ЕВРО 2024: Румъния 1:0 Украйна

Саутхамптън спечели мултимилионната битка с Лийдс и Илия Груев и се завърна в Премиър лийг

Саутхамптън се завърна в Премиър лийг, след като победи с 1:0 на “Уембли” Лийдс с Илия Груев в състава си във финалния плейоф в Чемпиъншип. Адам Армстронг реализира единственото попадение в 24-тата минута, а “йоркширци”, наложиха натиск през второто полувреме, но не успяваха да отправят решаващия финален удар. “Белите” нямаха и късмет, тъй като в 84-тата минута изстрел на Даниел Джеймс срещна гредата. Така за трети път през кампанията Саутхамптън победи Лийдс и в този смисъл заслужи мястото си в елита, въпреки че в редовния сезон двата отбора завършиха съответно на трето и четвърто място, като йоркширци събраха три точки повече от “светците”.

За този сблъсък по традиция се говори като за най-скъпия мач във футбола. Според последните изчисления победителят ще си гарантира минимум 140 милиона паунда през следващите три сезона. Тази сума може да достигне 305 милиона, в случай че отборът, който спечели промоция, избегне изпадането в първия си сезон в Премиър лийг.

Лийдс записа негативен рекорд, тъй като стана първият клуб, който губи четири финални плейофа. Преди днес това се беше случвало на йоркиширци и през сезони 1986-87, 2005/06 и 2007/08. Саутхамптън имаше досега само един такъв финал и той бе загубен от Дарби Каунти след изпълнение на дузпи през 2007 година.

Даниел Фарке и Ръсел Мартин заложиха на същите 11, които започнаха съответно и в реваншите срещу Норич и Уест Бромич. Българският национал Илия Груев очаквано бе титуляр в традиционната схема 4-2-3-1. На върха на атаката беше Жоел Пиру. Големите новини по отношение на Саутхамптън бяха, че Че Адамс и Рос Стюарт са възстановени и бяха на пейката за началото.

Лийдс започна по-добре, като Груев се опитваше да бъде активен и в предни позиции. Ньонто оправи първия точен удар в осмата минута, но той не беше проблем за Маккарти. В 11-ата минута Саутхамптън организира първа опасна контра. Армстронг се измъкна на ръба на засада, но ударът му бе блокиран. в 13-ата Смолбоун стреля от фаул, но Мелие внимаваше и изби в корнер.

“Светците” започнаха да играят все по-уверено и в 24-тата минута излязоха напред. Даунс намери Смолбоун, който с едно докосване изведе Адам Армстронг. Голмайсторът на Саутхамптън стреля в далечния ъгъл за 0:1. Това бе четвърти гол на нападателя в мачовете срещу Лийдс през този сезон.

В края на полувремето “белите” се настаниха в половината на Саутхамптън, но така и не успяха да създадат сериозна опасност пред вратата на Маккарти. Нещо повече - в 45-ата минута, “светците” можеха да стигнат до втори гол. Смоулбол центрира от фаул в наказателно поле към Армстонг, който се обърна и стреля през краката на съперник към далечния ъгъл, но Мелие се разтегна максимално и изби.

В началото на второто полувреме Груев блокира изстрел на Стивънс, а в 49-ата минута Лийдс създаде най-добрата си възможност до момента. Родън направи чудесен рейд, размени подавания с Ньонто в наказателното поле, след което точно щеше да нанесе удар, но Хаууд-Белис се хвърли в краката му и изчисти. След това топката стигна до Съмървил, който стреля опасно от границата на наказателното поле, но кълбото премина на сантиметри встрани.

Лийдс наложи натиск, който обаче не донесе нищо на йоркширци.

В 68-ата минута Саутхамптън имаше чудесна възможност да удвои преднината си, след като Даунс пресече едно подаване, след което Едози бе изведен отляво, напредна и реши да завърши сам, но бе неточен от много добра позиция.

В 84-тата минута Даниел Джеймс отправи страхотен удар малко след границата на наказателното поле, но топката срещна напречната греда, след което тупна пред голлинията. Това бе и най-чистата възможност за Лийдс, но йоркширци този път нямаха и късмет.

В петата минута на добавеното време Алекс Маккарти трябваше да се намесва едва за втори път днес и го направи добре след нов удар на Дан Джеймс.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!