Виктория Томова с първа победа на "Ролан Гарос" в кариерата

Най-добрата българска тенисистка Виктория Томова постигна първата в кариерата си победа в основната схема на “Ролан Гарос” - 6:3, 7:6(5) над 16-ата поставена Екатерина Александрова за 1 час и 31 минути игра.

Във втори кръг софиянката ще се изправи срещу представителката на Китай Уанг Син, която по-рано елиминира Джуле Ниймайер от Германия.

Българката изигра двубоя с обемна превръзка на цялото си ляво бедро. Срещата се забави заради дъжд и почна с поне двучасово закъснение. Ключовият гейм в първия сет беше шестият, след като при 3:2 за Томова двете вече си бяха разменили по един ранен пробив.

Виктория достигна до пет шанса за нов брейк и се възползва от последния, за да поведе с 4:2 и до края не допусна обрат. Именно от шестият гейм нататък играта на Александрова значително се разстрои и тя започна да прави поредица от непредизвикани грешки.

Вторият сет започна по подобие на първия с пробив за българката, но тя веднага допусна рибрейк и практически не можа да се наслади дълго на предимството си. Томова проби на нула за 5:4, но когато сервираше за мача, допусна рибрейк и не се възползва от чудесната възможност за чиста победа. Александрова след това пък имаше трудности на свое подаване, но макар да се мина през дюс, направи обрат до 5:6.

Стигна се до тайбрек и с много нерви и обрати след грешка на Александрова Вики Томова най-после постигна победа на “Ролан Гарос”!

За Томова това е трето участие в Париж след 2022-ра и 2023-та и вече може да се похвали с първата си победа на френския клей. Миналата година тя също се изправи в първи кръг срещу Александрова и загуби с 1:6, 6:2, 1:6. През този сезон в Доха рускинята също надделя над Томова, което ѝ беше третата победа в общо четири мача, а успехът на българката е от US Open 2016 с 4:6, 6:3, 7:5.

29-годишната рускиня е 18-а в ранглистата и 16-а поставена, а най-доброто ѝ представяне на “Ролан Гарос” е три пъти достигане до трети кръг през 2023-та, 2020-а и 2019-а.

Снимки: Imago