Реал Мадрид стигна финала по най-лудия начин, а Байерн отново преживя ужаса от “Камп Ноу”

Реал Мадрид се класира за финала в Шампионската лига, след като в един от шедьоврите на турнира надви Байерн (Мюнхен) с 2:1 на “Бернабеу” и продължава напред с общ резултат 4:3. За трофея испанският колос ще спори с Борусия (Дортмунд) на 1 юни на “Уембли” в Лондон.

На реванша тимът на Карло Анчелоти губеше с 0:1 до 88-ата минута след попадение на Алфонсо Дейвис (68’). Тогава обаче настъпи моментът на резервата Хоселу, който първо изравни след голяма грешка на иначе перфектния до момента Мануел Нойер, а след това, секунди след изтичането на редовното време, реализира още един гол, за който трябваше да се изчака потвърждение от ВАР.

По този начин баварският гранд си припомни кошмара от финала в турнира през 1999 година на “Камп Ноу” в Барселона. Тогава по същия начин германците водеха с 1:0 срещу Манчестър Юнайтед, но два светкавични гола на съперника в края потопиха мюнхенци.

Иначе Реал доминираше в реванша сега и създаде повече положения. В 13-тата Винисиус Жуниор удари греда, а попадение евентуално за 1:1 не беше зачетено. Отделно Вини и Родриго на няколко пъти биваха отчайвани от Нойер. Гостите обаче чакаха своите моменти и също имаха шансове. При един от тях те успяха да излязат напред и да се доближат максимално до финала. Финалът на мача обаче беше орисан да бъде в полза на Реал.

На "Уембли" "кралете" ще имат шанс да стигнат до рекорден 15-и трофей от турнира. Борусия пък ще търси втория си триумф в надпреварата.

Треньорът на домакините Карло Анчелоти заложи на същия състав от първия мач с едно изключение - изтърпелият наказание Даниел Карвахал се завърна вдясно на отбраната за сметка на Лукас Васкес. Джуд Белингам изпитваше известен дискомфорт в едното коляно, заради което игра на инжекции. Оправдаха се прогнозите, че Леон Горетцка няма да е титуляр за Байерн. Той си остана сред резервите за сметка на 20-годишния Александър Павлович.

Началото беше вихрено с няколко атаки още в първите минути. В петата остро центриране на Карвахал по земя не беше засечено от футболист на Реал. В 8-ата минута пък Ганбри беше изведен по коридор в наказателното поле на домакините, но избра да подава и сгреши.

Напрежението ескалира в 13-тата минута, когато Винисиус Жуниор стреля в гредата, а при добавката Родриго стреля, но Нойер направи отлично спасяване. При атаката обаче се стигна до казус, защото в един и същ момент на терена имаше две топки, заради което баварците протестираха.

След още три минути гостите повториха атаката като при шанса пред Гнабри, като този път тя беше през другото крило в лицето на Сане. И той обаче не подаде точно.

Малко преди първия половин час Гнабри напусна с травма и вместо него се появи Алфонсо Дейвис, който получи по-офанзивни функции.

Хари Кейн показа за първи път класата си тази вечер в 29-ата, когато отправи коварен удар от воле, който Лунин спаси.

За известен период Реал предостави инициативата на германския тим, но в 40-ата Вини Жуниор направи центриране, което се превърна в голова опасност, което накара Нойер отново да се намесва майсторски.

Второто полувреме започна като първото - с шансове и пред двете врати. Първо Винисиус проби отляво и за малко да намери Валверде на празна врата. Веднага след това пък Дейвис се впусна по лявото крило на атаката на Байерн и стреля, а топката се отби от тялото на Карвахал и мина на сантиметър над гредата.

Междувременно Винисиус беше във вихъра си и с лекота разминаваше играчите на Байерн отляво. В 56-ата поредното му подаване беше засечено от Родриго, но и сега топката не попадна в целта.

При следващия си шут Родриго - в 59-ата от фал, той намери очертанията на вратата, но Нойер спаси. Секунди по-късно капитанът на мюнхенци отрази "бомба" и на Вини Жуниор.

В този период на "бяла" доминация футболистите на Байерн все пак успяха да стигнат до възможност. В 66-ата Мусиала стреля, но и вратарят на Реал беше безгрешен.

Следващата възможност пред германците обаче завърши с гол. В 68-ата Алфонсо Дейвис задмина Рюдигер и с неудобния си десен крак за малко да скъса мрежата - 1:0 за Байерн.

Три минути по-късно "Бернабеу" стана на крака, след като топката спря в мрежата на Нойер. Това попадение, което щеше да бъде автогол на Дейвис, не беше зачетено след консултация с ВАР. Главният съдия Симон Марчиняк видя нарушение на Начо срещу Кимих при борбата за позиция. Точно капитанът на Реал игра с топката веднага след това.

Хари Кейн пропусна да вкара за 2:0 в 76-ата, след като с левия крак шутира в аут.

Вече бяха направени много смени и двата тима се подготвиха за финалните минути. Винисиус още веднъж нямаше късмет, след като в 83-тата не уцели вратата след отличен пас на Рюдигер.

Оставаха само две минути от редовното време, когато Винисиус отправи привидно лесна за хващане от Нойер топка. Капитанът обаче я изпусна и притичалият Хоселу я насочи зад гърба му за 1:1.

Това обаче не беше всичко, защото секунди след изтичането на редовно време Хоселу засече в мрежата подаване на Рюдигер. Първоначално беше отсъдена засада, но преразглеждането от ВАР констатира, че такава няма и това е попадение за 2:1.

Последва дълго продължение, в края на което нервите взеха връх. Тогава, при атака на Байерн, страничният съдия на мига вдигна флага за засада при центриране към двама футболисти на гостите. Секунда след това обаче топката беше в мрежата на Лунин. Логично последва протест от страна на всички от Байерн, но не последва никаква промяна и попадението не беше зачетено.

Снимки: Gettyimages