Ожие и Танак се откъснаха в челото на рали "Сардиния", нови проблеми за Еванс

Себастиен Ожие и Ойт Танак се откъснаха далеч пред своите съперници в края на първия състезателен ден на рали „Сардиния“, шести кръг за сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC).

Ожие, който беше пети на пътя, спечели три от четирите етапа днес, триумфирайки в двете минавания на дългата 25.65 километра „Осило – Тергу“. Той обаче загуби време от Танак и в двете минавани на „Седини – Кастелсардо“ (13.26 км) и така след първите четири отсечки разликата между двамата е само 4.5 секунди в полза на Ожие.

Трети в подреждането се движи третият пилот в екипа на Хюндай Дани Сордо, който обаче изостава с цели 33.2 секунди от лидера. На само 1.3 зад испанския ветеран е и Такамото Кацута от Тойота, а лидера в генералното класиране в WRC Тиери Нювил от Хюндай е пети с пасив от 36.6 секунди.

Белгиецът загуби изключително много време днес, след като трябваше да чисти пътя за своите съперници, заради челната си позиция в световния шампионат. Загубите за Нювил обаче не бях толкова големи, колкото тези на неговия най-близък преследвач в битката за титлата Елфин Еванс.

Уелският пилот на Тойота бе от пилотите, които избраха да вземат само една резервна гума в багажника днес. За нещастие на Еванс той спука една гума още в първата отсечка, което го принуди да намали риска в следващите три, за да се предпази от нови проблеми. Освен него с по една резервна гума бяха още Нювил и Ожие, които обаче нямаха затрудненията, които изпита Еванс.

В края на петъчния ден той заема шестото място в класирането, на цели 20.7 секунди зад Нювил. Грегоар Мюнстер от М-Спорт заема седмото място с пасив от 11.9 спрямо Еванс, а съотборникът на люксмебуреца Адриен Фурмо имаше един кошмарен ден.

Първо той спука гума във второто минаване на „Осилу – Тергу“, след което и неговата кола се повреди в последния петъчен етап. Това принуди французина да спре на пътя и да приключи участието си за деня. Очакванията са той да се върне в състезанието утре, когато именно той ще чисти пътя за останалите пилоти в Rally1 категорията.

В WRC2 начело е Сами Паяри, който си осигури аванс от 18.3 секунди пред Пиер-Луи Лубе, а тройката с изоставане от 28.6 спрямо лидера допълва Ян Соланс. В „Сардиния“ участва и състезаващият се с български лиценз Николай Грязин, който обаче, както беше и в Португалия преди три седмици, не е заявил това състезание за точки в класирането в WRC2. Иначе сред пилотите с Rally2 автомобили Грязин е извън топ 10 и изостава с точно 1:00.1 минути от Паяри.

Рали „Сардиния“ продължава утре с нови осем отсечки с обща дължина от 149.00 километра. Сутринта са предвидени по две минавания на „Темпио Паусаниа“ (12.03 км) и „Тула“ (22.61 км), а след зона за смяна на гуми пилотите ще направя по две минавания на „Монте Лерно“ (25.33 км) и „Койлуна“ (14.53 км). Денят ще стартира в 8:41 часа българско време и ще завърши в 19:10 часа.