Мбапе се постара, но се сбогува с „Парк де Пренс“ със загуба

Суперзвездата Килиан Мбапе не се сбогува с „Парк де Пренс“ по възможно най-добрия начин, тъй като неговият Пари Сен Жермен допусна изненадваща домакинска загуба с 1:3 от Тулуза в двубой от 33-тия кръг на Лига 1. Именно нападателят, за когото това беше последен мач за френския шампион пред феновете на тима, откри резултата още в 8-ата минута, но парижани допуснаха обрат и претърпяха поражение след голове на Тайс Далинга (13'), Ян Гбохо (68') и резервата Франк Магри (90+5').

Момчето си отива: Мбапе обяви раздялата с ПСЖ

Луис Енрике излезе с доста експериментален титулярен състав, в който единствената прилика със стартовите 11 от втората загуба с 0:1 от Борусия (Дортмунд) беше присъствието на Мбапе. На вратата стартира третият страж Арнау Тенас, а 17-годишният ляв бек Йорам Заге получи едва третия си мач за мъжкия състав от първата минута. По двата фланга на атаката пък започнаха Брадли Баркола и Канг-Ин Лий. Гостите пък бяха подредени в 3-4-3 със Закария Абуклал, Далинга и Гбохо в предни позиции.

Ултрасите на домакините отдадоха почит към Мбапе още по време на загрявката преди мача. Те показаха специална хореография с лика на нападателя с екипа на ПСЖ в любимата му поза след гол, а от двете му страни бяха изобразени златни лаврови клонки. Щом видя това, капитанът отиде при тях и на своя ред ги поздрави. Също така преди началото на мача гостите от Тулуза направиха шпалир на своя опонент заради спечелената от парижани титла.

Още в осмата минута Мбапе откри резултата в полза на парижани. Тогава Тенас изрита топката силно напред и тя стигна почти до противниковото наказателно поле, а нападателят я пое, финтира Гийом Ресте и я прати в опразнената мрежа за 1:0. Отначало беше отсъдена засада, което предизвика недоволство сред публиката, но след проверка с ВАР попадението беше зачетено и привържениците избухнаха в радостни възгласи. Френският национал пък отпразнува гола, отивайки до пейката, за да се прегърне с Кейлор Навас, който също ще напусне ПСЖ след края на сезона.

Радостта на домакините обаче продължи твърде кратко, тъй като още в 13-ата минута Далинга възстанови равенството със своя гол след добра асистенция на Муса Диара. В следващите минути играчите на Тулуза бяха тези, които отправяха удари по посока на противниковата врата. Чак в 26-ата минута Асенсио опита шут, който обаче се оказа неточен. В оставащите минути до почивката Мбапе направи два неуспешни опита за втори свой гол, а гостите се отчетоха с нови четири пропуска.

Домакините започнаха вдъхновено втората част, като в 56-ата минута Асенсио пропусна чудесна възможност да се разпише с глава отблизо, а две минути по-късно Мбапе също направи неуспешен опит да върне преднината на тима. В 66-ата минута Гийом Ресте отрази шут на резервата Усман Дембеле, а добавката на Мбапе се оказа неточна. При следващата атака на ПСЖ Данило Перейра отправи опасен изстрел, при който топката мина на сантиметри от далечната греда. „Виолетовите“ наказаха тези пропилени възможности, тъй като в 68-ата минута Гбохо се разписа със страхотен шут от границата на наказателното поле за пълния обрат в двубоя. Вместо да отбележат изравнителен гол, парижани допуснаха трето попадение в последните секунди на срещата, когато Магри беше точен след изпълнение на корнер.

Макар и да допусна втората си загуба в първенството през този сезон, шампионът ПСЖ остава непоклатим на върха в класирането със 70 точки от 32 мача, докато Тулуза е на десетото място с 43 пункта в 33 срещи.

След края на мача дойде време и за шампионските празненства на Пари Сен Жермен, тъй като на отбора беше връчен трофеят за рекордната 12-а титла на Франция. Така играчите на клуба, начело с капитана Маркиньос, вдигнаха юбилейния 50-и трофей в клубната история, която датира от 1970 година.

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН - ТУЛУЗА 1:3

1:0 Мбапе (8')

1:1 Далинга (13')

1:2 Гбохо (68')

1:3 Магри (90+5')

ПСЖ: Тенас, Мукиеле, Шкриняр, Перейра, Заге, Солер, Угарте, Лий, Асенсио, Мбапе, Баркола

Тулуза: Ресте, Коста, Кебен, Диара, Деслер, Касерес, Сиеро, Суазо, Абуклал, Далинга, Гбохо

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!