Фиорентина отново е на финал в Лигата на конференциите

Фиорентина се класира за финала на Лигата на конференциите за втора поредна година. “Виолетовите” стигнаха до 1:1 при гостуването си на Брюж и с общ резултат 4:3 се класираха за битката за трофея. Италианците чакат развоя от утрешния двубой между Олимпиакос и Астън Вила, за да разберат срещу кой ще се изправят на финала в Атина.

Белгийците имаха предимство до средата на първото полувреме. Те поведоха с гол на Ханк Ванакен в 20-ата минута. След това тимът на Винченцо Италиано взе инициативата. На три пъти гредите спряха гостите, но гол все пак падна. Той бе отбелязан от Лукас Белтран в 85-ата минута от дузпа.

“Виолетовите” владееха малко повече топката в първите минути, но не създадоха нищо в предни позиции. Атаките на домакините изглеждаха по-опасни и защитата на съперника на няколко пъти бе поставена под напрежение. Удари към двете врати обаче липсваха. Белгийците поведоха в 20-ата минута. Тогава центриране на Ванакен завърши в мрежата. Първоначално голът бе записан на Де Кайпер, но след това бе преценено, че той не е успял да докосне топката.

Попадението оживи мача и гостите веднага стигнаха до отлична ситуация за изравняване. Нико Гонсалес бе изведен великолепно и излезе сам срещу вратаря. Той обаче стреля слабо в тялото на Миньоле, а Белтран не успя да уцели опразнената врата при добавката. Това даде начало на силен период за Фиорентина и поредица от атаки на италианците, които бързо станаха доста по-агресивни. Последва удар с глава на Куаме над вратата и отклонен изстрел на Белоти.

След половин час игра Брюж бе близо до втори гол. Игор Тиаго се възползва от грешка на Миленкович и го преодоля. Бразилецът навлезе в наказателното поле и бе сам срещу вратаря. Той реши да не стреля от малък ъгъл, а да търси свой съотборник, но Додо се намеси решително и спаси гостите от получаване на второ попадение. Тимът на Винченцо Италиано обаче държеше инициативата и в 35-ата минута страхотен удар на Куаме разтресе горната греда зад Миньоле, а след това топката тупна на голлинията.

Фиорентина имаше предимство след почивката, но защитата на домакините като цяло се справеше с опитите на италианците да атакуват. Един пробив на Куаме завърши с остро центриране, но нямаше негов съотборник, който да го засече. Бираги пък прати топката над вратата от пряк свободен удар. И двата отбора сякаш не искаха да рискуват много и действаха предпазливо, което се отразяваше на качеството на играта.

Бираги получи нов шанс в 74-ата минута. Тогава той изпълни великолепно фал, а топката се удари в горната греда. Късметът не беше с гостите, тъй като секунди по-късно удар с глава на Куаме също срещна същата греда. Брюж доста рискуваше, тъй като с всяка изминала минута се връщаше все по-назад и през второто полувреме основно се защитаваше.

Мачът отиваше към продължения, но в 82-ата минута Мехеле удари резервата Нзола с коляно в главата при опита си да стигне до топката. Съдията отсъди дузпа, а Белтран не сбърка от бялата точка. С гола на аржентинеца “виолетовите” поведоха в общия резултат.

Брюж се активизира в добавеното време, въпреки че остана с човек по-малко в 94-ата минута, след като Одой получи втори жълт картон. Терачано направи великолепно спасяване след удар на Ванакен. Вратарят отрази и удар на Тиаго, въпреки че бе вдигната засада.

БРЮЖ - ФИОРЕНТИНА 1:1
1:0 - Ванакен (20)
1:1 - Белтран (85-д)