе със 7:6. технична атака на Аспарух Аспарухов - 9:7. Националите поведоха с 16:14. Успешна атака на Денис Карягин - 16:15. Технична атака на Илия Петков и 17:15. Маурисио Мота Паеш взе прекъсване за Иран. Илия Петков атакува технично през центъра за 19:16. Мейсам Салехи атакува успешно за 18:19. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 20:18. Двойна блокада спря атака на Денис Карягин и Иран поведе с 21:20. Джанлоренцо Бленджини взе второто си прекъсване за България в третата част. Амин Есмаелнеджад атакува в антената - 21:21. Блокада на Алекс Грозданов спря атака на Амин Есмаелнеджад и България поведе с 22:21. Блокада на Аспарух Аспарухов спря атака на Амин Есмаилнеджад и националите стигнаха до геймбол при 24:22. Блокада на Алекс Грозданов спря атака на Амин Есмаилнеджад и България спечели третата част с 25:22.

Волейболистите на Иран поведоха с 5:1 в началото на четвъртата част благодарение на отличния начален удар на резервата Алиреза Мослехабади. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Блокада на Алекс Грозданов - 3:5. Единична блокада на Денис Карягин срещу атака на Мейсам Салехи - 5:6. Националите изравниха резултата при 10:10. Грешка на българските волейболисти и Иран поведе с 12:10. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. При 10:14 в игра се появи Светослав Станков, а Симон Николов заигра като диагонал на разпределителя. Ас на Илия Петков - 13:14. Технична атака на Георги Татаров и равенство при 14:14. Маурисио Мота Паеш взе прекъсване за Иран. Симеон Николов атакува мощно и 15:16. Тройна българска блокада изравни резултата при 16:16. Блокада на Симеон Николов - 17:17. Ас на Мохамад Вализадех и 19:17 за Иран. Нов ас на Мохамад Вализадех - 20:17. Алекс Грозданов направи резултата 18:20. Симеон Николов се справи с двойна блокада за 19:21. Денис Карягин замени Светослав Станков. Два поредни аса на Алиреза Мослехабади и Иран спечели четвъртата част с 25:20.

Мощен начален удар на Симеон Николов и двойна блокада срещу атака на Мартеза Шарифи - 1:0. Блокада на Илия Петков е 2:1 за България. Амин Есмаелнеджад атакува в аут и 3:2. Ас на Илия Петков и 4:2. Георги Татаров атакува по диагонала от зона 4 за 5:2. Двойна блокада спря атака на Георги Татаров и 5:4. Пурия Хосейн атакува в аут и България поведе със 7:6. При 7:8, Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Мартеза Шарифи атакува в аут и България поведе с 9:8. Маурисио Мота Паеш взе прекъсване за Иран. нова блокада на Илия Петков, който заби точка №20 в двубоя, и 11:9 за България. Маурисио Мота Паеш взе второто прекъсване за Иран в тайбрека. Блокаут на Аспарух Аспарухов и 12:10. Ас на Аспарух Аспарухов и 13:10. Втори пореден ас на Аспарух Аспарухов изведе националите до мачбол при 14:10. Грешка на "персите" донесе успеха на България в тайбрека с 15:10 и 3:2 гейма в мача.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 3:2 (20:25, 25:22, 25:22, 20:25, 15:10)
БЪЛГАРИЯ: Симеон Николов 6, Димитър Димитров 3, Георги Татаров 13, Аспарух Аспарухов 12, Илия Петков 20, Алекс Грозданов 14 - Мартин Божилов-либеро (Денис Карягин 9, Светослав Станков, Самуил Вълчинов)
Старши треньор: ДЖАНЛОРЕНЦО БЛЕНДЖИНИ

ИРАН: Мохамад Вади 2, Амин Есмаелнеджад 16, Милад Ебадипур 4, Мортеза Шарифи 10, Махди Газиани 3, Мохамад Вализадех 11 - Мохамадреза Хазратпурталатапех-либеро (Мейсам Салехи 10, Алиреза Мослехабади 7, Пурия Хосейн 5, Мохамад Барбаст)
Старши треньор: МАУРИСИО МОТА ПАЕШ.

Снимки: volleyballworld.com