Ювентус приключи с победа, рекордьор се разписа в последния си мач за тима

Отборът на Ювентус приключи сезона по успешен начин, след като спечели с 2:0 домакинството си на Монца от последния 38-и кръг на Серия "А". Звездата Федерико Киеза (26') и днешният капитан Алекс Сандро (28') отбелязаха двете бързи попадения, с които „Старата госпожа“ прекъсна серията си от шест шампионатни равенства.

Временният наставник Паоло Монтеро очаквано излезе с експериментален състав предвид факта, че мачът не беше от особено значение за домакините. Така сред техните титуляри имаше цели 8 промени в сравнение с равенството 3:3 срещу Болоня. Местата си в стартовите 11 запазиха само Данило, Самуел Айлинг-Джуниър и Киеза, на когото в атака помагаха Кенан Йълдъз и Аркадиуш Милик. Гостите пък бяха подредени в 3-4-2-1 с централен нападател Дани Мота, зад когото действаха Андреа Колпани и Валентин Карбони.

Първата голова възможност дойде в 9-ата минута, когато при изпълнение на пряк свободен удар Данило Д'Амброзио игра с глава, но Перин успя да отрази удара, след което бяха блокирани изстрели на Колпани и Армандо Ицо. От друга страна, домакините нацелиха греда още при първото си положение в мача. Това стана в 17-ата минута при шут на Николо Фаджоли от дъгата на наказателното поле. В 25-ата минута „бианконерите“ организираха опасна атака и можеха да вземат аванс, но Ицо успя навреме да изчисти топката.

Само минута по-късно „Старата госпожа“ все пак откри резултата, след като Киеза нахлу в наказателното поле и се разписа с прецизен изстрел. Едва две минути по-късно преднината на тима нарасна на два гола, защото Сандро беше точен с глава при центриране от корнер. Така бразилецът се сбогува по отличен начин с Ювентус в последния си мач за тима, като също така се изравни с чешката легенда Павел Недвед като чужденецът с най-много срещи за торинския гранд – 327.

Втората част започна с пропуск на Карлос Алкарас и ответен удар на резервата Уорън Бондо, уловен от Карло Пинсолио, който се появи от пейката за първия си мач от 2022 година насам. В 52-рата минута вратарят улови топката след опасен шут по земя на Самуеле Бириндели. Минута по-късно Киеза опита техничен удар, който се отби в сглобката на другата врата. В 61-вата минута Алесандро Сорентино също попречи на крилото да вкара втория си гол в двубоя.

Десет минути по-късно стражът се справи и с удар на Йълдъз. В 73-тата минута Алекс Сандро беше заменен от Тиаго Джало, обирайки овациите на феновете по трибуните. В 76-ата минута Пинсолио отрази изстрел с глава на резервата Милан Джурич, а секунди по-късно шут на влезлия като смяна Йоргос Кириакопулос профуча покрай вратата.

В самия край на редовното време брианцолите останаха с човек по-малко на терена, тъй като тяхната резерва Алесио Дзербин си изкара два жълти картона и беше отстранен от игра. В началото на добавеното време появилият се от скамейката Фабио Мирети нацели греда, но така или иначе беше отсъден негов фал в атака. В последните секунди на срещата гостите поискаха дузпа заради нарушение на Тимъти Уеа срещу Мота, но след дълга проверка с ВАР такова решение не последва заради игра с ръка на техния капитан Матео Песина. Така те не получиха последна възможност за почетно попадение.

След последния съдийски сигнал торинци показаха спечелената Купа на Италия пред своите фенове на стадиона. Ювентус финишира сезона в първенството със 71 точки, които могат да му гарантират третото място в крайното класиране в зависимост от резултатите в последните два мача на петия Аталанта. Монца пък завършва на 12-ата позиция с 45 пункта.

ЮВЕНТУС - МОНЦА 2:0

1:0 Киеза (26')

2:0 Сандро (28')

Ювентус: Перин, Данило, Ругани, Сандро, Уеа, Алкарас, Фаджоли, Айлинг-Джуниър, Киеза, Милик, Йълдъз

Монца: Сорентино, Д'Амброзио, Мари, Ицо, Перейра, Песина, Галярдини, Бириндели, Колпани, Карбони, Мота