Тимът на Верон празнува в Аржентина след драматичен сблъсък

Отборът на Естудиантес спечели Купата на Професионалната лига на Аржентина за 2024 година. Тимът от “Ла Плата” надви Велес Сарсфийлд след драматичен финал и изпълнение на дузпи пред препълнените трибуни на стадион “Унико Мадре” в Сантиаго дел Естеро, а герой стана вратарят Матиас Мансила, който парира три удара от бялата точка. Редовното време завърши 1:1, след като Ерос Манкусо даде преднина на “червено-белите” в 14-ата минута с гол от около 30 метра, а Алехо Сарко изравни в 63-ата минута след индивидуална акция. Интересното е, че няколко минути по-рано Велес бе останал с човек по-малко, тъй като директен червен картон получи Дамиан Фернандес (59`). В 70-ата минута обаче директен червен картон получи и Гастон Бенедети, като двата отбора довършиха редовното време и продълженията с по 10 души.

Голяма драма предстоеше при изпълнението на дузпи, но този път един от отборите трябваше да загуби, след като и двата тима стигнаха до битката за трофея, отстранявайки миналата седмица Бока Хуниорс - Естудиантес и Архентинос Хуниорс - Велес, именно след дузпи.

Двамата вратари Матиас Мансила и Томас Маркиори пък показаха отличен рефлекс. Емануел Мамана даде преднина на Велес с първото изпълнение, а Пабло Пиати изравни, Сарко вкара и втората дузпа на Велес, докато Ерос Манкусо пропусна след хубаво спасяване на Маркиори. Роберто Гарсия обаче пропусна възможността да даде два гола аванс на Велес и пропусна, като Мансила направи първото си спасяване при дузпите, а след това Хавиер Кореа изравни.

Последва нов пропуск на “синьо-белите” - Сантиаго Касарес, чийто удар също бе париран от Мансила, и точното изпълнение на Едвин Чете даде аванс на Естудиантес. Лени Лобато възстанови равенството, а капитанът Сантиаго Аскасибар получи възможността да прати трофея във витрината на Естудиантес. Той обаче пропусна след отлично спасяване на Маркиори и трябваше да се бият допълнителни дузпи, като Велес отново пропусна своя шанс чрез Алваро Монторо, който бе хипнотизиран от Мансила, докато Фернандо Зукуй не сгреши и донесе първото отличие Купата на Професионалната лига за Естудиантес, който със спечелването на своя 16-и трофей в историята си, стана шестият на успешен клубен отбор в историята на Аржентина.

“Лъвовете” се изравниха именно с Велес, който също има 16 отличия. Това бе 10-и национален трофей за Естудиантес, който има и четири отличия в Копа Либертадорес.

Лидер в класацията е Бока Хуниорс със 74 трофея, докато Ривър Плейт има 72. Индепендиенте е с 45, Расинг е с 39, а Сан Лоренцо с неговите 22, оформя голямата петица на аржентинския футбол.

Клубът на Хуан Себастиян Верон стигна до това си отличие, след като завърши на второ място в група “Б” на турнира с 8 победи, три равенства и три загуби, както с едва девет допуснати гола и победа над Бока Хуниорс в битката за второто място. При елиминациите момчетата на Едуардо Домингес надвиха с 3:0 изненадата в турнира Баракас Сентрал, отново Бока след изпълнение на дузпи и Велес на финала, също с дузпи, като и двата мача срещата в редовното време завърши 1:1 .

Интересното е, че на почивката двата тима и агитките на двата отбора отдадоха почит на легендарния аржентински треньор Сесар Луис Меноти, който изведе страната до първата световна титла през 1978 година, тъй като по време на първото полувреме, бе обявено от медиите, че той е починал на 85 години.