Евро 2024: Грузия - Португалия 1:0 /почивка/

Байерн си върна второто място без куп титуляри, младок с дебютен гол за баварците

Байерн (Мюнхен) победи с 2:0 на Волфсбург в мач от предпоследния 33-ти кръг на Бундеслигата и последен за отбора пред собствените си фенове през този сезон. Успехът дойде след две ранни попадения - на юношата Ловро Звонарек, който вкара дебютното си попадение за домакините още в 4-тата минута, а Леон Горетцка удвои девет минути по-късно (13'), след което тимът в спокойно темпо не допусна почти никакви опасности пред вратата си. Баварците имаха куп контузени футболисти, като звездите Хари Кейн, Джамал Мусиала, Льорой Сане и Серж Гнабри не взеха участие в мача. Всичко това накара Томас Тухел да пусне в игра за пръв като титуляри именно Звонарек, както и испанското крило Браян Сарагоса. В хода на мача дебюти в Бундеслигата записаха още някои от юношите на баварците, както и израелският вратар Даниел Перец. С победата си днес Байерн се върна на второто място и на тима ще трябва само точка в последния кръг срещу Хофенхайм, за да го запази. Успехът върна поне малко и усмивките в Мюнхен след болезненото отпадане от Реал Мадрид през седмицата. Волфсбург пък записа първо поражение след три поредни победи, като “вълците” са на спокойното 12-о място и не са застрашени от битка за оцеляване.

Байерн за пореден път потвърди традицията играе отлично срещу този съперник, като баварците продължават да не са губили в Бундеслигата вкъщи от този съперник вече 27 срещи (25 победи и две равенства) и са вкарвали във всеки от последните 32 мача в Бундеслигата между двата отбора. Последната загуба на Байерн от Волфсбург в първенството е през 2015 г., като след това немският хегемон записа 18 поредни мача без поражение с цели 16 успеха и само две равенства срещу “вълците”.

Наставникът на Байерн Томас Тухел, за който почти сигурно това беше последният мач пред домашна публика като треньор на баварците, днес отново имаше куп проблеми. На практика всички офанзивни играчи, стартирали драматичния мач с Реал Мадрид, не бяха на разположение днес. С контузии бяха голмайстора на тима Хари Кейн, Джамал Мусиала, Серж Гнабри и Льорой Сане. Продължаваха да лекуват травми и Кингсли Коман, Рафаел Герейро, Саша Боей и Буна Сар, а Чупо-Мотинг бе болен.

Логично големият брой отсъстващи доведе и до почти изцяло нов състав на баварците в сравнение с мача срещу Реал Мадрид. Само Мануел Нойер, който записа днес своя мач номер 500 в Бундеслигата, Йошуа Кимих и Александър Павлович запазиха местата си, като днес имаше и двама дебютанти като титуляри за Байерн - хърватският офанзивен халф Ловро Звонарек и испанското крило Браян Сарагоса. Атаката на тима водеше Томас Мюлер, подпомаган и от Матис Тел. В центъра на защитата си партнираха Дайо Упамекано и Ким Мин-Жае, а направилият силен мач срещу Реал Алфонсо Дейвис също започна като титуляр. Леон Горетцка пък се завърна сред стартовите 11. На пейката на Байерн също имаше доста от юношите на тима, а само Матайс де Лихт, Ерик Дайър и Конрад Лаймер бяха по-известните полеви играчи.

За Волфсбург с травми бяха Астер Вранкс, Матиас Сванберг и Лукас Нмеча. Атаката на “вълците” водеха Йонас Винд и Ловро Маер.

Байерн, който днес представи новия изцяло червен домакински екип, с който ще играе през следващия сезон, успя да открие резултата още в 4-тата минута. След добро включване отляво на Алфонсо Дейвис, канадецът подаде добър пас, Томас Мюлер хитро пропусна, a топката достигна до Ловро Звонарек, който с десния крак и с помощта на страничната греда откри резултата - 1:0. Това бе и дебютният гол в дебютния мач като титуляр за баварците на 19-годишния хърватин.

Само девет минути по-късно Байерн сякаш реши всичко в двубоя. Алфонсо Дейвис открадна топката и подаде към Браян Сарагоса, който центрира опасно. Звонарек опита да нанесе удар с глава, но не успя, след което топката попадна в Томас Мюлер, който я чукна леко към Леон Горетцка, а халфът с премерен удар с десния крак удвои аванса на баварците - 2:0. Добрата игра на домакините продължи и в 20-ата минута те вкараха за трети път чрез Браян Сарагоса, но попадението бе отменено заради засада на Мюлер. До края на полувремето последва много по-спокойно темпо, като чистите ситуации липсваха и пред двете врати.

Първите десет минути преминаха в абсолютно същия начин на игра от двата отбора, като в 55-ата минута Кун Кастеелс се намеси рутинно след изстрел на Сарагоса. Седем минути по-късно Кимих пробва късмета си от удобен пряк свободен удар, но бе неточен. В 70-ата минута пък Сарагоса изведе Матис Тел, който опита да стреля от малък удар, но не намери очертанията на вратата. В 74-тата минута Мануел Нойер бе заменен от Даниел Перец, който записа дебюта си за баварците. В игра бе пуснат и юношата на баварците Матео Перес-Винльоф, за който това също бе първи официален мач. Конрад Лаймер и Матайс де Лихт пък се появиха на местата на Леон Горетцка и Ким Мин-Жае, като кореецът сякаш получи контузия. Едва в 81-вата минута Волфсбург създаде сравнително опасно положение, но Тиаго Томаш стреля неточно. В самия край на мача пък голмайсторът Звонарек бе сменен от друг дебютант - датчанина Йонатан Асп.

БАЙЕРН (4-2-3-1): Нойер; Кимих, Упамекано, Ким, Дейвис; Павлович, Горетцка; Тел, Звонарек, Сарагоса

ВОЛФСБУРГ (3-5-2): Кастеелс; Борнау, Лакроа, Йенц; Баку, Паредес, Арнолд, Вимер, Меле; Маер, Винд

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!