Балкан поведе на Черноморец в полуфиналната серия

Балкан победи с 84:79 (25:22, 14:16, 22:21, 23:20) Черноморец в първия мач от полуфиналната серия между двата отбора в Националната баскетболна лига, изиграл се тази вечер в зала „Бойчо Брънзов“ в Бургас. Вторият мач между двата отбора е на 10 май (петък) от 19:00 часа отново в залата на „акулите“. Играе се до три победи от пет мача.

Положението при бургазлии обаче съвсем не е розово след първата среща, в която участие не взеха контузените Шон Смит и Еевгени Хаджирусев, а в хода на мача травми получиха Христо Захариев, който не довърши мача и Ладариен Грифин, който напусна терена в последните секунди, заради проблем с крака.

На трибуните в зала "Бойчо Брънзов" пък се забеляза присъствието на най-голямата българска баскетболна звезда Александър Везенков.

Подаръците от Черноморец ви очакват в играта на Sportal.bg!

ПЪРВА ЧАСТ

Двата отбора стартираха срещата като истинско дерби, като домакините поведоха с 5-2. Тройка на Сюприйм Ханна изравни резултата (5-5). Плеймейкърът на Балкан беше точен веднага след това отново от линия за три точки и даде преднина от 3 точки на своя тим. Андрей Иванов веднага отговори и намали пасива на своя тим на 1 точка (7-8). Интересното е, че всички 7 токчи на Черноморец до този момент бяха реализирани именно от центъра на домакините. Майки Диксън направи аванса на Балкан 4 точки с точна стрелба от далечно разстояние. Андрей Иванов върна 2 точки и беше фаулиран, вкарвайки и наказателния удар след това, с което отбеляза всичките 10 точки за "акулите" в мача до този момент. Димитър Димитров пък нарпави разликата 4 точки в полза на гостите. Тони Троша вкара тройка, за да стопи пасива на своя тим до 1 точка (13-14), но Майки Диксън отново увеличи разликта на 4 точки. Минчев вдигна разликата на 6 точки в полза на Балкан (19-13). Травис МакКонико стопи пасива на Черноморец до 4 точки (15-19). Ладариен Грифин намали до точка пасива на своя тим (18-19), а Майки Диксън веднага върна 2 точки и направи резултата 21-18 в полза на Балкан. Лошата новина за Васил Христов в този момент бяха двата бързи фаула на Георги Герганов срещу Травис МакКонико. Това пък даде шанс на гарда на Черноморец да намали пасива на своя тим и той го направи, реализирайки двата наказателни удара за резултат 20-21 при оставащи почти 2 минути до края на частта. Мартин Сотиров беше точен от далечно разстояние и Балкан поведе с 4 точки (24-20), при оставащи 40 секунди до края. А след 10 минути игра резултатът беше 25-22 в полза на Балкан.ПОСЛЕДНА ЧАСТ

ВТОРА ЧАСТ

Балкан набра инерция още в началото на частта и поведе със 7 точки (29-22). Христо Захариев с точна стрелба от далечно разстояние намали пасива на Черноморец на 4 точки (25-29), при оставащи малко по-малко от 8 минути до почивката. Веднага след това вкара още две точки за 27-29. Пищиков върна 2 точки в коша на домакините, правейки резултата 31-27 в полза на своя тим. Кош на МакКонико направи разликата само 2 точки в полза на Балкан (31-29), при оставащи 6:36 минути. Ладариен Грифин изравни резултата (31-31). Тройка на Йордан Минчев дае преднина от 3 точки на Балкан. Тимът от Ботевград се откъсна с 5 точки (36-31), при малко повече от 3 оставащи минути. Разликата бързо падна до 3 точки (36-33). Тройка на Христо Захариев изравни резултата (36-36), при оставащи 2:46 минути до почивката. Димитър Димитров върна предимството на Балкан, правейки резултата 39-36. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 39-38 в полза на гостите от Ботевград. Милен Захариев бързо върна тройката в коша на ботевградчани и Черноморец поведе с 57-56, при оставаща минута до края на частта. Балкан отново намери начин да обърне резултата (59-57).ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Невероятна изненада от Балкан чака притежателя си в играта на Sportal.bg!

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първите минути Черноморец обърна резултата в своя полза (44-39), след кош на Травис МакКонико и реализирани 4 фаула от Тони Троша и Андрей Иванов. Сюприйм Ханна вкара тройка, за да намали пасива до 2 точки за Балкан (42-44). Ладариен Грифин върна преднината от 4 точки на Черноморец (46-44). Веднага последва ответна реакция от Сюприйм Ханна и пасива на Балкан падна до 2 точки отново (44-46). 6:07 минути преди края Николай Грозев изравни резултата (46-46). МакКонико върна лидерството на "акулите" (48-46). Ерик Адамс пък даде точка преднина на Балкан (49-48). Алекс Уандие върна лидерството на Черноморец (50-49). Майки Диксън показа точен мерник от далечно разстояние и даде аванс на Балкан от 2 точки (52-50). МакКонико изведе отново "акулите" напред (54-53), а веднага след това Мартин Сотиров даде преднина от 2 точки на Балкан (56-54). Двата отбора влязоха в заключителната част с 2 точки преднина за Балкан (61-59).

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Христо Захариев беше фаулиран и реализира двата фаула, изравнявайки резултата (61-61) в първите секунди на последната четвърт. Мартин Сотиров даде точка преднина на Балкан, а Ерик Адамс с мощна забивка я направи 3 точки (64-61). Мартин Сотиров вкара тройка, за да направи резултата 67-61 в полза на Балкан, но веднага след това Андрей Иванов намали пасива на Черноморец на 4 точки (64-67). Димитър Димитров наниза 2 точки, за да направи разликата в полза на своя тим 6 точки. След това МакКонико намали на 4, но веднага след това пасива на "акулите" отново стана 6 точки (65-71), при оставащи 5:13 минути до края. Димитър Димитров вкара още 2 точки, а след това изпълни и един наказателен удар, за направи разликата 9 точки (74-65). Йордан Минчев направи разликата 11 точки (76-65), при оставащи 4:21 минути до края на мача. 3:20 минути преди края на мача тройка на Николай Грозев увеличи преднината на 13 точки в полза на Балкан. Тони Троша получи пето лично нарушение 3 минути преди края на срещата и мачът приключи за него. МакКонико намали пасива на Черноморец до 11 точки. За пет нарушения играта напусна и гардът на Балкан Сюприйм Ханна. Тройка на МакКонико намали разликата на 7 точки (74-81), при оставащи 50 секунди до края на мача. Нова точна далечна стрелба на МакКонико стопи пасива до 5 точки (77-82). Отново гардът на "акулите" вкара кош, който направи изоставането на неговия тим само 4 точки, при оставащи 30 секунди до края на срещата. А 10 секунди преди края Ладариен Грифин напусна терена, след контузия в крака. В крайна сметка домакините не успяха да сътворят чудо до края на срещата.

Майки Диксън беше най-резултатен за Балкан с 15 точки, 14 вкара Димитър Димитров, по 11 нанизаха Сюприйм Ханна, Йордан Минчев (10 борби) и Мартин Сотиров.

За Черноморец Траис МакКонико беше над всички с 31 точки, а Андрей Иванов завърши с дабъл-дабъл - 18 точки и 11 борби.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис МакКонико, Христо Захариев, Тони Троша, Ладариен Грифин, Андрей Иванов

БАЛКАН: Димитър Димитров, Сюприйм Ханна, Майки Диксън, Йордан Минчев, Николай Грозев

Снимки: Startphoto