Чави и Барса се сбогуваха с победа

Отборът на Барселона победи с 2:1 тима на Севиля в последния мач от сезон 2023/2024 в испанската Ла Лига. Роберт Левандовски (15') откри за каталунците през първата част, а за домакините резултатът изравни Юсеф Ен-Несири (31'). След почивката Барса отново дръпна напред след гол на Фермин Лопес (60') и до края не изпусна водачеството.

И двата съперника имаха меко казано лоша кампания, която искат да оставят зад гърба си. Каталунците се сгромолясаха и на трите фронта, на които се бориха по неочакван начин, докато андалусийци катастрофираха в европейските клубни турнири, а на домашна сцена дълго време бяха замесени в битката за оцеляване. Мачът бе добра възможност и за единия, и за другия отбор да си завърне позабравеното самочувствие. Макар Севиля да загуби, футболистите играха наистина добре и ако поддържат формата си от днешния мач през по-голяма част от следващия сезон, то със сигурност биха имали шанса да завършат по-високо в таблицата на Ла Лига през идния сезон 2024/2025.

Също так мачът сложи край на една изключително драматична седмица, в която стана ясно, че старши треньорът на Барселона - Чави Ернандес, повече няма да води отбора.

Край! Чави е уволнен от Барселона

Очаква се на мястото на Чави да застане Ханзи Флик, като съвсем скоро назначението на германския специалист ще бъде обявено.

От Барселона ще обявят замяната на Чави с Ханзи Флик още в понеделник

Кике Санчес Флорес изпитваше известни проблеми в навечерието на двубоя, тъй като опитни играчи като Хесус Навас и Ерик Ламела се намираха в лазарета, като контузии лекуваха още цели пет футболисти. Въпреки това наставникът на андалусийци можеше да да разчита на ключови футболисти като Лукас Окампос, Серхио Рамос и бронзовият медалист от Мондиал 2020 Юсеф Ен-Несири.

Въпреки че каталунците вече си бяха гарантирали сребърните медали, с което и се класираха за Суперкупата на Испания, Чави излезе с най-добрите си титуляри. От вратаря Тер Стеген, през Кансело и Кунде в отбрана, както и Гюндоган в халфовата линия, чак до головата машина Левандовски на върха на атаката, като благодарение на техните включвания видяхме качествен футбол с много положения.

Обстановката на "Рамон Санчес Писхуан" в началните минути бе необичайно тягостна и дори най-страстните фенове на двата отбора запазиха мълчание. Чак след десетата минута започнаха да се чуват първите скандирания, което можеше да се приеме като протест от страна на привържениците на андалусийци срещу незадоволителните резултати в последно време, както и лошото финансово състояние на клуба. Това се превърна в продължение на негативните скандирания пред стадиона в минутите преди двубоя.

Включването на домакинските фенове обаче никак не даде импулс на любимците им, а тъкмо обратното. Каталунците натиснаха и отбелязаха гол чрез Роберт Левандовски, който вкара след едно много красиво и акробатично изпълнение.

Чак след попадението андалусийци се събудиха и създадоха две последователни положения. В 22-рата минута Педроса застраши вратата на гостите, като Тер Стеген се намеси много добре, но и играчът в бял спортен екип избърза, тъй като неговият съотборник Юсеф Ен-Несири напредваше и можеше да видим промяна в резултата, ако имаше по-добра координация между двамата. Пет минути по-късно пък Лукебакио достигна до прецизно подаване и стреля в левия ъгъл, където Тер Стеген отново се намеси и този път изби в корнер.

В крайна сметка момчетата на Кике Санчес Флорес пречупиха съперника половин час след началото, когато Юсеф Ен-Несири изравни.

Гостите от своя страна реагираха светкавично и почти веднага след подновяването на играта Левандовски можеше да изведе отбора си отново напред в резултата. Малко след това и Педри пропусна, стреляйки в напречната греда.

Последваха нови силни минути за "белите". Каталунците се пропукаха и само лошата комуникация в атака на съперника го лишиха от втори гол. След това пък Лукебакио два пъти можеше да преодолее Тер Стеген, като първо стреля в гредата, а след това в аут.

След почивката видяхме идентична ситуация на картинката от първите минути на откриващото полувреме. Нчалото бе мудно и с времето темпото се засили. Първото положение дойде осем минути след подновяването на играта, когато Фермин Лопес се хвърли за една топка и можеше да произлезе нещо наистина опасно, но бе отсвирена засада.

След това пък Окампос от домакините внесе смут противниковото наказателно поле с две остри центрирания, но във всеки един от случаите Тер Стеген сграбчваше топката. Добрите реакции на каталунския страж вдъхнаха мотивация на неговите съотборници, които погледнаха отново смело към вратата на Севиля и съвсем скоро стигнаха до гол, който им върна преднината. Фермин Лопес овладя с чудесно първо докосване убийствен пас на границата на пеналтерията и завъртя топката в долния ляв ъгъл.

Четвърт час преди края Адриа Педроса отправи много хубав удар към горния ляв ъгъл на вратата на Тер Стеген, но германският страж за пореден път направи впечатляващо спасяване. Минута по-късно Ен-Несири удари нова греда.

След това каталунците на свой ред можеха да вкарат нов гол, който ако бе паднал, окончателно щяха да убият интригата. Гюндоган подаде към Феран Торес, а той пусна към Жул Кунде, но французинът пропусна да вкара на празна врата. Минута преди края на редовното време Кунде отново бе в центъра на събитията, когато отново не намери рамките на вратата.

Така Чави зарадва феновете и завърши треньорскияи си престой в Барса с победа. Както и го започна през ноември 2021 г., когато победи регионалния съперник Еспаньол. Тогава каталунците бяха на девето място, но до края на сезона Ернандес направи страхотен поход и не само че класира отбора за европейските клубни турнири, но и успя да завърши шампионата на второ място. Само сезон по-късно пък последва първата титла в Ла Лига от сезон 2018/2019, а през настоящата кампания за първи път от сезон 2020/2021 отборът прескочи груповата фаза на Шампионската лига.

СЕВИЛЯ 1:2 БАРСЕЛОНА
0 - 1 Роберт Левандовски (15’)
1 - 1 Юсеф Ен-Несири (31’)
1 - 2 Фермин Лопес (59’)

Ла Лига, 38-и кръг

Стартовите състави:

Севиля: 13. Йорян Ниланд, 22. Лоик Баде, 2. Кике Салас, 26. Хуанлу Санчес, 3. Адриа Педроса, 24. Бубакари Сумаре, 42. Лусиен Агуме, 5. Лукас Окампос, 11. Доди Лукебакио, 15. Юсеф Ен-Несири
Старши треньор: Кике Санчес Флорес

Барселона: 1. Марк-Андре тер Стеген, 23. Жул Кунде, 33. Пау Кубарси, 5. Иниго Мартинес, 2. Жоао Кансело, 8. Педри, 15. Андреас Кристенсен, 22. Илкай Гюндоган, 27. Ламин Ямал, 9. Роберт Левандовски, 16. Фермин Лопес
Старши треньор: Чави Ернандес

Начало: 22:00 часа
Стадион: "Рамон Санчес Писхуан", гр. Севиля
Съдия: Хавиер Иглесиас

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!