Драма в Мюнхен, Сърбия измъкна точка от Словения след гол в 95-а минута - на живо от Германия

Григор Димитров изстрада класирането си на осминафинал на "Ролан Гарос"

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров трябваше да изстрада класирането си на осминафиналите на “Ролан Гарос”, но все пак го стори след успех с 6:3, 7:6(4), 4:6, 6:4 в двудневния мач срещу белгиеца Зизу Бергс.

Гришо трябваше да преживее ужасните условия вчера, когато чакаше около шест часа за началото на мача си, за да свършат двата женски двубоя на корт номер 14. После пък непрестанният дъжд направи така че цели четири пъти битката с Бергс биваше прекъсната, преди да се отложи за днес. В събота също се стигна до капризи на времето и няколко отлагания и прехвърляния по кортовете в комплекса в Париж. В крайна сметка на централния корт “Филип Шатрие” Димитров затвори втория сет, но загуби третия с 15 непредизвикани грешки. Четвъртата част също вървеше равностойно, преди българинът да постигне пробив в решителния десети гейм, за да си узакони победата.

Григор ще се изправи срещу Хуберт Хуркач в стремеж да стигне за първи път до четвъртфиналите на “Ролан Гарос”. Досега през 2020-а на осминафинала той загуби от Стефанос Циципас, а през 2023-та отстъпи на Александър Зверев. Срещу Хуркач статистиката е категорична в полза на топ тенисиста ни - пет победи в пет мача.

Доиграване от 6:3, 2:1

Григор трябваше да се настрои за свършване на работата рутинно и професионално, нищо че за втори пореден ден му се наложи да се съобразява с дъжда и хаоса в организацията на програмата. Той си взе необходимия сервис гейм за успешно начало и 3:1 във втория сет, поддържайки преднината от ранния пробив вчера.

Бергс също индикира, че се чувства добре на централния корт, въпреки че му се случва за първи път в живота и при странни обстоятелства. Той си взе убедително сервис-гейма за 3:2 и изглеждаше напълно готов за дълга битка. Това беше потвърдено и от пъргавината му в последвало разиграване, за да поведе с 15-30, възползвайки се и от двойна грешка на Димитров. Българинът направи непредизвикана от форхенд пред празен корт и трябваше да отразява две точки за пробив. Той се справи с първата, но Бригс заслужи брейка с изящен минаващ бекхенд след настигната къса топка - 3:3.

Отложиха за утре доиграването на мача на Григор Димитров

Григор дръпна с 15-30 след красив минаващ бекхенд и продължително разиграване от основната линия. Стигна се и до двоен брейк-бол, благодарение на страхотна защита и максимално протягане за два поредни удара от страна на българина, който пак надхитри съперника на мрежата. Димитров можеше да завърши гейма след къса топка и наглед рутинно воле, но го прати в мрежата. От втората възможност вече световният номер 10 се възползва и набързо си върна предимството - 4:3.

Григор обаче продължаваше да не може да доминира със сервис и това носеше дивиденти на непоколебимия му съперник, който пак стигна до брейк-бол. Бергс обаче пресили форхенд в поредния си опит за уинър от каквато и да е позиция зад основната линия, за да се стигне до дюс. Най-после първият сервис заработи и с втори ас в мача Димитров си осигури авантаж, а с още един хубав начален удар се доближи на само гейм от взимане на втория сет.

Бергс направи двойна грешка за 0-30, но се реваншира с два поредни аса и сервис-воле за 40-30. Сервис - форхенд беше достатъчен за 5:4 и Гришо трябваше да довърши работата си от свой начален удар.

Григор се разигра и направи няколко прекрасни удари, с които поведе с 30-0, въпреки че Бергс демонстрира фантастична защита зад основната линия. Скоро се стигна и до два сетбола, като първият беше отразен от белгиеца с прекрасен бекхенд по правата. Вторият пък беше неутрализиран с форхенд по диагонала и геймът се "съживи" - дюс. Максималното блъскане на Бергс му издейства брейк-бол, след като нацели линията, а пък с двойна грешка пробивът стана факт - 5:5.

Григор поразходи съперника с разнообразни изпълнения зад дъното на корта и стигна до 30-30, но Бергс с два поредни отлични начални удара си гарантира тайбрек - 5:6. Българинът безкомпромисно стигна до него със спечелено подаване на нула, а после дори поведе с мини-пробив, застигайки къса топка. Форхенд в мрежата пред празен корт обаче означаваше загуба на предимството, а след това Гришо по впечатляващ начин спечели точка, въпреки че скъса кордаж и трябваше да прави лоб - 2-1. Бергс си взе двете точки на свой сервис и дръпна с 2-3, а Димитров направи същото по убедителен начин за 4-3. Белгиецът направи непредизвикана грешка за 5-3, след което излезе на мрежата и завърши за 5-4. Световният номер 10 имаше два сервиса за край на тайбрека и стигна до двоен сетбол със стоп-воле, а се възползва от първия със съвършен форхенд-уинър по обратния диагонал - 6:3, 7:6(4).

