Очаквайте: Белгия - Словакия

Баная с изключително важна победа в директен дуел с Мартин в Каталуния

Франческо Баная спечели третата си победа от началото на сезона в MotoGP, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Каталуния. За световния шампион този триумф в Барселона е много важен, тъй като той дойде след един директен дуел с Хорхе Мартин на пистата.

Баная поведе още на старта, но впоследствие бе изпреварен първо от Мартин, а след това и от Педро Акоста. След като това се случи Мартин и Акоста отвориха аванс от малко над секунда пред световния шампион, но във втората половина на дистанцията от 24 обиколки балансът на силите се обърна.

Всичко започна в 11-ия тур, когато Акоста изпусна машината си в десетия завой и напусна битката за победата, след като се озова на земята. След това Баная настигна Мартин, а неговата атака дойде в 19-та обиколка, при това в завой №5, в който той падна от първото място в последната обиколка на спринта вчера.

Тази атака бе напълно достатъчна за пилота на Дукати, за да излезе начело, а до финала той отвори аванс от 1.7 пред Мартин. За лидера в генералното класиране остане втората позиция, която е огромен успех на фона на неговото представяне от началото на уикенда, което бе далеч от обичайното за пилота на Прамак Дукати.

Подиумът в Гран При на Каталуния допълни стартиралият 14-ти Марк Маркес. За него това е четвърто поредно влизане в тройката след потегляне извън топ 10. Във Франция преди две седмици той записа две втори места от 13-та позиция на старта, а в Барселона шесткратният шампион регистрира една втора и една трета позиция, тръгвайки 14-ти.

Днес пилотът на Грезини Дукати стигна до подиума с много плавен прогрес, който кулминира в началото на 21-ия тур. Тогава той атакува и изпревари местния любимец Алейш Еспаргаро, който не успя да се качи на почетната стълбичка в последното си участие на домашната си писта.

Тръгналият от полпозишъна пилот на Априлия завърши четвърти, на само 0.052 зад Маркес. Топ 5 допълни Фабио Ди Джанантонио, който в самия край задмина Раул Фернандес. В челната десетка влязоха още Алекс Маркес, Брад Биндър, Фабио Куартараро и Мигел Оливейра.

Точки от шестия старт за сезона взеха още Мигел Оливейра, Марко Бедзеки, Маверик Винялес, падналият Акоста, Такааки Накагами и Жоан Мир. Оригинално на деветото място завърши Енеа Бастианини, но той бе смъкнат назад, тъй като не изпълни наказанията, които получи в хода на дистанцията.

Звяра първо бе санкциониран с дълга обиколка, след като скъси втория завой в дуела си с Алекс Маркес в средата на дистанцията. Той обаче не изтърпя това наказание и затова получи двойно минаване през дългата обиколка. Тъй като обаче италианецът не изпълни и тази инструкция на стюардите той бе наказан с минаване през бокса, което също не бе изтърпяно и той бе наказан с 32 секунди след финала.

В генералното класиране лидер след първите шест кръга за годината с актив от 155 точки е Мартин. Неговият аванс пред Баная, който се върна на второто място с победата си в Каталуния, е 39 пункта, а трети с пасив от 41 точки е Марк Маркес.

Баная си върна второто място в MotoGP, Мартин далеч напред

Сезон 2024 в MotoGP продължава още следващата седмица с надпреварата за Гран При на Италия на пистата „Муджело“.

ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА КАТАЛУНИЯ В MotoGP:

Старт на състезанието - Отлично начало за Баная, който спечели дългия спринт до първия завой, въпреки че вдигна предната си гума при потеглянето. Второто място зае Акоста, трети остана Биндър, Мартин четвърти, а Еспаргаро потъна до петото място

1/24 - Мартин се изкачи на третото място, след като изпревари Биндър с много късно спиране за десетия завой.

3/24 - Първа атака на Акоста, дошла в десетия завой, но на изхода от кривата испанецът отвори много траекторията и това позволи на Баная да си върне първото място.

По-назад Бастианини загуби две позиции, след като бе изпреварен от Морбидели и Марк Маркес в началото на обиколката. Звяра се смъкна на десетото място, което се превърна в деветото, след като Милър падна в десетия завой.

4/24 - Мартин излезе на втората позиция с перфектна атака срещу Акоста в десетата крива, която не остави шанс на младока да се защити.

5/24 - Още една перфектна атака от страна на Мартин в завой №10, която му позволи да излезе начело пред Баная и Акоста.

6/24 - За втора поредна обиколка Баная загуби позиция в завой №10, този път от Акоста, който за разлика от първата си атака по-рано в състезанието, този път беше безгрешен и не остави шанс на световния шампион да контрира.

8/24 - Еспаргаро се върна в топ 5, задминавайки Раул Фернандес в спирането за първия завой. По този начин испанецът си върна загубената по-рано в състезанието позиция. Той се движеше на половин секунда зад Биндър в спора за четвъртото място.

9/24 - Двамата лидери започнаха да се откъсват от Баная, като техният аванс вече надскочи секундата.

11/24 - Еспаргаро ускори перфектно за старт-финалната права и изпревари Биндър още преди спирането за първия завой. Южноафриканецът загуби позиция и от Раул Фернандес, който се шмугна от вътрешната страна в дългия завой №3.

Акоста напусна битката за победата, след като прекали с агресията в опита да остане с темпото на Мартин и падна в десетия завой.

12/24 - Малко преди средата на дистанцията Марк Маркес се добра до топ 5, след като изпревари Биндър в седмия завой. Разликата между него и четвъртия Раул Фернандес бе 0.8 секунди.

14/24 - Баная започна да топи пасива си от лидера Мартин и той вече падна до 0.8 при оставащи десет тура до финала.

16/24 - Марк Маркес заличи пасива си от Раул Фернандес и започна да притиска пилота на Тракхаус Априлия в спора за четвъртото място. Непосредствено пред двамата се движеше и Еспаргаро, който бе на близо шест секунди зад Баная.

18/24 - Марк Маркес имаше нужда от само една атака, за да излезе на четвъртото място. Тя дойде в спирането за първия завой, където той остана от вътрешната страна на Раул Фернандес и бе категоричен.

А в челото Баная напълно стопи пасива си от Мартин и двамата бяха като залепени в спора за първото място.

19/24 - В завоя, в който вчера Баная падна в спринта, днес световният шампион излезе начело, след като се гмурна от вътрешната страна на Мартин.

20/24 - След като излезе начело Баная за нула време отвори аванс от 0.7 секунди пред Мартин.

21/24 - Нова безкомпромисна атака на Марк Маркес в спирането за първия завой и той излезе на третото място, за сметка на местния любимец Еспаргаро.

22/24 - Преднината на Баная пред Мартин вече надвиши границата от една секунда, а лидерът в генералното класиране водеше с 9.5 пред Марк Маркес.

Край на състезанието - Пеко Баная с много важна победа в Каталуния, Мартин завърши втори, а подиумът край Барселона бе оформен от Марк Макрес.

Снимки: Gettyimages