ПСЖ без Мбапе победи Метц в последния ден от Лига 1

Отборът на Пари Сен Жермен победи с 2:0 в гостуването си на тима на Метц в мач от последния 34-и кръг на френската Лига 1. Попаденията за парижани отбелязаха Карлос Солер (7') и Канг-Ин Лий.

Поражението можеше да се окаже фатално за отбора на Метц, който преди началото на мача заемаше 16-ото място, даващо право на участие в спасителен бараж. Паралелно с тях тимът на Лориен надви с 5:0 вече изпадналия Клермон и само гол не стигна на "оранжевите" да изместят прекия си конкурент.

Домакините започнаха мача с цели трима нападатели (Кевин Ван Ден Керкхоф, Жорж Микаутадзе, Папе Диало), което им изигра лоша шега в началото и заради отворената игра допуснаха голове в самото начало. Впоследствие двама от въпросното трио се върнаха назад и Метц заигра само с един нападател.

Междувременно Луис Енрике пусна състав, в който даде шанс да се изявят играчи, които през сезона имаха по-малко минути на терена, като започнаха и някои от опитните футболисти. Така например под рамката на вратата вместо твърдия титуляр Джанлуиджи Донарума видяхме Кейлор Навас, който този сезон игра само в три срещи. В атака обаче бе тройката Канг-Ин Лий, Гонсало Рамош, Марко Асенсио, които бяха на терена този сезон не малко време и вкараха някои от важните голове за отбора.

По-рано през деня беше станало ясно, че голямата звезда на парижани Килиан Мбапе изобщо не попада в групата за мача.

Килиан Мбапе приключи преждевременно с Лига 1

Гостите започнаха вихрено срещата и след само седем минути откриха резултата. Полузащитникът Карлос Солер овладя топката и отправи удар от дистанция, с който матира стража Александре Укиджа.

Пет минути по-късно Канг-Ин Лий добави втори гол и направи преднината на парижани още по-сериозна. Първоначално останаха съмнения за засада, но след преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR стана ясно, че всичко е било редовно и гостите официално поведоха с два гола.

Половин час след началото и Асенсио можеше да запише името си сред голмайсторите, но шутът му мина покрай дясната греда.

Веднага след почивката домакините опитаха да се върнат в играта, като Данли Жан Жак нанесе удар от вътрешността на пеналтерията, но не успя да намери очертанията на вратата. Час след началото пък Кейлор Навас за първи път изпита на плещите си напрежението. Жорж Микаутадзе залъга бранителите на парижани и стреля, но стражът на гостите се намеси подобаващо.

Четвърт час преди края домакините изпуснаха ново положение. Ламин Камара, който стартира вечерта като чист нападател и впоследствие се върна в халфовата линия, опита късмета си с далечен удар, но нацели напречната греда. В изтичащите секунди на редовното време същото направи друг полузащитник, който започна в нападение. Това бе Папе Диало, чийто удар бе много близо до целта.

Междувременно дойде и притеснителната новина от другите стадиони за отбора на Метц. Отборът на Лориен почти сътвори чудото и вкара пет гола в своя мач срещу тима на Клермон, с което се изравни по точки с играчите от североизточна Франция. Това означаваше, че "оранжевите" се нуждаеха от само още един гол, за да променят класирането.

Също така само още гол на Пари Сен Жермен можеше да изхвърли Метц от елита, което бе много възможно да се случи в добавеното време. Първо, в 92-рата минута Угарте се озова на границата на наказателното поле и опита да хване неподготвен вратаря, но на удара му липсваше точност и топката се завъртя твърде встрани от дясната греда. Две минути по-късно пък Асенсио нанасе удар от воле, който премина съвсем близо до левия страничен стълб.

До края домакините не позволиха ново пропукване и запазиха резултата непроменен, с което направиха първата стъпка към оцеляването.

Сега играчите на Метц трябва да спечелят баража за оцеляване, който ще бъде срещу някой измежду тимовете на Сен Етиен, Роде и Париж ФК, които завършиха съответно на 3-то, 4-о и 5-о място в Лига 2.