"Трето полувреме" преди Сърбия - Англия

Панатинайкос пребори Фенербахче за първи финал в Евролигата от 13 години насам

Отборът на Панатинайкос е първият финалист в Евролигата през настоящия сезон. Възпитаниците на Ергин Атаман преодоляха съперниците си от Фенербахче със 73:57 (22:13, 16:23, 18:14, 17:7) в пълната зала “Юбер Арена” в Берлин. По този начин “детелините” ще се борят за трофея, като вече очакват победителя от другия полуфинал, който противопоставя тимовете на Реал Мадрид и Олимпиакос. Големият финал в надпреварата е в неделя вечер.

Така гръцкият гранд продължава да изживява своя ренесанс през настоящия сезон. Благодарение на по-сериозния бюджет и по-качествените попълнения тимът от Атина стигна до първия си финал в Евролигата от 13 години насам. За последно “зелените” стигнаха до спора за трофея през сезон 2010/11, когато го спечелиха в Барселона.

Така обещанието на Ергин Атаман продължава да е валидно. Наставникът на Панатинайкос обеща на феновете на отбора, че ще донесе седмата титла от Евролигата във витрината им.

Ергин Атаман: Обещавам седма титла на Панатинайкос от Евролигата

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

И двата тима изобщо не се жалеха в дефанзивен план в началните минути на двубоя, като първите точки в мача бяха отбелязани чрез тройка на Кендрик Нън близо две минути след старта на срещата за 3:0 в полза на Панатинайкос. "Фенерите" почти не достигаха до добри стрелби в нападение, докато от другата страна Йоанис Папапетру и Джериан Грант увеличиха серията на "детелините" до 8:0. Отличната защита на момчетата на Ергин Атаман носеше още лесни точки в актива на гръцкия гранд, като резултатът вече бе 12:0 в полза на символичните домакини. Треньорът на Фенербахче Шарунас Ясикевичус поиска първия си таймаут в мача, като вече над пет минути неговият тим нямаше кош от игра. Това пропадане за "фенерите" приключи с кош на Найджъл Хейс-Дейвис за 12:2. Веднага след това отново американецът бе точен, за да отбележи още две точки и да смъкне разликата до осем при 12:4. Влизането на Костас Слукас от пейката донесе мигновен ефект за гранда от Атина, като плеймейкърът първо вкара хубава стрелба с табло, а след това направи асистенция за забивка на Матиа Лесор за 18:8. За Фенербахче пък Сертач Шанлъ направи силно включване от пейката, като той наниза пет точки и помогна на "жълто-сините" да се закрепят на девет точки зад своя опонент при 22:13.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Интензитетът в играта на Фенербахче постепенно се увеличаваше и отборът на Шарас вече изоставаше със само шест точки след отлични изяви на Марко Гудурич и Скоти Уилбекин за 24:18. "Детелините" започнаха да прибързват доста в своите нападения, но веднага след като пропуснаха шанс да се доближат на само точка, турците получиха тройка от Кендрик Нън за 27:20 в полза на ПАО. Гръцкият състав все пак продължаваше да поддържа своята преднина, благодарение на продължаващите добри изяви на играчите от скамейката - в частност Слукас, Ернангомес и защитата на Костас Адетокунбо. Веднага след таймаута бишият център на Панатинайкос Йоргос Папаянис наказа "зелените" с тройка за 32:26, но пък от другата страна Джериан Грант отговори с успешна стрелба от средна дистанция за 34:26 с оставащи около четири минути до края на първото полувреме. С оставащи около 60 секунди на таблото тимът на Фенербахче вече изоставаше със само едно притежание при 36:33, така че тимът на Итудис можеше да се надява да стопи цялата разлика до края на полувремето. Добавка на Григонис увеличи дистанцията до пет, но Хейс-Дейвис и неговата 12-а точка в мача направи резултата 38:36 на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Панатинайкос отново можеше да се радва на солиден старт на четвърт, след като записа серия от 7:2 на старта на третата част по пътя към това да си осигури аванс от седем точки при 45:38. Плеймейкърът на гостите Ник Калатес откри по любопитен начин сметката си в мача - тройка от деветия метър за 45:41. Веднага след това Калатес наниза още две точки, а разликата остана минимална при 47:45 в полза на гърците в средата на третата четвърт. Гардът на символичните гости Скоти Уилбекин пък го закъса с нарушенията и вече имаше три фала. Лесор увеличи разликата с още една точка, а впоследствие Тарик Биберович извърши неспортсменско нарушение срещу Джериан Грант и бившият НБА гард наниза двата си фала за 50:45. Тимът на Фенербахче отново не позволи на своя съперник да си отдъхва и с втората си тройка в мача Нейт Сестина намали разликата до три при 51:48. Една атака по-късно Тайлър Дорси наниза дълбока двойка и така резултатът вече бе 51:50. Усещаше се, че напрежението се покачва, но не и в главата на Лесор, който вкара два от два от наказателната линия за 53:50. Възпитаниците на Ергин Атаман надиграха своя съперник в защита, а благодарение на страхотна тройка на Панайотис Калайцакис авансът на "детелините" се покачи до шест при 56:50 преди старта на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Фенерите" продължаваха да изпитват проблеми с преодоляването на защитата на ПАО, а Лесор сътвори поредната си забивка и увеличи разликата до осем точки при 58:50. Калайцакис продължи отличното си включване с два успешни наказателни и така дистанцията отново скочи до двуцифрените измерения при 60:50 в полза на символичните домакини. Тимът на Шарунас Ясикевичус нямаше късмет от далечно разстояние и малко по малко губеше шансовете си да обърне развоя на срещата. Кендрик Нън пък най-сетне се отпуши с открадната топка и важен кош и фал за 65:52 при преполовяването на последната част. Гардът отново бе близо до това да открадне още едно притежание, но "фенерите" спасиха атаката си и стигнаха до тройка на Марко Гудурич за 65:55. Лесор стана автор на нова забивка, след това Калатес извърши неспортсменско нарушение срещу Папапетру, крилото вкара двата си наказателни и ПАО вече докосваше финала при 69:55. Всичко приключи при 73:57 в полза на Панатинайкос и така "зелените" се класираха за финалния сблъсък.

Матиа Лесор изведе Панатинайкос към финала с дабъл-дабъл от 17 точки и 10 борби. Кендрик Нън добави 14 точки, а Джериан Грант постигна 13 точки.

Найджъл Хейс-Дейвис се отличи с 14 точки за отбора на Фенербахче, а Марко Гудурич и Нейтън Сестина нанизаха по 10.