Страхотна драма във Враца! Ботев пречупи борбен Марек и остава в efbet Лига

Ботев (Враца) остава в efbet Лига и през следващия сезон! Тимът на наставника Христо Янев победи Марек след изпълнение на дузпи. Драмата във Враца беше пълна. Двата тима завършиха наравно 1:1 след 120 минути и трябваше да решат спора с дузпи, а освен красиви голове, видяхме още много положения, три греди и червен картон. Така с общ резултат 5:3 Ботев си гарантира оставането в елита. Мартин Смоленски (50) беше точен за домакините с прекрасен гол, а Александър Близнаков (83) възстанови равенството с виртуозно изпълнение. Мачът на стадион "Христо Ботев" бе ръководен от Георги Кабаков. Около 5000 души гледаха двубоя на живо.

Тимът на Христо Янев направи немислимото и се добра до баража, след като в края на редовния сезон изоставаше с 6 точки от 14-ата позиция. В плейофите Ботев значително подобри представянето си и записа три победи и две равенства. Дотук се стигна и благодарение на слабите резултати на Пирин, който изпадна във Втора лига.

До последния кръг Марек имаше шанс да си осигури директна промоция в efbet Лига, но не всичко зависеше от момчетата на Танчо Калпаков, тъй като Септември (София) държеше второто място. В крайна сметка дупничани останаха трети в класирането и си заслужиха правото да играят бараж. Марек също се намира в добра серия от три срещи без загуба, а надеждите на всички в клуба са, че отборът ще се завърне в най-високото ниво на българския футбол.

36 Ботев (Враца) 5:3 Марек

Атмосферата във Враца беше на ниво, а феновете на домакините се погрижиха да подкрепят отбора в трудния момент. В 12-ата минута Джаджаров опита интересно изпълнение, при което вратарят на Ботев трябваше да се намесва. Той улови без проблеми далечния удар. Две минути по-късно домакините отговориха с опасна атака. Даниел Генов подадем към Спас Георгиев, който напредна и отправи силен шут към вратата. Късметът в случая на бе с Георгиев и топката прелетя покрай страничната греда.

В 17-ата минута Марек допусна сериозна неточност в защита. Това позволи на капитана Браян Переа да влезе в наказателното поле и да потърси удар. Отличната намеса на вратаря Константин Костадинов предотврати сигурен гол. В 29-ата минута Костадинов се отчете с поредна важна намеса след удар с глава на Меси Биатумусока. Той изби топката в корнер, от който Ботев Враца удари горната греда чрез Даниел Генов. В следващата атака отново гредата лиши врачани от попадение. Браян Мендоса стреля по земя към далечния ъгъл, но кълбото се отби в страничната греда.

В 50-ата минута Ботев стигна до гол с блестящо изпълнение на Мартин Смоленски. Той се възползва от лошо изчистване с глава на бранителя Росен Йорданов, пое топката пред дъгата и от въздуха я прати неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата. В 60-ата минута Марек беше близо до това да стигне до изравнителен гол, но късметът не беше на страната на гостите. Александър Близнаков изпълни корнер и опита да отбележи директно от ъгловото флагче, но топката се отби в гредата.

Когато изглеждаше, че Ботев затваря мача и ще се добере до успеха, Браян Мендоса подари топката на Марек. Кълбото достигна до капитана на гостите Александър Близнаков, който с прехвърлящ удар извън наказателното поле изненада излезлия напред Красимир Костов и взриви от радост сектора за гости.

В 87-ата минута удар на Смоленски премина покрай вратата. В добавеното време правещият страхотен мач вратар на гостите Константин Костадинов парира удар на Даниел Генов, излязъл сам срещу него. Секунди по-късно Костадинов отрази и опасен шут на Мажуга. Това беше и последната голова възожност за един от двата отбора и така срещата влезе в продължения.

През първите 15 минути определено гостите от Дупница бяха по-активни и направиха няколко добри слизания към вратата на противника. В 99-ата минута Каймакански принуди Костов да плонжира след опасен удар от далечна дистанция. Минута по-късно Николай Ганчев надбяга Стефан Велев, показа добра техника и шутира в долния десен ъгъл на вратата, но не сполучи при своето изпълнение.

В 110-ата минута Веселин Любомиров получи втори жълт и респективно червен картон заради тактическо нарушение, което спря атака на Ботев. В 117-ата минута Костадинов направи чудеса от храброст и парира два удара в рамките на 10 секунди. Първо вратарят отрази шут на Ласана Н'диайе, а след това и удар на Переа. В 118-ата минута отново Костадинов спаси отбора си. Първо с една ръка вратарят отрази удар с глава на Переа, а при добавката спря и Мажуга.

При дузпите Ботев показа по-здрави нерви и пречупи Марек.

БОТЕВ (ВРАЦА) - МАРЕК 1:1 (5:3)

1:0 Мартин Смоленски (50)
1:1 Александър Близнаков (83)

При дузпите - 4:2

1:0 Браян Переа – отбелязва

1:0 Александър Близнаков – пропуска

2:0 Ласана Н‘диайе – отбелязва

2:1 Николай Ганчев – отбелязва