Трети сет

Григор си взе подаването и поведе с 1:0 без особени трудности. Бергс направи същото и се опази от неприятности, макар вече да имаше изключително сложна задача да обръща мача. Димитров направи грешка при къса топка и трябваше да мине през 30-30, но с още една двойна грешка вече трябваше и да защитава брейк-бол. Това се случи, но скоро дойде бекхенд-слайс в мрежата и Бергс получи още един шанс. Драйв-бекхенд далече в аут от ракетата на българина означаваше изоставане с пробив - 1:2.

Гришо стигна до брейк-бол в следващия гейм, но той беше отразен след поредната качествена атака сервис-мрежа на съперника. Фамозен минаващ бекхенд на българина му осигури още един шанс за пробив, но Бергс не спираше да тича напред след начален удар и сполучи отново - дюс. Форхенд в аут на белгиеца означаваше трети брейк-бол за Димитров, но и той се изпари. От четвъртата възможност вече българинът най-после си осигури рибрейк - 2:2.

Сервисът на Григор обаче продължаваше да не работи и с нова двойна грешка той изостана с 0-30. На Бергс пак му върза от бекхенд по правата в близост до линията и моментално стигна до троен брейк-бол. Първият беше отразен след голяма грешка на белгиеца, а вторият - след хубава атака на мрежата на българина. Форхенд в аут на Димитров продължи серията от пробиви - 2:3.

С изключителен атлетизъм при настигане на къса топка Гришо заслужи аплодисменти и дръпна с 0-30, но пък той самият направи нискокачествена къса и трябваше да приеме 15-30. Нямаше и малшанс българина, когато хубав бекхенд натисна съперника му, но последва контакт с филето след форхенд и аут. Неуспешна къса вече индикираше, че играта на Димитров е доста разстроена, а самият мач започваше да прилича на поредица от грешки. Ретур в аут на Григор донесе гейма на противника - 2:4.

Два поредни потресаващи форхенда в аут от рутинни позиции на Григор задълбочиха кризата и съперникът му получи два брейк-бол. Той все пак ги отрази, което запази шансовете му за обрат в сета, а следващите две точки дойдоха след прекрасни сервиси - 3:4. Бергс поведе с 40-0, а поне две от разиграванията можеха да са в полза на българина, но той не успя да завърши успешно и да се възползва от шансовете си. В крайна сметка гейм на нула за белгиеца накара Гришо да сервира за оставане в сета.

Форхендът на Григор продължаваше да го предава и това изобщо не беше добър знак, като той направи 12-тата си непредизвикана грешка за 0-15. 13-тата означаваше 0-30, но все пак световният номер 10 се съвзе и с две прекрасни точки изравни на 30-30. Фамозна къса топка на българина му осигури гейм-бол и той се възползва от него за 4:5 с невърнат сервис.

Гришо отрази два сетбола, но със сервис-мрежа Бергс си издейства трети в следващия гейм, като Димитров сам го превърна в успех с форхенд на два метра в аут - 4:6.

Четвърти сет

Григор започна със смач за 15-0 и бекхенд в мрежата - 15-15. С добър сервис и спечелено разиграване по бекхендите българинът си заслужи гейм-бол, който реализира с форхенд-уинър - 1:0. По куриозен начин Бергс не уцели топката и изостана с 0-15, но после изгради точката отлично и завърши на мрежата за пореден път - 15-15. Прекрасна серия от диагонали с двете страни на ракетата на Гришо беше възнаградена с успех за 15-30, но сгрешен ретур доведе до 30-30. Страхотен втори сервис на Бергс му осигури лесна точка за 40-30, но българинът се добра до дюс с поразяваш бекхенд по диагонала. Къса топка послужи на белгиеца, а после блъскането от форхенд му осигури 1:1.

Гришо имаше и несигурни моменти, но позитивното беше, че пласира два добри сервиса и спечели с тях кратки и бързи точки - 2:1. За първи път в мача двмата си размениха по един безкомпромисен сервис-гейм на нула - 3:2. Бергс записа втори пореден такъв и увеличи усещането, че мачът се превръща в доминация на сервиращите.

Късите топки на Гришо продължаваха да го подвеждат и да не се получават, но той въпреки това записа нов лесен гейм - поне сервисът на българина започваше да се завръща и това беше положителен признак. Бергс трябваше да мине през две разигравания, но не беше подложен под напрежение и при този си сервис-гейм - 4:4.

Гришо продължи тенденцията в гейма и спечели експресно подаването си на нула за 5:4, като имаше възможност да опита пробив в решителен момент. Това изглеждаше, че се случва, когато Димитров предизвика две грешки на съперника, за да поведе с 0-30, а после изпусна шанс за минаващ бекхенд, който за малко не засече линията - 15-30. Минаващият удар се получи в следващия момент обаче и означаваше двоен мачбол още на посрещане, но Бергс не се даде и отрази по впечатляващ начин първата възможност - 30-40. От втория опит Григор се възползва и затвори двубоя с 6:3, 7:6(4), 4:6, 6:4 и изравни най-доброто си постижение на "Ролан Гарос".

Снимки: Imago