ПСЖ смачка Лион на финала за Купата и изпрати Мбапе със златен дубъл

Отборът на Пари Сен Жермен е новият носител на Купата на Франция, след като във финала на турнира победи с 2:1 тима на Лион. Попаденията за парижани отбелязаха Осман Дембеле (23') и Фабиан Руис (34'), а за символичните домакини се разписа Джейк О'Брайън (55').

Това бе общо петдесети трофей в историята на парижкия клуб, като днешният дойде след смазващо превъзходство въпреки минималната преднина в крайния резултат.

Луис Енрике започна с всички най-важни играчи, които през целия сезон поддържаха високо ниво. Това бяха Донарума под рамките на вратата, в отбрана Хакими и Маркиньос, Витиня в халфовата линия, а в нападение мощното трио Мбапе, Дембеле, Баркола.

За Пиер Саж и символичните домакини от Лион всичко изглеждаше наред преди началото, тъй като нямаше нито наказани или контузени. Големите очаквания падаха върху коравия сръбски халф Неманя Матич, както и головата машина Александре Лаказет, които обаче останаха твърде безлични на терена.

Феновете на двата отбора спазиха традицията да създават шоу и още в часовете преди мача отвъд стадиона си спретнаха здрав бой, в който имаше не малко пиро ефекти.

Голямото шоу обаче остана за трибуните, къдео бе създадена страхотна атмосфера.

Шампионите започнаха срещата много агресивно и веднага след изпълнението на центъра Мбапе можеше да се разпише, но бранител на лионци се намеси подобаващо и изби в корнер.

Изпълнението на ъгловия удар донесе нови главоболия за стража Лукаш Пери, който имаше късмета, че топката мина покрай десния страничен стълб след като Бералдо засече с глава. 120 секунди по-късно Пери вече се намеси, като този път спаси удар на Баркола. Малко след това той отново показа добри рефлекси, отразявайки воле на Уарен Заир-Емери.

В следващите минути символичните гости продължиха да затягат обръча около вратата на съперника. Този път опасностите създадоха Мбапе и Хакими, които последователно стреляха от средна дистаннция.

Логиката възтържествува в средата на полувремето, когато Нуно Мендеш намери с красиво прехвърлящо попадение Усман Дембеле, който засече с глава и откри резултата.

Десетина минути по-късно падна втори гол за столичани. Брадли Баркола прати много остро и фалцирано подаване в наказателното поле, до което с последни усилия стигна Усман Дембеле. Той овладя и центрира към Фабиан Руис, който дебнеше в близост до рамките на вратата и стреля веднага. При първия опит топката не влезе, но последва добавка и френските шампиони поведоха с два гола.

Чак след това играчите на Лион опитаха да измислят нещо в преден план, като Саид Бенрама създаде опасност в 36-ата минута. Малко преди почивката пък Раян Шерки съумя да стигне до топката и стреля в движение, като шутът му мина покрай гредата.

Второто полувреме започна равностойно, като този път играчите на Лион съумяха да нанесат много важен, с който се върнаха в двубоя. Десетина минути след подновяването на играта спечелиха корнер, при чието изчпълнение Джейк О'Брайън се извиси над всички и засече, за да намали пасива на отбора си.

Попадението обаче не даде импулс в играта на символичните домакини и играчите на Луис Енрике си върнаха преимуществото. Час след началото Ашраф Хакими овладя подаване, което разсече половината на съперника и стреля в долния ляв ъгъл, където се хвърли Лукаш Пери и спаси.

В следващите пет минути лионският страж спаси отбора си още няколко пъти. Голмайсторът Дембеле можеше да се разпише отново след мощен шут в средата на полувремето. Четвърт час преди края пък Мбапе също пропусна изгодна възможност.

Някъде тогава настъпи и умората сред момчетата на Луис Енрике, които за първи път преотстъпиха инициативата. Първо, халфът Николас Таляфико опита да изравни, засичайки центриране от ъглов удар, което Донарума отрази. Малко след това Джейк О'Брайън пропусна да се превърне в пълен герой за своите, като не успя да намери очертанията на вратата.

В минутите до края играта се разпокъса изнерви. Символичните домакини опитаха финален натиск, но не съумяха да измислят нищо по-креативно в преден план освен шута на Фофана в последните минути от редовното време. В продължението пък О'Брайън направи последен опит да се прояви като герой, но отново не сътвори нищо и затвърди успеха на парижани.

Стартовите състави:

Лион: 23. Лукаш Пери, 22. Клинтън Мата, 12. Джейк О'Брайън, 55. Дуйе Чалета-Цар, 3. Николас Таляфико, 6. Максенс Какере, 31. Неманя Матич, 8. Корентен Толисо, 18. Раян Шерки, 10. Александре Лаказет, 17. Саид Бенрама

Пари Сен Жермен: 99. Джанлуиджи Донарума, 2. Ашраф Хакими, 5. Маркиньос, 35. Лукас Бералдо, 25. Нуно Мендеш, 33. Уарен Заир-Емери, 17. Витиня, 8. Фабиан Руис, 10. Усман Дембеле, 7. Килиан Мбапе, 29. Брадли Баркола

Начало: 22:00 часа
Стадион: "Пиер Мороа", Вилньов д'Аск
Съдия: Франсоа Летексие

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!