Славният Сент Етиен се измъкна след продължения от ада в Метц и се завръща в Лига 1

Сент Етиен се завърна във френската  Лига 1, като след продължения завърши 2:2 като гост на Метц в реванша за баража за влизане в елита, и с общ резултат 4:3 елиминира съперника си. Въпреки че бяха с човек повече от самото начало на мача, “зелените” трябваше да се измъкват от много тежка ситуация, като губеха с 0:2 от съперника си след само 25 минути игра - след попадения на Ламин Камара (17’) и Георгес Микаутадзе (25’-дузпа). С гол на Лео Петро (35’) и решителен изстрел на Ибрахима Уаджи в края на продълженията на мача (117’), Сент Етиен в крайна сметка успя да изравни и да спечели промоция.

Така Сент Етиен, който е с цели 10 титли на Франция в историята си и отстъпва единствено на Пари Сен Жермен по този показател, се завръща във френския елит след два сезона в Лига 2.

Мачът започна кошмарно за домакините, които останаха с човек по-малко само след пет минути игра. Папе Диало фаулира грубо Денис Апия и първоначално получи жълт картон, но след преглед с ВАР главният съдия Жером Брисар прецени, че нарушението е прекалено грубо и изгони директно футболиста на Метц.

Това обаче сякаш мобилизира допълнително “виненочервените”, които откриха резултата с човек по-малко. Кофи Куао проби отдясно и центрира към Матийо Юдол, който успя да върне топката в малкото наказателно поле, а от там Ламин Камара я заби от непосредствена близост във вратата на Сент Етиен - 1:0 за Метц. Само осем минути по-късно домакините успяха да удвоят. Ервен Кардона дръпна Георгес Микаутадзе за фланелката в наказателното си поле и реферът отсъди дузпа. Самият грузинец застана зад бялата точка и с помощта на гредата направи 2:0 за Метц.

След получените два гола обаче Сент Етиен се активизира и успя да върне едно попадение в 35-ата минута. След изпълнение на корнер Аймен Муефек продължи с глава към непокрития Лео Петро, който отблизо и с воле забоде топката в мрежата и намали резултата на 2:1.

През втората част Сент Етиен имаше предимство заради численото си преимущество и дори изравни в 64-тата минута, но попадението бе отменено след нова намеса на ВАР заради предишен фал. В крайна сметка обаче гостите не успяха да изравнят и се стигна до продължения.

В тях голяма възможност за Метц имаше в 97-ата минута, когато резервата Кевин Ван Ден Керкхоф стреля опасно от добра позиция, но стражът на Сент Етиен Готие Ларсоньор спаси. В 117-ата минута обаче гостите нанесоха решителния си удар. След страхотна комбинация между влезлите от пейката Натанаел Мбоку и Ибрахима Уаджи последният се озова в добра позиция и с десния крак направи 2:2, с което подпечата промоцията за Сент Етиен.