Арсенал хвърли незабравим бой на Челси

Арсенал изигра изумителен двубой срещу Челси на “Емиратс” и прегази градския си съперник с 5:0 в отложен мач от 29-ия кръг на Висшата лига. По този начин тимът на Микел Артета дръпна на върха с три точки пред Ливърпул и на четири пред Манчестър Сити, които играят своите двубои в сряда и четвъртък. Шампионите обаче са с още една среща в запас.

Изразителният успех увеличи още повече предимството на “топчиите” в головата разлика пред останалите претенденти за титлата, като това е първото нещо, което се гледа при евентуално равенство в точките.

Както и срещу Уулвърхамптън няколко дни по-рано, Леандро Тросар даде аванс на Арсенал. Този път той го стори още в 4-тата минута. И макар положенията пред вратата на Челси да се редяха едно след друго, головата вихрушка стана факт след почивката. Тогава Бен Уайт (52’,70’) и Кай Хавертц (57’,65’) забиха по две попадения, с което оформиха унизителния за “сините” резултат. Към тези пет попадения можеше да има още няколко, но германецът направи два сериозни пропуска, а общо Арсенал завърши с 27 удара. Това е седмият случай от началото на кампанията, в който тимът в червени екипи реализира поне по пет гола.

Челси беше бледо копие на отбора, който за малко през уикенда да елиминира Манчестър Сити от ФА Къп. Една случайна греда и стандартен пропуск на Николас Джаксън сам срещу вратаря бяха акцентите в представянето на футболистите на Маурисио Почетино. Те даже имаха късмет, че още в началните минути не останаха с човек по-малко след грубо влизане на Джаксън, за което той не получи дори жълт картон.

Томас Партей започна за домакините, а Габриел Жезус беше оставен на пейката. Томиясу беше предпочетен за лявата зона на защитата. Коул Палмър не успя да се възстанови от заболяването си и дори не беше в групата на Челси. Вместо него стартира Михайло Мудрик, а Рахийм Стърлинг отново бе сред резервите. 20-годишният юноша на клуба Алфи Гилкрист дебютира като титуляр в Премиър лийг на мястото на контузения Мало Густо.

Началото на двубоя беше блестящо за домакините, които още в 4-тата минута поведоха в резултата. Тогава Леандро Тросар беше точен след подаване на Деклан Райс.

След още само няколко минути "сините" имаха шанс, че не останаха с човек по-малко. Николас Джаксън настъпи тежко Такехиро Томиясу от Арсенал, но изненадващо не получи дори жълт картон.

В 10-ата минута пък Кай Хавертц пропиля отлична ситуация за втори гол за Арсенал, след като сгреши при паса си.

След този "червен" щурм отборът на Челси се съвзе и направи няколко атаки. При центриране от корнер в 19-ата Бадиашил и Дисаси бяха близо до изравнителен гол след опит за комбинация помежду си. Последва обаче страховит шут на Райс, който, за радост на "сините", мина над гредата.

В 24-тата шансът вече беше и на страната на Арсенал, тъй като топката срещна дясната греда на Давид Рая. В случая това можеше да бъде автогол на Габриел, след като той отклони към вратата след изстрел на Джаксън.

Последва нова вихрушка в наказателното поле на отбора на Маурисио Почетино, където последователно Хавертц и Тросар не успяха да преодолеят Петрович за втори път.

Размяната на опасности продължи с две възможности на сметката на Челси точно на първия половин час, открили се пред Марк Кукурея и Енцо Фернандес. И двамата обаче не успяха да се разпишат.

В края на полувремето дойде моментът на картоните, като само за няколко минути реферът Саймън Хупър санкционира официално четирима, сред които и мениджърът на "топчиите" Микел Артета.

Втората част започна като първата - с положения пред Петрович. В 49-ата вратарят обаче отрази изстрел на Райс, а след това и Йодегор шутира опасно.

В 51-вата пък магически пас на капитана изведе Хавертц сам срещу стража на Челси, но Петрович успя и този път да се справи.

От последвалия корнер секунди по-късно играчите на Артета вече успяха да стигнат до втория гол. Точен беше Бен Уайт с левия крак.

Развихрилите се "топчии" покачиха на 3:0 в 57-ата чрез Хавертц, който този път оползотвори по перфектен начин поредното перфектно подаване на Йодегор. Секунди преди попадение имаше единоборство между Мадуеке и Габриел, за което от Челси настояваха за нарушения в тяхна полза, но такова не беше отсъден.

Гостите имаха възможност бързо да върнат единия гол, но в 61-вата Джаксън пак се провали, останал почти сам срещу Давид Рая.

В същото време Хавертц беше неудържим и в 65-ата докара нещата до 4:0.

Футболистите от "Емиратс" нямаха никакво намерение да спират и в 70-ата минута резултатът вече беше 5:0 след още един точен удар на Бен Уайт.

До края "сините" се измъкнаха да не инкасират още голове. Сега за Арсенал предстои нов лондонски тест - срещу Тотнъм през идния уикенд. Челси пък е девети в таблицата и го очаква битка с Астън Вила.