ЕВРО 2024: Сърбия 0:0 Англия

Панатинайкос - Реал Мадрид е големият финал в Евролигата

Реал Мадрид победи с 87:76 (28:10, 28:27, 15:21, 16:18) Олимпиакос в полуфинал №2 от Евролигата и ще спори за трофея срещу Панатинайкос. Срещата е в неделя от 21:00 часа в „Юбер Арена“. В малкия финал в Берлин „червено-белите“ ще се изправят срещу турския гранд Фенербахче от 18:00 часа.

Залата в Берлин е препълнена до краен предел, а голяма част от зрителите са фенове на гръцкия гранд.

ПЪРВА ЧАСТ

Реал Мадрид откри резултата, повеждайки с 2 точки, но веднага след това Айзея Кенън "взриви" залата в Берлин с тройка. Марио Хезоня даде аванс от 2 точки на Реал, а Алек Питърс свали рзликата до точка. Марио Хезоня отново беше точен от далечно разстояние, за да даде преднина от 2 точки на своя тим (8-6), след малко повече от 2 минути игра. Проблем с часовника прекъсна за кратко мача. Нова тройка за мадридчани, този път дело на Джанан Муса направи резултата 11-6. Технически проблеми отново спряха срещата, след 3 минути игра. Хезоня даде аванс на Реал от 8 точки (14-6), но Томас Уолкъп намали пасива на Олимпиакос до 6 точки. Кампацо наниза две точки, за да вдигне разликата до 8 точки (16-8), при оставащи 4:50 минути до края на частта. Гръцкият гранд продължи да има проблеми в нападаение, а Реал се възползва и поведе с 19-8, след тройка на Джанан Муса и кош на Кампацо. Мустафа Фал вкара две точки за Олимпиакос, но Влатер Таварес отново направи разликата 11 точки (21-10), при оставащи малко повече от 3 минути. Малко след това той увеличи преднината на шампионите на 13 точки. Преднината на Реал продължи да расте и се стигна до 28-10 в края на първата част.

ВТОРА ЧАСТ

Втората четвърт започна с тройка на Филип Петрушев, който намали пасива на Олимпиакос на 15 точки (13-28). Центърът беше фаулиран и реализира и двата наказателни удара, за да стопи изоставането с още 2 точки (15-28). Реал веднага отговори с кош и увеличи отново разликата, правейки резултата 31-15. Бързо след това разликата скочи отново до 18 точки (33-15), след кош на Венсан Поарие. Айзея Кенън отговори с тройка, за да намали изоставането на гръцкия тим, но мощна забивка на Поарие направи разликата 20 точки (38-18), при оставащи малко повече от 6 минути до почивката. Шакийл МакКисик намали разликата на 17 точки (21-38). Веднага след това символичните домакини в срещата направиха аванса си 20 точки отново (41-21). МакКисик намали изоставането на "червено-белите" до 18 точки след 5 минути игра. Серхио Родригес вдигна разликата до 21 точки, а кош на Поарие направи резултата 47-24. Един реализиран наказателен удар от Костас Папаниколау и забивка на Шакийл МакКисик свалиха пасива на техния тим на 20 точки (27-47). Костас Папниколау се разписа с кош и беше фаулиран, но не успя да реализира от линията за фаулове, като така намали пасива на своя тим само на 18 точки, при оставащи малко по-малко от 3 минути до почивката. Веднага след това Муса отново направи разликата 20 точки, а Поарие я вдигна на 22 точки. В крайна сметка двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 56-37 в полза на Реал Мадрид.

ТРЕТА ЧАСТ

Алек Питърс намали изоставането на Олимпиакос на 17 точки (37-56) още в началото на частта. Отново Питърс намали до 15 точки, при оставащи малко повече от 7 минути. Томас Уолкъп свали до 13 точки. Хезоня обаче направи резултата 58-43. Олимпиакос веднага отговори с 2 точки, но Джанан Муса отново вдигна разликата на 15 точки (60-45). Надлъгването между двата отбора кош за кош продължава с пълна сила, като баскетболистите на Йоргос Барцокас правят всичко възможно да се върнат в мача. Три минути преди края разликата отново скочи до 15 точки за Реал Мадрид (66-51). Алек Питърс свали до 13 точки изоставането на Олимпиакос. Гръцкият гранд успя да стопи разликата на 10 точки (56-66) след кош на Алек Питърс, при оставащи малко по-малко от 2 минути до последната част. Серхио Люл наниза тройка, за да вдигне разликата отново до 13 точки. Алек Питърс отново намали до 11 точки, но Кралският клуб отговори подобаващо, вдигайки разликата отново на 13 точки, влизайки в заключителната четвърт при резултат 71:58.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Тройка на Алек Питърс отново намали пасива на Олимпиакос на 10 точки. Баскетболистите на гръцкия гранд успяваха да стопят разликата до 10 точки, но веднага след това допускаха съперникът им да увеличи преднината си. Все пак при оставащи 7 минути до края на мача резултатът стана 76:64 в полза на Реал. Уилямс-Гос вкара тройка, за да намали разликата на 9 точки, при оставащи 6:26 минути до края. Серхио Люл отново направи разликата 10 точки в полза на испанския гранд. Уилямс-Гос стопи до 8 точки (69-77), при малко повече от 5 минути до края. Марио Хезоня беше точен от линията за наказални удари, след техническото нарушение отсъдено на треньора на Олимпиакос Йоргос Барцокас. Таварес пък беше фаулиран и реализира само един от фауловете, за да стане разликата отново 10 точки (79-69). Серхио Родригес вкара 2 точки за Реал, но МакКисик намали до 9 точки с точна стрелба от тройката. Таварес беше фаулиран и беше точен при двете изпълнения от линията, за направи отново разликата 11 точки в полза на тима от Мадрид. Веднага след това срещу МакКисик беше извършен фаул, а той отново свали разликата до 10 точки. При 2:28 минути до края Валтер Таварес направи петото си лично нарушение срещу Мустафа Фал, а баскетболистът на Олимпиакос не успя да вкара нито един от наказателните удари. Реал отново вдигна до 12 точки, а бързо след това стана 14 точки. В крайна сметка до изненада не се стигна.

Джанан Муса беше най-резултатен за Реал Мадрид с 20 точки, 12 наниза Марио Хезоня, а по 11 добавиха Венсан Поарие и Гершон Ябуселе.

За Олимпикаос Алек Питърс завърши с дабъл-дабъл - 23 точки и 10 борби, Шакийл МакКисик се разписа със 17 точки, а 15 реализира Найджъл Уилямс-Гос.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РЕАЛ МАДРИД: Факундо Кампацо, Марио Хезоня, Валтер Таварес, Джанан Муса, Ели Ндиайе

ОЛИМПИАКОС: Айзея Кенън, Томс Уолкъп, Мустафа Фал, Костас Папаниколау, Алек Питърс

Снимка: Туитър